Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Ludzie/Zespół podstawowy

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/People/Core team and the translation is 100% complete.
Informacja o zespole pracującym nad strategią ruchu.

Zespół podstawowy składa się z osób związanych z Wikimedia Foundation i williamsworks:

 • Whitney Williams, williamsworks
 • Ed Bland, williamsworks
 • Shannon Keith, williamsworks
 • Guillaume Paumier, Starszy Analityk, Wikimedia Foundation
 • Suzie Nussel, doradca ds. Strategii organizacyjnej, Wikimedia Foundation

Zespół ten będzie opiekował się całym procesem i wszystkimi zaangażowanymi w niego grupami. Architekci (Whitney, Ed, Guillaume) będą współtworzyć i planować dysputy w naszych społecznościach i poza nimi oraz przekształcać ich rezultaty w znaczący, oparty na wiedzy strategiczny kierunek ruchu. Będą pracować w ścisłej współpracy z, zasięgać porad, śledzić tory dyskusji, grupy robocze i doradców-wolontariuszy. Menadżerowie projektu/interesariuszy (Suzie i Shannon) będą współpracować z liderami torów dyskusji aby utrzymywać zaangażowanie, koordynować poszczególne tory i wspierać je w razie potrzeby oraz zarządzać zadaniami, terminami i budżetami całego procesu.

Architktura
Whitney Williams, Ed Bland, and Guillaume Paumier
Zarządzanie projektami/interesariuszami
Shannon Keith and Suzie Nussel

Whitney Williams

Whitney pochodzi ze stanu Montana (USA) i jest założycielką i dyrektorem wykonawczym williamsworks.

Jako kierownik ds. podróży Pierwszej Damy Hillary Clinton, Whitney doskonaliła swoje wrodzone doświadczenie na temat przypisywania inteligentnych ludzi do potężnych pomysłów, partnerów i inicjatyw, w kierunku tworzenia pozytywnych zmian. W swoim czasie w Białym Domu zaplanowała i zarządzała ponad 200 wyjazdami do dziesiątków krajów Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych, która na miejscu rozwiązywała niektóre z największych wyzwań stojących przed współczesnym pokoleniem oraz rozwijała sieć wyjątkowych osób pracujących niestrudzenie na rzecz ich rozwiązania. To właśnie z tych doświadczeń Whitney stworzyła williamsworks, ruch zorientowany na doradztwo, mające na celu pomoc ludziom w osiągnięciu przełomowych wyników.

Przez ostatnie dziesięć lat Whitney współpracowała z czołowymi światowymi organizacjami pozarządowymi, najbardziej wpływowymi filantropami i osiągającymi sukcesy korporacjami, aby rozwiązać problemy zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Szeroka sieć kontaktów Whitney, w połączeniu z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w zakresie rozwoju globalnego - zarówno w terenie, jak i na najwyższym poziomie, tworzą fundament dla umiejętności williamsworks w zakresie czynienia dużych rzeczy w sposób inteligentny, zrównoważony i pokorny.

Oprócz kierowania williamsworks, Whitney jest współzałożycielką i wiceprzewodniczącą Rady Inicjatywy Wschodniego Kongo, pierwszej amerykańskiej organizacji wspierającej i udzielającej dotacji, skupionej wyłącznie na pracy z ludźmi dla wschodniego Konga. W tej roli Whitney nadzoruje miliony dolarów dotacji dla lokalnych organizacji kongijskich, jak również szeroki, amerykański program wspierania i międzynarodowego rzecznictwa w celu poparcia polityk potrzebnych do trwałej zmiany w Demokratycznej Republice Konga.

Whitney pracowała także w Radzie Powierniczej Glacier National Park Fund i w Radach Dyrektorów City Year/Seattle i New Futures. Jest członkinią Rady Stosunków Zagranicznych USA.

