Wikimedia Blogu/Taslaklar/Wiki Yoluyla Tasarlanmış bir Gizlilik Politikasını Başlatmak

This page is a translated version of the page Wikimedia Blog/Drafts/Launching a Privacy Policy Built the Wiki Way and the translation is 90% complete.

Başlık

Wiki Yoluyla Tasarlanmış bir Gizlilik Politikasını Başlatmak

Konu

Sizlere Wikimedia Güven Kurulu'nun 25 nisan 2014 tarihinde yeni bir gizlilik politikasını onayladığını duyurmaktan mutluluk duyarız. Bu yeni gizlilik politikası yirmi milyona aşkın kayıtlı kullanıcı ve 490 milyon farklı ziyaretçiden elde edilen verilerin nasıl toplandığını, kullanıldığını ve düzenlendiğini açıklamaktadır.

Ancak bu politika sizin gibi kullanıcıların desteği olmasaydı mümkün olmazdı. Yeni politika sekiz ay boyunca sizlerden gelen öneriler sayesinde yaratıldı.

Bir değişim ihtiyacı

2013 yılının başlarında, 2008'den beri güncellenmemiş olan gizlilik politikamızın bir dizi yeni teknolojiyle bağlantı kuramadığını ve kullanıcılarımıza bilgilerinin nasıl işlendiğiyle ilgili yeteri kadar detay sunamadığını belirledik. Fakat Wikimedia yöntemi benzersizdir, kullancıları koruma amacındaki bir gizlilik politikasını, kullanıcı topluluğumuzun yardımı olmadan geliştiremeyeceğimizin farkındaydık. Bu nedenle 18 Haziran 2013 tarihinde, sizin için nelerin önemli olduğunu ve yeni gizlilik politikasında neleri görmek istediğinizi bulmak için topluluğa yönelik bir açık çağrı başlattık.

Bu veriler doğrultusunda ve kitlesel hükümet gözetim programları gibi ortaya çıkan yeni duyarlıkları göz önünde bulundurarak donatılan yeni bir gizlilik politikası için ilk taslak önerisini oluşturduk ve beş buçuk aylık bir çevrimiçi tartışmaya açtık.

 
Vikipedi: işbirliği ile yapılanma.

İstişare ederek gizlilik politikasını mükemmelleştirmek

Yeni gizlilik politikamızın ilk taslağı Wikimedia topluluğu tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmeye alındı ve hakkında canlı tartışmalar gerçekleştirildi. Aslında gizlilik politikasını, veri saklama kurallarını ve kamuya açık olmayan bilgilere erişim politikasını[1] çevreleyen tartışma, 195,000'in üzerinde kelimeye ulaştı ve 250'den çok belgede değişiklik yapılmasına vesile oldu. Ortaya çıkan, küresel Wikimedia topluluğunun değerlerini yansıtan çok daha güçlü bir politika oldu.

İstişare süreci hakkında daha çok bilgi ve yeni politika ile eskisi arasındaki farklılıklar için önceki yazımıza bakabilirsiniz.

Peki şimdi ne olacak?

Kurulun onayıyla, herkese yeni gizlilik politikasını incelemek için bir şans daha vermek için bir aylık duyuru sürecine başlayacağız. Duyuru sürecinin ardından politika resmen yürürlüğe girecek.

Gerçek wiki tarzıyla bir gizlilik politikası geliştirmemizle sonuçlanan bu açık ve ortak çalışmaya dayalı sürece katılan herkese teşekkür ederiz. Bu halet-i ruhiyeyle yeni gizlilik politikası, herkesin tekrar tekrar kullanabilmesi ve onu temel alarak yenilerini inşa edebilmesi için özgür bir lisansla korunmaktadır.

Michelle Paulson, Hukuk Müşaviri* Geoff Brigham, Genel Danışman

* Bu politikayı mümkün kılan tüm herkese içten teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Bölümler arasındaki özverili çaba ile dünya çapındaki Wikimedia topluluğunun değerli katılımı ve geri bildirimleri olmasaydı bu politikayı oluşturamazdık. Bu süreç boyunca inanılmaz desteklerini esirgemeyen James Alexander, Heather Walls, Luis Villa, Roshni Patel, Toby Negrin, Megumi Yukie, Dario Taraborelli, Jorge Vargas ve Tiffany Li'ye özellikle teşekkürler.

  1. Kamuya Açık Olmayan Bilgilere Erişim Politikası da 25 Nisan 2014 tarihinde Güven Kurulu tarafından onaylanmıştır. Ancak lütfen unutmayın, bu politika altındaki bazı gereksinimler yalnızca bir kez, gerekli araçların inşasını tamamladığımızda ve bunları politikada belirtildiği gibi bu gereksinimlerden etkilenen topluluk üyelerine verdiğimizde tetiklenecektir.

● Copyright notes: Wikipedia by Giulia Forsythe available under CC BY-SA 3.0 Unported from Wikimedia Commons.

Notlar