InternetArchiveBot/راهنما

This page is a translated version of the page InternetArchiveBot/FAQ and the translation is 67% complete.
Outdated translations are marked like this.


این صفحه شامل فهرستی از سوالات متداول درباره InternetArchiveBot است.

س: چگونه ربات را روی فهرستی از صفحه‌ها برانم؟

پ: می‌توانید از ابزار فهرست‌کردن برای ربات برای انجام این کار استفاده کنید. اگر می‌خواهید مجموعه‌ای از صفحه‌ها توسط ربات بررسی شوند، فهرست مقاله‌هایی که باید برای ربات ارسال شوند را نوشته و دکمه ثبت را بزنید (هر مقاله در یک خط). یک شناسه به این درخواست تعلق می‌گیرد و تا هر زمان که ربات بتواند روی آن کار کند، در صف انتظار قرار خواهد گرفت. پس از آن، می‌توان فرایند بررسی را در رابط کاربری ربات پیگیری کرد.

س: ربات، بایگانی URL را به همتای اصلی اش در تمپلیتِ نقل قول تغییر داده است، ولی URL اصلی از بین رفته است. چه اتفاقی افتاده است؟

پ: ربات IABot آدرس اینترنتی بایگانی را به پارامتر صحیحی که برای URL های بایگانی طراحی شده است منتقل كرده است و URL اصلی را در فیلد مربوط به آن قرار داده است تا سازگاری آن با سایر تمپلیت های نقل قول که مورد استفاده قرار می گیرد (و با کاربرد مورد نظر) حفظ شود. باید در صورت امکان بایگانی ها را در پارامتر URL بایگانی که مناسب آن است و URL اصلی را در پارامتر URL که مناسب آن است قرار بدهیم.

س : این ربات در تمام مدت، با یک منبع خاص در صفحه درگیر است و آن را به هم می ریزد. چطور می توانم جلوی این کارش را بگیرم؟

پ : بستگی دارد. اگر ربات هربار برچسب مُرده به منبع می زند یا بایگانی بد ایجاد می کند، باید برای حل این مشکل به ربات کمک کنید و با استفاده از the URL management tool به او بگویید بایگانی مورد نظرش درست نیست. کاربران با این ابزار می توانند URL هایی را که ربات با آن روبرو می شود بررسی کنند و هر خطایی که در آن URL است را اصلاح کنند. به این ترتیب عملکرد ربات اصلاح می شود. ولی اگر ربات جمله بندی ها یا فرمت منبع را خراب می کند، باید با استفاده از the bug reporting tool آن را گزارش بدهید.

س : این ربات همه منابع موجود در این صفحه را غلط ویرایش می کند. به همین دلیل من فکر می کنم نباید روی این صفحه کار بکند، چگونه ویرایش این ربات را روی این صفحه به طور کامل متوقف کنم؟

پ : در این موارد باید محتاط بود. آیا مطمئن هستید که مضرات ویرایش های این ربات در صفحه بیشتر از منافع آن است؟ مثلا آیا ربات در جریان ویرایش به فرمت صفحه آسیب می زند یا فقط برای منابع، برچسب های نادرست می زند و بایگانی های نادرست ایجاد می کند؟ اگر ویرایش های ربات فرمت صفحه را خراب می کند با استفاده از

the bug reporting tool 

موضوع را گزارش دهید، زیرا اشکالی در ربات است که باید رفع بشود. ولی اگر می بینید ویرایش های ربات برای منابع موجود در صفحه فایده ای ندارد، یا مجبور هستید کارهایی را که ربات کرده است اصلاح کنید، می توانید عبارت {{bots|deny=InternetArchiveBot}} را روی آرتیکل قرار بدهید یا روی منابع جداگانه ای که ربات آن ها را خراب می کند از عبارت {{cbignore}} استفاده کنید. به این ترتیب ربات دیگر ویرایشی روی آن صفحه نمی کند و تا وقتی این برچسب را برندارید فساد لینک هم بررسی نمی شود. لطفا سعی کنید تا جایی که امکان دارد داده های غلط را اصلاح کنید تا کار ربات بهتر بشود. برای این کار از the URL management tool و

the domain management tool

استفاده کنید.

س : این دو عبارت چیست؟ {{cbignore}} و {{bots}}

پ : مورد اول یک تملیت خالی مخصوص است که در برخی از ویکی ها وجود دارد و ان را برای این گذاشته اند که ربات، یک مرجع یا لیک خارجی را در یک صفحه به طور کامل نادیده بگیرد. برای دیدن یک نمونه از کاربرد آن، اینجا را ببینید: w:en:Template:Cbignore ولی تمپلیت {{bots}} در برخی ویکی ها وجود دارد تا به ربات های سازگار علامت بدهد کلا روی صفحه ای کار نکنند. ربات IABot با ربات ها و ناربات ها سازگار است، و برای این که InternetArchiveBot به طور کلی دور بماند در هر نقطه ای از صفحه از {{bots|deny=InternetArchiveBot}} استفاده کنید تا فقط IABot دور بماند.

س : این ربات، به یکی از منابع برچسب مرده زده است در حالی که این منبع، مرده نیست. مشکل کجا است؟

پ : یا وب سایت مدت زمانی حتی به طور موقت ازدسترس خارج شده است و سه بار پشت سر هم و با فاصله جواب نداده است، یا این که ربات در لیست سیاه آن سایت قرار گرفته است و به قلب آن دسترسی ندارد. در این موارد ربات سایت را کاملا مرده در نظر می گیرد، و شما باید با

the false positive reporting tool 

آن را گزارش دهید. در اغلب موارد این ابزار می تواند به تنهایی مشکل ربات را حل کند. اگر این اتفاق نیفتد، مشکل به ریشه اینترفیس گزارش داده می شود.

س : در مواردی که ربات، صفحه را کاملا به هم می ریزد، مشکل کجا است؟

پ : در این موارد لطفاً مشکل را با

the bug reporting tool 

گزارش بدهید و از the bug reporting tool یا {{bots|deny=InternetArchiveBot}} استفاده نکنید. مشکلی که پیش آمده است با استفاده از این صفحه تکرار می شود، و وقتی اشکال رفع بشود، ممکن است کارکرد ربات برای صفحه مفید بشود.

س: تعداد پیوندهای نجات یافته با پیوندهای واقعی نجات یافته فرق می کند. آیا مشکلی به وجود آمده است؟

پ : نگران نباشید، این اتفاق ممکن است برای هر کسی بیفتد. اگر تعداد لینک های نجات یافته از تعدادی که در تبلیغات می گویند کمتر بود، نشان می دهد مشکلی در کار است و بعضی از لینک ها از دید ربات دور مانده است. که در این صورت اگر منبع قابل اصلاح باشد، با اصلاح دستیِ منبع، این مشکل به راحتی حل می شود. اما اگر تعداد بالاتر بود، به این معنا است که دو منبع داریم که تمام کاراکترهای شان یکسان هستند و یک بار از داخل گرفته شده است، ولی چند بار از خارج جایگزین شده است. این مساله چندان مهم نیست، نگران آن نباشید.