Zakresy odpowiedzialności:

 • Nadzorowanie projektu. Udziela porad i pomysłów dla kluczowych uczestników procesu.
 • Główny partner Naczelnego Architekta
 • Raportowanie Katherine/Radzie

Ed Bland

 
Ed Bland

Po tym, jak Guillaume spędził dzień z Edem, powiedział: "Ed jest Wikipedystą. On po prostu nie wie jeszcze o tym." Po 20 latach pracy w biznesie, początkowo w dziedzinie finansów i wydawaniu czasopism, następnie na rynku elektroniki użytkowej i ostatecznie w grach wideo, Ed rzucił ten świat, aby lepiej wykorzystać swoje talenty. Przez ostatnie 10 lat robił to głównie na arenie organizacji non-profit i inwestycji prospołecznych. W świecie mikrofinansów pomógł założyć i zarządzać funduszem społecznym o wielkości 100 mln USD o nazwie "Microbuild". Jest to spółka Habitat for Humanity i instytucji zajmujących się mikrofinansowaniem w 24 krajach rozwijających się. Wykonał wiele interesujących projektów w sektorze społecznym, ale kiedy porozmawiasz z Edem, zauważasz, że często słucha i zadaje wiele różnych pytań.

Zakres odpowiedzialności:

 • Definiowanie otwartych pytań o kierunek tematyczny, w którym powinien iść nasz ruch,
 • Określanie jak powinny być zorganizowane dane wejściowe
 • Określanie i projektowanie ogólne procesu we współpracy z wszystkimi interesariuszami
 • Przygotowywanie informacji wejściowych do procesu (Co powinniśmy przeczytać? Czemu powinniśmy się przyglądać i czego słuchać? Dlaczego?)
 • Przekształcanie danych wejściowych w spójny obraz
 • Wytyczanie kierunku tematycznego do czasu Wikimanii / moderowanie ról i konfigurowanie zasobów po Wikimanii
 • Moderowanie i wspieranie zespołów zajmujących się poszczególnymi torami dyskusji
 • Raportowanie Whitney Williams.

Guillaume Paumier

 
Guillaume Paumier

Guillaume Paumier, guillom, jest znaną postacią w ruchu Wikimedia. Dołączył jako wolontariusz w 2005 r. i pełnił w różnych projektach wiki rozmaite funkcje, w tym między innymi: współprowadził Volunteer_Response_Team, pełniący rolę wsparcia dla stewardów oraz administrował Wikimedia France. Dołączył do Fundacji Wikimedia w 2009 roku, koncentrując się przez kilka lat na konstrukcji kreatora ładowania plików,raportowaniu działu inżynieryjnego, Tech News i badaniach nad zrozumieniem społeczności Wikimedia. Guillaume'a pasjonuje ruch Wikimedia, który zainspirował dekadę głębokich refleksji. Biorąc pod uwagę możliwość skierowania ruchu Wikimedia na właściwe tory, był zachwycony możliwością uczestnictwa w procesie ustalania jego strategii. Urodzony we Francji Guillaume uzyskał tamże doktorat z mikroelektroniki w 2008 roku. Obecnie mieszka w rejonie Zatoki San Francisco i nie przepada za niespodziankami.

Zakres odpowiedzialności:

 • Definiowanie otwartych pytań o kierunek tematyczny, w którym powinien iść nasz ruch,
 • Określanie jak powinny być zorganizowane dane wejściowe
 • Określanie i projektowanie ogólne procesu we współpracy z wszystkimi interesariuszami
 • Przygotowywanie informacji wejściowych do procesu (Co powinniśmy przeczytać? Czemu powinniśmy się przyglądać i czego słuchać? Dlaczego?)
 • Przekształcanie danych wejściowych w spójny obraz
 • Wytyczanie kierunku tematycznego do czasu Wikimanii / moderowanie ról i konfigurowanie zasobów po Wikimanii
 • Moderowanie i wspieranie zespołów zajmujących się poszczególnymi torami dyskusji

