User:Srhat/LU

Lisans güncellemesi
Shortcut:
LU

Vikimedya Vakfının Mütevelli Heyeti, Vikimedya materyalinin GNU Özgür Belgeleme Lisansının (GFDL) hala devam ettirilerek Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansı (CC-BY-SA) ile çift lisans içermesini öneren bu oylamaya katılması için tüm Vikimedya topluluğunu davet etmektedir.

Heyet, mümkün olan tüm lisans seçeneklerini değerlendirdi ve ortak amacımızı gerçekleştirmeye, eğitim materyallerini geliştirmeye ve dağıtmaya ve bu materyalleri tüm insanlara her dakika ücretsiz erişilebilir hale getirmeye giden en iyi yolun bu olduğuna karar verdi.

Vikimedya Vakfının önerisinin asıl amacı, tüm projeler için site-geneli lisans koşullarının ve kullanım koşullarının aşağıda belirtilenler doğrultusunda değiştirmektir:

 1. şu an GNU Özgür Belgeleme Lisansıyla lisanslanmış mevcut olan tüm içeriği ek ("sonraki versiyon" ) olarak, GFDL'nin en son sürümünün izin verdiği kadar, CC-BY-SA 3.0 lisansıyla da kullanılabilir yapmak,
 2. bu şekilde yeni topluluk değişikliklerinin devamlı çift-lisanslanmasını; ancak üçüncü parti kaynaklardan sağlanan içeriğin sadece CC-BY-SA lisansı altında sunulmasını zorunlu kılmak;
 3. yeniden kullanım yapanlara, lisansı sadece CC-BY-SA olan içeriğin, GFDL altında kullanılamadığını bildirmek.

Yayınlanan politika ve uygulamayla uyumlu olması ve CC-BY-SA lisans modeliyle uyumlu olması açısından, yazar ve editörler,yeniden kullanan kullanıcılar tarafından kendilerine atıfta bulunulmasını -en azından katkıda bulundukları sayfaya giden bir hiperlink veya URL aracılığıyla yapılabilir- kabul etmelidirler.

Lütfen öneri ile ilgili daha geniş bilgi için Licensing update/Questions and Answers sayfasına bakın.

GerekçeEdit

Önerilen değişikliğin temel gerekçeleri aşağıdakilerdir:

 • Biz, şu an için Creative Commons Attribution/Share-Alike Lisanslarını kullanan projelerle metin paylaşamıyoruz (her iki yönde). Creative Commons lisansları, dünya çapında yüz binlerce eser sahibi tarafından kullanılmakla birlikte (istatistikler için tıklayın) yazılımların dışındaki eserlerin telif haklarını yayınlamak için kullanılan en yaygın yasal araç haline gelmiştir. Özgürce bilgisini paylaşan çevrimiçi topluluklar ve diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlarla birlikte çalışma engeli, Vikipedi'nin misyonuna karşıdır.
 • GFDL, metnin her kopyasında tüm lisans metninin bulunması zorunluluğu gibi ağır hükümler içermektedir. Bu zorunluluklar metnin ve multimedyanın (sesli veya yazdırılmış sürümler, resimlerin yazdırılması vb.) her ikisinin de kullanılmasını engellemektedir. Vikimedya ücretsiz bilgiyi mümkün olduğunca geniş bir alana dağıtmaya kararlıdır. Kullanım koşullarımız her zaman yeniden kullanıma düşük engeller koydukça, lisans metniyle uyumsuzluk; korkuya, belirsizliğe ve neyin yasal olup neyin olmadığı hakkında şüpheye neden olur. Bu da yasal danışmana parası yeten yeniden kullanıcılara avantaj sağlar ve parası yetmeyenin de araştırma yapmasını zorunlu kılar. Bu Vikipedi'nin misyonuna karşıdır.

Önerilen lisans güncellemesi ücretsiz bilginin vizyonumuza hizmet edecek şekilde yeniden kullanımını kolaylaştırma ve birlikte işlerliği daha iyi yapma hedeflerini gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır. Vizyonumuz: her insan bilgi birikimini özgürce paylaşabildiği bir dünya.

Karar-verme aşamasıEdit

Oylama, bu değişikliğin uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili karar verilmesini sağlayacaktır. 15 Mart 2009 tarihinden önce herhangi bir Viki projesinde en az 25 değişikliği bulunan tüm kullanıcılar (Botlar hariç) bu oylamaya davetlidir.

Oylama üç seçenekten oluşacaktır:

 • Evet, bu değişiklikten yanayım
 • Hayır, bu değişikliğe karşıyım
 • Bu değişiklik ile ilgili bir görüşüm yok

Eğer oylama yapanların 50%'den azı destek oyu vermişse, değişiklik hemen yürürlüğe girmeyecektir, topluluk ve ilaveten Heyet-düzeyinde danışma devam edecektir.

Eğer oylamaya katılanların 50'si veya fazla destek oyu vermişse, değişikliğin kabulü için Mütevelli Heyetine sunulacaktır.Oylamanın sonucuna ve itirazlara dayanarak, Heyet daha fazla düşünebilir, öneriyi değiştirebilir veya olduğu gibi yürürlüğe koyabilir. Eğer Heyet öneriyi kabul ederse, yürürlüğe gireceği spesifik bir tarih belirler.

