Liderlik Geliştirme Çalışma Grubu

This page is a translated version of the page Leadership Development Working Group and the translation is 35% complete.
Outdated translations are marked like this.

1. Kısa özet

Wikimedia Vakfı Topluluk Gelişim Ekibi, küresel ve topluluk odaklı bir Liderlik Geliştirme Çalışma Grubu oluşturulmasını öneriyor. Çalışma grubunun amacı, şu anda oluşturulmakta olan Hareket Tüzüğü ve Küresel Konsey'den gelecek herhangi bir yön değişikliğine kadar, Topluluk Geliştirme ekibinin yanı sıra daha geniş topluluk inisiyatifleri tarafından yakın vadede liderlik geliştirme çalışmaları konusunda tavsiyelerde bulunmaktır. Ekip Şubat 2022 boyunca Liderlik Geliştirme Çalışma Grubu'nun sorumlulukları hakkında geri bildirim bekliyor. Bu Meta sayfası Liderlik Geliştirme Çalışma Grubu için bir teklifi ve buna nasıl yardımcı edebileceğiniz hakkında bilgiler içeriyor.

2. Uzun özet

Hareket Stratejisi konuşmalarında liderlik geliştirmek bir hareket önceliği olarak tanımlandı. Beceri ve Liderlik Gelişimine Yatırım önerileri, liderlik geliştirmede ilerlemek için hareketimizin küresel olarak koordine edilen ve iyi kaynaklara sahip bir çabaya ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Liderlik geliştirmenin uygulanmasına dair birçok fikir mevcut, bunlar arasında altyapı ihtiyacı ifade edilmiştir.

Bu konulara daha uzun vadeli yaklaşımlar Küresel Konsey tarafından tanımlanabilse de, Topluluk Geliştirme ekibinin çalışması ve topluluk gruplarının çalışması, aşağıdakilerin oluşturulması da dahil olmak üzere bu temel altyapı girişimlerinden bazılarından faydalanacaktır:[1]

  1. Liderlik geliştirme girişimlerinin tanımlanmasını, önceliklendirilmesini, denetlenmesini ve değerlendirilmesini destekleyebilen topluluk odaklı bir çalışma grubu
  2. Liderliğin ortak bir tanımı
  3. Liderlik geliştirme planı

Topluluk Geliştirme ekibi küresel ve topluluk odaklı bir Liderlik Geliştirme Çalışma Grubu oluşturulmasını öneriyor (#1). Çalışma grubunun amacı, şu anda oluşturulmakta olan Hareket Tüzüğü ve Küresel Konsey'den gelecek herhangi bir yön değişikliğine kadar, Topluluk Geliştirme ekibinin yanı sıra daha geniş topluluk inisiyatifleri tarafından yakın vadede liderlik geliştirme çalışmaları konusunda tavsiyelerde bulunmaktır. Bu elbette, şu anda oluşturulmakta olan Hareket Tüzüğü ve Küresel Konsey'den gelecek herhangi bir yön değişikliğini bekliyor. Çalışma grubu öncelikle topluluklarla liderliğin tanımlanması da dahil altyapı çalışmalarına (#2) ve liderlik geliştirme planı tasarlamaya (#3) odaklanacak. Akabinde, çalışma grubu, liderlik geliştirme planının uygulanmasında Topluluk Geliştirme'nin rolü hakkında tavsiyelerde bulunacak ve yerel ve küresel topluluk çabaları için ihtiyaç duyulduğunda değerli bir kaynak olarak hizmet edecektir.

3. Takvim

February 2022

Call for feedback about Leadership Development Working Group proposal from February 7 – 25, 2022. Feedback was collected in 13+ languages. See the Summary of Call for Feedback.

March – April 2022

Working group membership recruitment period.

Thank you to everyone who applied! The application to be a member of the Leadership Development Working Group closed on April 10, 2022. This application was conducted via a third-party service, Google, which may subject it to additional terms. For more information on privacy and data-handling, see the privacy statement.

May – June 2022

Working group is announced and begins work. The group met for the first time June 2, 2022 and plans to meet weekly. You can view the members of the working group.

The group will be collecting community input to ensure diverse voices are incorporated in their design and decision-making throughout the process. More information will be announced once the working group begins working. If you want to make sure that you are contacted, add your name to the Sign up for future updates section

July – August 2022

Working group drafted a definition of leadership and prepared for a community feedback period. They also presented their work at Wikimania 2022 and planned for participation at future conferences. You can read more details about the group's work in the Updates page.

September – October 2022

Working group published the draft definition of leadership and invited feedback. The feedback period was September 15 – October 6, 2022. The working group reached out for feedback in 14 languages. Read the announcement (Meta-wiki; Diff) for information about the feedback period.

Working group is hosting 2 community calls on Saturday October 22 at 15 UTC and Saturday October 29 at 8 UTC. Sign up to attend one of the calls.

November – December 2022

Working group published a summary of the leadership definition feedback period and incorporated feedback into the leadership definition. They celebrated the collective effort to draft a working definition of leadership and began initial planning for the drafting of the Leadership Development Plan.

January – February 2023

Working group hosts a research period and collects information from community members about their roles, experiences, and learnings related to leadership. They created three surveys for three audience groups and kindly ask community members to complete the survey that best represents their movement roles. The survey is open from January 16 – February 3, 2023. Read more and access the surveys!

March – April 2023

Working group drafted the Leadership Development Plan, taking into account community input from the research period.

May 2023 –

The draft Leadership Development Plan is published! The Leadership Development Working Group (LDWG) invites feedback on the draft. Read the summary for an overview, or go directly to the Leadership Development Plan to access it in full. Give feedback by Sunday, May 28, 2023 through the survey, talk page, MS Forum, or email (leadershipworkinggroup@wikimedia.org).

Kaynakça