Надзорници/Избори 2015/Вовед

This page is a translated version of the page Stewards/Elections 2015/Introduction and the translation is 100% complete.
Other languages:
Alemannisch • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Kiswahili • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎Nordfriisk • ‎Scots • ‎Soomaaliga • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎azərbaycanca • ‎bosanski • ‎brezhoneg • ‎català • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎shqip • ‎suomi • ‎svenska • ‎Ελληνικά • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎հայերեն • ‎עברית • ‎العربية • ‎تۆرکجه • ‎فارسی • ‎مصرى • ‎ܐܪܡܝܐ • ‎नेपाली • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎தமிழ் • ‎සිංහල • ‎ქართული • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

  • Новите надзорници се избираат еднаш годишно. Надзорниците извршуваат технички задачи на сите викија на Викимедија, врз основа на консензусот на заедницата и Правилата за надзорници* промена на корисничките права пристап, преглед на кориснички информации во случаи на злоупотреба и така натаму (вид. поподробно).
  • Кандидатурите можат да се поднесуваат од 15 јануари 2015, 00:00 (UTC) до 28 јануари 2015, 23:59 (UTC). Прашањата за кандидатите поставувајте ги сè до крајот на изборите.
  • Гласањето ќе започне на 08 февруари 2015, 18:00 (UTC) и ќе заврши на 28 февруари 2015, 17:59 (UTC). Кандидатите мора да ги задоволуваат критериумите и да освојат барем 30 гласа „за“ со 80% поддршка. Исходот можете да го проследите на страницата за собрани статистики.