Bu oylama Nisan 2009 içinde başlaması üzere planlandı. Bir zaman çizelgesi taslağına Licensing update/Timeline sayfasından ulaşılabilir.

Oylama sırasında ve öncesinde, yorumlar Talk:Licensing update/tr sayfasına bırakılabilir.

Önerilen kullanım koşullarıEdit

Bu kullanım koşulları GFDL kullanan tüm sitelerde kullanımdadır:

 • Site alt bilgisi şu şekilde değiştirilecektir:

Tüm içerik Creative Commons Attribution/Share-Alike Lisansı kapsamındadır. Metin ayrıca GNU Özgür Belgeleme Lisansı kapsamında da olabilir. Daha fazla bilgi için ((telif hakları politikasına bağlantı)) sayfasına bakın. Katkıda bulunanların listesi için sayfa geçmişine bakın. Medya değişik lisanslar kapsamındadır; daha fazla bilgi için dosyanın üzerine tıklayın.

 • Değişiklik ekranındaki koşullar aşağıdaki gibi değiştirilecektir:

Değişikliğinizi kaydederek, katkınızın Creative Commons Attribution/Share-Alike Lisansı ve GNU Özgür Belgeleme Lisansı kapsamında yayınlanmasını kabul etmiş olursunuz. Yeniden kullanım yapan kişiler, en azından, katkıda bulunduğunuz maddeye bir üst bağ veya URL aracılığıyla bağlantı vererek, atıfta bulunmak zorundadırlar ve bu şekilde, böyle bir atıfın her ortamda yeterli olduğunu kabul etmiş olursunuz. Eğer yazınızın istenildiği gibi değiştirilmesini istemiyorsanız, lütfen buraya katkıda bulunmayın. Ayrıca buraya katkıda bulunarak, bunu kendinizin yazdığını veya kamu malı ya da benzer özgür bir kaynaktan kopyaladığınıza söz vermiş oluyorsunuzi LÜTFEN BURAYA TELİF HAKKI İLE KORUNAN ESERİ SAHİBİNDEN İZİNSİZ EKLEMEYİN.

 • Harfi harfine diğer dillere çevrilen standart bir telif hakkı politikası sunulacaktır. İki lisans metninden de ayrı bir kenarda, politika, yeniden kullanım yapanlar için olan aşağıdaki beklentileri içerecektir (CC-BY-SA lisansı altında kullanım yönergeleri):
 • Metnin atıfı: bir madde sayfasını herhangi bir biçimde yeniden-dağıtmak için, ya a) yeniden kullandığınız madde veya maddelere giden bir üst bağ (mümkünse) veya URL , ya b) Bu internet sitesinde katkı yapanlara bulunulan atıfla bir şekilde aynı atıfta bulunan, lisansla uyumlu olan ve ücretsiz erişilebilen kararlı bir çevrimiçi kopyaya, bir alternatif sayfaya giden (mümkünse) bir üst bağ veya URL, ya da c)tüm katkıda bulunanların listesini (çok küçük veya alakasız katkılar listeden çıkarılacak şekilde filtrelenebilir) içerecek şekilde atıfta bulunması gerekir.
 • Zengin medyanın atıfı:En az beş kişinin işbirliği ile oluşturulmuş zengin medyaya (resim, ses, video vb.) metinle aynı şekilde atıfta bulunulabilir; diğer zengin medya dosyalarına ise katkıda bulunan(lar) tarafından belirlenen mantıklı bir şekilde atıfta bulunulmalıdır.
 • Attribution of externally contributed content: The above attribution requirements apply to content developed and uploaded by the Wikimedia community. Text and rich media contributions that come from external sources may attach additional attribution requirements to the work, which we will strive to indicate clearly to you.
 • Copyleft/Share and Share Alike: If you make modifications or additions to the page or work you re-use, you must license them under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0 or later.
 • Indicate changes: If you make modifications or additions, you must indicate in a reasonable fashion that the original work has been modified. If you are re-using the page in a wiki, for example, indicating this in the page history is sufficient.
 • For further information, please refer to the legal code of the CC-BY-SA License.

 • The copyright policy will include the following statement with regard to inclusion of content by third parties under the CC-BY-SA license:

You may import any text from other sources that is available under the CC-BY-SA license, even if it is not available under the GNU Free Documentation License. You are under no obligation whatsoever to obtain such content also under the GFDL. However, you may not import text that is only available under the GFDL. If you import text under the CC-BY-SA license, you must abide by the terms of the license; specifically, you must, in a reasonable fashion, credit the author(s). Where such credit is commonly given through page histories (such as wiki-to-wiki copying), it is sufficient to give attribution in the edit summary, which is recorded in the page history, when importing the content.

 • The copyright policy will include the following statement with regard to re-use under the GFDL:

If you want to re-use pages under the terms of the GNU Free Documentation License, you must verify, for every page you re-use, that it does not include information that is exclusively licensed under the Creative Commons Attribution/Share-Alike License. This should be noted in the page history, the footer, or the discussion page. If such information is included, you cannot re-use the page under the GFDL. Revisions created prior to ((date of license update)) can be reasonably expected to not include any CC-BY-SA-only text.

The wording of these terms may be reasonably modified in the future by the Wikimedia Foundation for purposes of clarity and elaboration.

Finally, we will encourage the community to identify media files that are presently licensed under GFDL (but not those which are licensed under "GFDL 1.2 only") as being additionally available under CC-BY-SA.