Měkké přesměrování

This page is a translated version of the page Soft redirect and the translation is 33% complete.

Tento článek využívá upravených pasáží z článků Wikipedia:Soft redirect a Help:Redirect na anglické Wikipedii. Stránky, původně v angličtině, byly přeloženy do dalších jazyků. Pokud budete tuto stránku upravovat či překládat, zvažte synchronizaci s aktuálními verzemi na stránkách Wikidat: Wikipedia:Soft redirect a Help:Redirect.

Měkké přesměrování (známé také jako interwiki přesměrování) je náhrada běžného, „tvrdého“ přesměrování a používá se, když se cílová stránka nachází na jiném webu (stačí, že je to jiný Wikiprojekt). Na rozdíl od běžných přesměrování, která čtenáře pošlou přímo na stránku v odkazu, pracuje měkké přesměrování s mezistránkou, na které se cílový odkaz nejprve zobrazí a teprve po potvrzení kliknutím na tento odkaz je proces přesměrování dokončen.

Na rozdíl od běžných přesměrování není měkké přesměrování funkcí softwaru wiki. Jedná se prostě o stránku, která uživateli oznamuje, že, klikne-li na nabízený odkaz, bude přenesen na danou stránku.

Tato metoda se obvykle používá při odkazu na jiné sesterské projekty Wikimedie. Normální přesměrování by bylo za těchto okolností nežádoucí a tvrdá přesměrování interwiki jsou zakázána. (Důvody: nemohly být snadno upraveny bez ruční úpravy správné adresy URL, protože kliknutí na odkaz na stránku přesměrování by vás přivedlo přímo k cíli přesměrování a neměla by se zobrazit žádná zpráva "Přesměrováno z ...", za účelem návratu na stránku přesměrování. Také by existovala nebezpečí nekonečné smyčky.)

Příklad:

A soft redirect can be useful if one wants to link to it from its target, as an invitation to create a page, like a red link. Just as a red link looks different from an ordinary link, a link to a soft redirect can look different using the stub link feature (this can be activated by setting a "Threshold for stub link formatting" under "Advanced options" on the "Appearance" tab of the user preferences). See also Redirect and/or link to non-existing page.

Soft redirects between different languages should be avoided because they will generally be unhelpful to readers unfamiliar with the destination language.

Soft redirects are intended mostly to point to external websites, where hard redirects will not function. For internal use in general, hard redirects should be used instead.

Another situation where soft redirects are used is when the intended target is a special page, and the system automatically "softens" attempted hard redirects to special pages. For example, en:Wikipedia:List of tags redirects to en:Special:Tags.

Měkké přesměrování kategorií

Některé projekty (jako třeba anglická Wikipedie) používají něco podobného jako měkké přesměrování pro celé kategorie a používají přitom také termín „měkké přesměrování“. Na anglické Wikipedii to vypadá takto: w:en:Wikipedia:Categories_for_discussion#Redirecting_categories.

Šablony

See also: d:Q4844001 and d:Q13156670