Shannon Keith

 
Shannon Keith

Shannon przyszła do williamworks jako wewnętrzna researcherka po college'u. Teraz mówi: "Ci faceci nie mogli się mnie pozbyć mimo, że próbowali." Jako menedżerka projektu, Shannon współpracowała z różnymi osobami, firmami i organizacjami, które szukały sposobów na pozytywne zmiany. Wcześniej Shannon przeprowadzała badania terenowe w północnych Indiach dla Centralnej Grupy Działań Obszarów Wiejskich w Himalajach (CHIRAG), przeprowadzając wywiady z lokalnymi rolnikami i właścicielami firm w celu oceny efektów ich programu rozwoju mikroprzedsiębiorstw. Shannon spędziła też sporo czasu na terenach wiejskich Sierra Leone, gdzie przeprowadzała wywiady z nauczycielami, studentami i rodzicami w celu oceny możliwości zwiększenia dostępu do edukacji. Shannon uzyskała licencjat z wyróżnieniem w dziedzinie badań międzynarodowych na Uniwersytecie Stanu Waszyngton. W ramach studiów licencjackich badała wpływ na życie kobiet z Rwady, międzynarodowo docenionych, zmian w prawie nieruchomości w tym kraju.

Zakresy odpowiedzialności:

 • Moderowanie projektów i interesariuszy
 • Zarządzanie czasem pracy
 • Zapewnienie komunikacji i koordynacji.
 • Raportowanie: Edowi

Suzie Nussel

 
Suzie Nussel

Wielu zna Suzie z sześciomiesięcznego zaangażowania w opracowywaniu dwuletniej strategii organizacyjnej i kierowaniem rocznym planem na lata 2012-2016. Moderowała pracowników i kluczowych wolontariuszy w procenie odkrywania priorytetowych wyzwań, generowania potencjalnych rozwiązań i podejść strategicznych w stosunku do sieci wolontariuszy Wikimedia poprzez odrębne wielomiesięczne misje społecznościowe. Dba o to, aby praca została wykonana.

Suzie ma 20-letnie doświadczenie we wspieraniu organizacji w dziedzinie konstruowania i uruchamiania nowych programów, usług i produktów. Przez ostatnie 5 lat wykorzystywała doświadczenie ze świata biznesu, aby pomóc organizacjom non-profit w ich misjach. Jej działalność związana była głównie z sektorami edukacyjnymi i medialnymi wokół programów K-12. W ciągu 7 lat zdobyła wiedzę na temat kompleksowych projektów w firmie AOL, gdzie pracowała w marketingu partnerskim i pełniła funkcję dyrektora marki w dziale wprowadzania nowych usług cyfrowych. Suzie pasjonuje kwestia dzielenia się dobrem, co skłoniło ją do szerokiej palety działań, od organizacji 500-osobowej konferencji, po nauczanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów uczniów w wiejskich szkołach w okolicach Kapsztadu. Jest członkiem Rady Powierniczej Fundacji Edukacji Kreatywnej, Koordynatorem Programu oraz instruktorem Instytutu Kreatywnego Rozwiązywania Problemów.

Zakres odpowiedzialności:

 • Moderowanie projektów i interesariuszy
 • Zarządzanie czasem pracy
 • Zapewnienie komunikacji i koordynacji
 • Raportowanie: Katherine

Sara Johnson

Rola Sary w williamsworks to nadawanie sensu wszystkim przychodzącym informacjom ze społeczności w celu wsparcia spójnej strategii. Sara zajmowała się wpływem na społeczność i przedsięwzięciami z zakresu filantropii, koncentrując się na pomaganiu fundacjom i inwestorom skutecznie zarządzać swoim kapitałem i doradzać przedsiębiorstwom społecznym w kwestii maksymalizacji ich wpływu. Przed williamsworks, Sara pracowała w spółdzielni rolnej w Zambii, fundacji rodzinnej w San Francisco i inkubatorze przedsiębiorczości społecznej. Sara ukończyła studia z zakresu nauk politycznych (2011) na University of San Diego z tytułem magistra w dziedzinie rozwoju gospodarczego (2012).