Новини Вікімедіа, червень 2015

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, June 2015 and the translation is 100% complete.



"Geoffrey Bilder.jpg" by Helpameout, freely licensed under CC BY-SA 4.0.; "Wreck of the U.S.M. steam ship "Arctic" (one-third-size).png" by James E. Buttersworth, Public domain.; "Green_Keys.jpg" by Hugh D’Andrade, from Electronic Frontier Foundation, freely licensed under CC BY 3.0.; "The Alamo at Night, San Antonio, Texas (2014-12-12 23.00.05 by Nan Palmero).jpg" by Nan Palmero, freely licensed under CC-by-SA 2.0; "Print Wikipedia by Michael Mandiberg, NYC June 18, 2015-34.jpg" by Victor Grigas, freely licensed under CC BY-SA 3.0 Collage by Andrew Sherman

Ознайомтесь з основними новинами блогу Вікімедіа за червень 2015 р.

Ці техасці взяли собі за мету покращення статей у Вікіпедії на тематику революції в їхньому штаті

 
Аламо стала символом для всіх техасців після того як майже всі її захисники були знищені мексиканською армією. Photo by Nan Palmero, freely licensed under CC-by-SA 2.0.

Студенти в США та Мексиці часто вивчають історію Війни за незалежність Техасу 1835-1836. Два редактори Вікіпедії — Karanacs та Maile66 взяли на себе місію покращити статті на цю тему.

Протягом трьох місяців Karanacs та Maile66 працювали разом щоб створити нову статтю. Їх план включав скрупульозну вичитку існуючої статті — всіх 5 243 слів, та глибокі дослідження. Karanacs провів приблизно 300 годин читаючи академічну літературу, пишучи статтю та перевіряючи вже написане.

Безпечний доступ до сайтів Вікімедіа через протокол HTTPS

 
Для того, щоб зробити приєднанання користувачів Вікіпедії до світових знань безпечним, Фонд Вікімедіа вводить протокол HTTPS для всього трафіку на сайтах Вікімедіа Image by Hugh D’Andrade, from Electronic Frontier Foundation, freely licensed under CC BY 3.0.

Щоб бути дійсно вільним, доступ до знань повинен бути безпечним та нецензурованим. Фонд Вікімедіа хоче щоб ви могли використовувати Вікіпедію та інші сайти Вікімедіа без шкоди приватності чи безпеці. В червні був введений протокол HTTPS для зашифровування всього трафіку на сайтах Вікімедіа.

Протокол HTTPS створює закодоване з'єднання між вашим комп'ютером та сервером Вікімедіа для забезпечення повної безпеки та приватності даних, які ви передаєте. Закодовування ускладнює втручання урядів та інших третіх сторін в ваш трафік. Також це ускладнює провайдерам цензурування доступу до деяких статей Вікіпедії та іншої інформації.

7 473 томи, 700 сторінок кожен: зустрічайте Паперову Вікіпедію

Інтерв'ю з Майклом Мендібергом, який створив Паперову Вікіпедію. Ви також можете подивитися це відео на YouTube чи Vimeo
Video by Victor Grigas, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Шість років роботи, купа виправлень, та велика допомога від друзів, і Майкл Мендіберг створив Паперову Вікіпедію. Це новий витвір мистецтва, в якому спеціальне програмне забезпечення перетворює англійську Вікіпедію в 7473 паперові томи.

Важливо зазначити, що Мендіберг не друкував всі книжки і не планує. Він надрукував лише невеликий відсоток книжок, що допомагають зрозуміти розмір Вікіпедії. Не потрібно друкувати всі — наша уява може доповнити те, чого не вистачає.

Творець вибраних статей рекомендує п'ять статей Вікіпедії

 
Одна з «найкращих» статей користувача Wehwalt — пароплав «Арктік», який зазнав катастрофи, схожої на катастрофу «Титаніка». Painting by James E. Buttersworth, Public domain.

«Найкраще з Вікіпедії» — це новий експеримент блогу Вікімедіа. Ця щотижнева подія запрошує одного члена громади Вікіпедії, щоб він оголосив список з п'яти статей, зображень чи іншого контенту, які він вважає цікавими чи важливими, у співробітництві з дописувачами блогу Вікімедіа.

Нещодавнім гостем був Гері Грінбаум (Wehwalt), який написав 127 вибраних статей в англійській Вікіпедії, сам чи в команді — більше ніж хто-небудь інший. За десять останніх років він зробив близько 100 000 редагувань. Він обрав п'ять цікавих статей, над трьома з яких він працював особисто.

Як англійська Вікіпедія описала зміну статі Кейтлін Дженнер

Кейтлін Дженнер, знаменита американська олімпійка та телезірка, змінила свою стать 1 червня та продемонструвала це фотографією в журналі Vanity Fair. Вікіпедія відреагувала на цю новину швидше, ніж за 30 хвилин..

Новина щодо титульної статті про Кейтлін Дженнер у журналі Vanity Fair швидко поширилась по всьому Інтернету. Однак це викликало конфлікт, як про неї говорити. Консервативний американський журнал National Review запитав: «Хто виграв олімпійські нагороди Брюса Дженнера?» І як слід людям писати про нову ґендерну індентичність у світлі значної історії Дженнер у ґендерно-диференційованому спорті?

Однак серед дописувачів англійської Вікіпедії конфлікту майже не було, значною мірою через інструкції, написані під час зміни статі Челсі Меннінг 2013 року. Після обміну тисячами байтів тексту, підсекція Керівництва Вікіпедії зі Стилю «Ідентичність» була відредагована і станом на 01 червня 2015 року є такою:

Виняток … робиться для термінів, які позначають гендерну ідентичність. У таких випадках, Вікіпедія надає перевагу самовизначенню, навіть коли використання надійних джерел свідчить про інше. Про будь-яку людину, чия стать може бути піддана сумніву, слід казати тими займенниками, присвійними прикметниками і гендерними іменниками (напр. «чоловік/жінка», «офіціант/офіціантка», «актор/акторка»), які відповідають останній за часом гендерній самоідентичності, висловленій цією людиною. Це має стосуватися будь-якої фази життя цієї людини, крім випадку, коли ця людина прямо зазначила про інше.

Збереження зовнішніх посилань у Вікіпедії на майбутнє: Джефрі Білдер

 
Джефрі Білдер працює над уникненням явища вмирання гіперпосилань, що також відоме під назвою «биті посилання». Photo by Helpameout, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Хоча гіперпосилання і зробили сприйняття надрукованого тексту простішим, у них є один значний недолік: «биті посилання» — смерть гіперпосилань, які більше не ведуть до оригінального джерела тексту.

Джефрі Білдер присвятив 15 років науковій праці у сфері комунікацій та користується Вікіпедією з початку 2000-х. «Ми починаємо розуміти, що багато інструментів для посилань у Вікіпедії тривалий час не оновлювалися», — каже він. — «Тому ми працюємо над тим, щоб забезпечити DOI-цитування в реальному часі, спільне для Вікіпедій усіма мовами».


Andrew Sherman, Інтерн з цифрових комунікацій, Фонд Вікімедіа