Річний план Фонду Вікімедіа/2023-2024/Зовнішні тенденції
Минулого року Фонд Вікімедіа опублікував список зовнішніх тенденцій, викликаний «Пазлами та пріоритетами» від виконавчого директора Маріани Іскандер на її вхідному Слухальному турі. Цього року Фонд вирішив оновити тенденції та просить допомоги у ширшого руху, щоб поділитися своїми думками щодо цих тем. Розглядаючи навколишній світ, різноманітні ракурси дають чіткішу картину реальності та допомагають приймати обґрунтованіші рішення. Ми вітаємо та заохочуємо ваші відгуки щодо наведених нижче проєктів ідей.
Це є можливістю поглянути назовні: як рух, ми повинні продовжувати запитувати: «Що зараз світ потребує від нас?» Це також відправна точка для спільного розуміння, навіть з різними поглядами: аналіз тенденцій вимагає від нас довгострокового бачення та відстеження того, що є важливим для нас, навіть якщо у нас різні погляди на те, як це вирішити.
Зважаючи на це, ми живемо в складному швидкозмінному світі. Це не вичерпний перелік загроз і можливостей, з якими стикається наш рух, а скоріше кілька найактуальніших проблем, з якими ми маємо справу.
Пошук і вміст
Оновлення з 2022 року: соціальні платформи продовжують підривати роботу традиційних пошукових систем, але штучний інтелект (ШІ) загрожує навіть ще значнішим руйнуванням.
Орієнтований на особистість користувацький досвід все більше привертає молоду аудиторію до соціальних платформ (TikTok, Instagram) відволікаючи її від традиційних пошукових систем. Соціальні платформи випробовують нові функції пошуку, щоб зберегти зацікавленість користувачів. Традиційні пошукові системи тестують різні стратегії, щоб залишатися конкурентоспроможними та залишатися популярними місцями, що знижує пошуковий рейтинг (SEO) вмісту Вікімедіа в зовнішніх посиланнях результатів пошуку.
Вибухове зростання генеративного ШІ може принести користь створенню та споживанню знань, але створює невизначеність і ризик для нашої ролі в екосистемі знань. Лише за 2 місяці ChatGPT став найшвидше зростаючим споживчим веб-застосунком усіх часів. Традиційні пошукові системи та браузери (Google, Bing, DuckDuckGo) почали випробовувати ШІ-пошук з допомогою чат-ботів, використовуючи GPT та інші великі мовні моделі (LLM), які частково покладаються на Вікіпедію, як джерело навчальних даних і сховище знань, але не завжди точно представляють або пов’язують інформацію, отриману з наших проєктів.
Ці технології є новими та швидко розвиваються, і їх ймовірно можна використовувати таким чином, щоб допомогти нам досягати місії Вікімедіа, наприклад, додаючи ефективності для створення вмісту, модерації та технічних робочих процесів внеску в наші проєкти, а також надаючи нові способи зробити вміст легшим для пошуку та доступнішим для читачів. Однак існують перешкоди для інтеграції інструментів генеративного ШІ в наші проєкти – наприклад, відкриті питання щодо статусу авторських прав на вихідні дані генеративного ШІ, вартості підтримки та експлуатації, а також занепокоєння щодо упередженості та неточності.
Також ця технологія створює серйозні виклики для нашої стійкості. Використання ШІ-помічників як точки входу для пошуку може загострити існуючі проблеми з атрибуцією та дезінтермедіацією, ще більше віддаляючи споживачів від участі в наших проєктах або їх фінансової підтримки. Широко розповсюджене створення вмісту за допомогою ШІ (як у наших проєктах, так і поза ними) також створює ризик переповнення наших проєктів ненадійним та/або шкідливим вмістом, що може безповоротно зашкодити нашій місії та бренду. У березні 2023 року ми провели першу розмову, що може перерости в регулярне спілкування з членами спільноти, зацікавленими в цій темі, для обговорення можливостей, викликів та наступних кроків.
Дезінформація
Набирає обертів Інформаційна війна. Інформаційна війна, як політична та геополітична зброя урядів та політичних рухів, посилюється та стає все складнішою / витонченішою, а також стає все небезпечнішою (дезінформаційні кампанії все частіше супроводжуються фізичними погрозами, шантажем, арештами та іншими діями).
Зростають обсяги машинно-згенерованого вмісту. Здатність штучних систем генерувати якісний контент розширюється, і, що важливо, його впровадження в суспільство швидко розгортається на більшості основних ринків. Те, як Вікімедіа позиціює себе, може допомогти сформувати цей напрямок.
Зростають вектори атак зашифрованої дезінформації та мізінформації. Обмеження цифрової приватності та страхи, пов'язані з інформаційною війною, переносять дезінформацію до захищених каналів, де шифрування ускладнює моніторинг та передбачення, що дозволяє дезінформації процвітати та сприяє подальшому поглибленню поляризації. Як відкрита платформа, яка протистоїть цій шкідливій тенденції (піддається моніторингу, керована, доглянута, публічна та відкрита), ми можемо показати, що наша форма / метод функціонально вирішує проблему.
Вікімедіа стала помітною мішенню. У 2022 році дезінформаційні наративи та цілеспрямовані напади на рух, окремих волонтерів і Фонд також зросли, створюючи дедалі серйозніші ризики для наших волонтерів і репутації Фонду.
Регулювання
Вікімедіа стала більш міжнародною, як організація, а це означає, що на нас поширюється більше законів більшої кількості країн. Щоб захистити наші проєкти та людей, нам потрібно буде дотримуватися дедалі ширшого спектру законів у всьому світі. Це стосується законів у Сполучених Штатах, загальних законів у Європейському Союзі, таких як Закон про цифрові послуги, а також законів інших країн у багатьох регіонах світу, залежно від конкретних випадків, таких як позови щодо наклепу та порушення приватності. В міру нашого зростання ми повинні бути готові боротися проти шкідливих дій уряду в суді та публічно висловлювати свою позицію проти шкідливих законів у ще більшій кількості країн.
Від хостинг-провайдерів вимагається більше, ніж будь-коли раніше. Уряди зазнають посиленого політичного тиску, щоб подолати “збірну солянку” передбачуваної шкоди та упереджень в Інтернеті. Цього року Верховний суд США розглядатиме дві справи, які оскаржують основоположний закон про Інтернет CDA 230, що потенційно може порушити добре налагоджену систему захисту, на яку покладаються такі платформи, як Вікіпедія. Тим часом санкції за розміщення шкідливого контенту зростають, включаючи кримінальну відповідальність у деяких випадках, таких як британський Закон про безпеку в Інтернеті.
Законодавці не думають про Вікіпедію. Законодавство продовжує прирівнювати Вікімедіа з комерційними платформами. Мало хто з політиків розуміє модель модерації вмісту Вікімедіа за допомогою волонтерів. Нам потрібно проводити навчання урядів й осіб, які впливають на політику, щодо моделі Вікімедіа, а також навчати то́му, як закони повинні її захищати та підтримувати.
Наші стосунки з комерційними технологічними платформами важливі та складні. Ми потрібні один одному. Але щоб захистити модель, проєкти та людей Вікімедіа від шкідливого регулювання, законодавці та особи, які впливають на політику, повинні знати, в чому ми відрізняємося від великих комерційних платформ. Ми повинні вкладати зусилля в те, щоб законодавці та особи, які впливають на політику, розуміли, як працює наша волонтерська модель і позитивну роль нашого руху в суспільстві.