Topluluk Kapasitesi Geliştirme

This page is a translated version of the page Community Capacity Development and the translation is 78% complete.
Outdated translations are marked like this.


Topluluk Kapasitesini Geliştirme, farklı Wikimedia topluluklarındaki kapasite geliştirme gereksinimlerini ve yollarını belirlemeyi ve daha sonra ilgili topluluklarda belirli kapasiteleri oluşturmak için özel eylemler başlatmayı amaçlayan bir girişimdir.


Topluluk kapasitesi nedir?

"Topluluk kapasitesi" ^bir topluluğun hedeflerine ulaşma yeteneğidir. Bu hedefler çok çeşitlidir ve bir veya tüm Wikimedia topluluklarını etkileyen konuları kapsar.
Kapasite geliştirmek nedir?

Kapasite geliştirme, "Kapasite oluşturma" diye de bilinir, bir topluluğun hedeflerine ulaşmasını engelleyen zorlukları belirlemeyi ve sonra da bu zorlukların üstesinden gelmek için proje oluşturma, kolaylaştırma veya desteklemeyi içeren bir geliştirme yaklaşımıdır.

2016 yılında hangi projeler yapılmakta?

Projenin ilk yılı ve pilot yılı olan 2016'da WMF aşağıdaki üç toplulukla birlikte çalışıyor olacak. Plan ve mevcut durum hakkında bilgi edinmek için her bir topluluğa tıklayın.

Deneme senesinin genel değerlendirmesi

What happened after the pilot?

The Foundation did not make a decision about changing the pilot-level funding of the program, so the program remained at that level of funding and continued to deliver trainings, develop curriculum, and mentor communities on that scale.

Trainings were delivered in:

 • WikiConference Bulgaria 2016
 • CEE Meeting 2017
 • Wikimedia Conference 2017
 • Wikimania 2017
 • India Wikidata Month 2017 (month-long series of Wikidata trainings in 8 major cities in India, to English and most Indic communities)
 • Estonia Wikidata training 2017
 • Nigeria (English, Igbo, and Yoruba communities)
 • Ghana (English and Ewe communities)
 • South Africa (English and South African language communities)
 • Wikimedia Conference 2018
 • Wikimania 2018
 • South Korea 2018 (Korean community)
 • Punjab (Punjabi and Tamil communities)
 • Mumbai (Advanced Wikidata training for Indian Wikidatans)
 • WikiConference Ukraine 2018
 • CEE Meeting 2018
 • Australia 2018 (English community)
 • New Zealand 2018 (English and Wikidata community)
 • Tanzania – East Africa regional training (English, Swahili, Luganda, and Portuguese communities)


Materials developed as part of the program, both during the pilot and since then


Topluluğunuzda kapasite geliştirmeyle mi ilgileniyorsunuz?

Please consider discussing with your community or Wikimedia affiliate and submitting some self-assessments to the Community Capacity Map! (CCM)

There are over thirty capacity areas described in the CCM Guidelines page. Take a look and see if you're inspired to think about which capacity would be most useful for your community or organization to work on building.

Kapasite geliştirme için mevcut altı başlık var - ilginizi çekip çekmediğini görmek için her kapasitenin kapsamını, zorluklarını ve olası çözümleri okuyun. Bu başlıklar, on altı topluluk/ülke ile (çoğunlukla Küresel Güney'de) yapılan görüşmelerden sonra seçildi ve Wikimedia topluluklarının büyük bir bölümünü etkileyen başlıklar gibi görünüyor.

Her kapasite başlığında zorlukları, mevcut çözümleri (diğer topluluklardaki) ve gelecekteki olası çalışmaları (örneğin araştırma, eğitim, toplantılar gibi) belirlemek ve tartışmak için yorumlarınızı ve katılımınızı bekliyoruz.

Topluluk Kapasitesi Geliştirme Programı Nedir

Topluluk Kapasitesi Geliştirme Programının amacı (nihai olarak) Wikimedia topluluklarında kapasite oluşturulmasına yönelik sistematik ilerleme sağlamaktır.

Bu proje, gelişmekte olan toplumlardaki gereksinimlerin kapsamını ve gereksinimlerini anlamak maksadıyla Wikimedia Vakfı'nın (WMF) çeşitli toplulukların güçlü yönlerini, güçlüklerini ve ihtiyaçlarını anlamaya yönelik nitel araştırma gerçekleştirdiği bir Topluluk Araştırması aşaması ile başladı.[1] Endonezya Meksika, Filipinler, Güney Afrika, Türkiye, Ukrayna, Hindistan (İngilizce, Hindi, Malayalam, Marathi, Tamil, Telugu, Urdu) ve Arapça topluluğu.

Bu araştırma aşamasındaki ön sonuçlar Mayıs 2015'te Berlin'de Wikimedia Konferansı 2015'te sunuldu. Slaytlar Wikimedia Commons'tadır.
Beni sürekli güncel tut!

Bu girişimden haberleri almak istiyrorsanız lütfen Küresel Mesaj Gönderim listesimize kaydolun. [2] Haberler Meta tartışma sayfanıza İngilizce olarak gönderilecek.

Dipnotlar

 1. Görüşmeler Şubat ve Mart 2014'te küçük bir topluluk üyesi grubuyla derinlemesine video röportajları yoluyla Sati Houston ve Asaf Bartov tarafından aşağıdaki 16 toplulukta/ülkede gerçekleştirildi: Endonezya Meksika, Filipinler, Güney Afrika, Türkiye, Ukrayna, Hindistan (İngilizce, Hindi, Malayalam, Marathi, Tamil, Telugu, Urdu) ve Arapça topluluğu.
 2. 19 Ağustos 2015'ten önce kaydolduysanız zaten dağıtım listesindesiniz.