Wikimedia Bülteni, Nisan 2012

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, April 2012 and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.

Nisan 2012 Wikimedia Vakfı Raporu ve Wikimedia mühendislik raporu ile diğer önemli Wikimedia hareketi etkinliklerinden oluşan bülten

Wikimedia Vakfı bülteni

Genişleyen bağış toplama ve ilişkisi modelleri

Berlin'de düzenlenen Wikimedia Mütevelli Heyeti kararları arasında, Wikimedia projelerine siteleri üzerinden toplanan paranın dağıtımı için yeni bir model uygulama kararı vardı. Bundan sonra, Wikimedia Vakfı'nın temel işlem ve kullanım rezervleri ücretleri dışındaki tüm para (yerel vakıflara verilecek olan ve Wikimedia Vakfı'nın temel faaliyetleri haricindeki işlemler için ayrılan fonlar da dahil olmak üzere) gönüllü odaklı yeni Fon Dağıtım Komitesi (FDK) tavsiyeleriyle dağıtılacak. Heyetin aldığı bir başka kararla da Wikimedia hareketi ile yeni ilişki modelleri belirlendi: "Haraket Ortakları" (hareketin çalışmalarını aktif olarak destekleyen benzer düşünceli kuruluşlar), "Ulusal veya Bölgesel Vakıflar" (mevcut yerel vakıflar sistemi), "Tematik Organizasyonlar" (hareketi temsil eden ve Wikimedia markaları kullanarak belirli bir konuya odaklanmış çalışmaları destekleyen, kâr amacı gütmeyen) ve "Kullanıcı Grupları" (birleşmesi veya birleşmemesi tercihe bağlı üyeliğe açık gruplar).

Hint dilleri etkinlikleri

Baş Küresel Gelişim Uzmanı Barry Newstead Hint dilleri projelerini desteklemek için çalışmalarının bir parçası olarak Hindistan ziyareti sırasında Bangalore'da yapılan Vikipedist buluşmasına ve Malayalam topluluk konferansı Wikisangamotsavam'a katıldı. Hindistan ekibi, aktif olarak 7 yerel dilin topluluklarıyla birlikte çalışarak, sosyal medya stratejileri ve toplumsal ivme oluşturmak amacıyla bir etkinlik düzenledi.

 
Vikipedi mobil sürümü için sayfa gösterimi sonuçlarının (kırmızı:İngilizce haricindeki dil sürümleri) yıllık planda belirtilen 2 milyar hedefi ile karşılaştırması

Mobil sayfa görüntülenme hedefine ulaşıldı

Vikipedi mobil sürümü Nisan ayı sonu itibariyle Wikimedia Vakfı'nın 2011/12 yıllık planında belirtilen hedeflerden birisi olan aylık 2 milyar sayfa gösterimi hedefine ulaştı

Hızlı bir yazılım dağıtım döngüsüne doğru

Wikimedia mühendisleri, Vikipedi ve diğer Wikimedia siteleri için daha hızlı bir dağıtım döngüsü sistemine geçti ve her iki haftada bir en güncel MediaWiki yazılımını dağıtmaya başladı.

Veri ve eğilimler

Mart ayı toplam tekil ziyaretçi sayısı:

489 milyon (Şubat'a göre %2.7, geçen yılın aynı ayına göre %22.3 artış)
(Tüm Wikimedia Vakfı projeleri için comScore verileri; comScore Nisan ayı verilerini Mayıs ayının sonlarında yayınlayacaktır)

Nisan ayı sayfa görüntülenme sayısı:

17.3 milyar (Mart'a göre %0.4; geçen yılın aynı ayına göre %18.2 artış)
(Sunucu kayıt dosyası, mobil sürüm dahil tüm Wikimedia Vakfı projeleri)

Mart 2012 dönemindeki aktif kullanıcılar (>= 5 değişiklik/ay):

85.090 (Şubat'a göre %0.2 artış / Geçen yılın aynı ayına göre %4.5 düşüş)
(Veritabanı verileri, Wikimedia Commons hariç bütün Wikimedia Vakfı projeleri)

Mart 2012 Karnesi: http://reportcard.wmflabs.org/

Finansal

Raporun yayınlandığı tarih itibariyle Mart 2012'den sonrası için finansal bilgilere erişmek mümkür değildir.

Bütün finansal bilgiler 1 Temmuz 2011 - 31 Mart 2012 tarihleri için geçerlidir.

Gelir $ 32,054,861
Giderler:
 Teknoloji Grubu $ 7,788,192
 Topluluk/Bağış Toplama Grubu $ 3,212,763
 Küresel Geliştirme Grubu $ 2,984,100
 Yönetim Grubu $ 718,116
 Finans/Hukuk/İK/Yönetici Grubu $ 4,607,656
Toplam Gider $ 19,310,826
Toplam kâr/(zarar) $ 12,744,035
  • Aylık gelir $ 1.9MM olmasına karşılık planda $ 3.9MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $ 2MM altında.
  • Yıllık hesap yapıldığında $ 32.1MM olmasına karşılık planda $ 28.6MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $ 3.5MM üzerinde.
  • Aylık giderler $ 2.3MM olmasına karşılık planda $ 2.2MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $ 112K üstünde.
  • Yıllık hesap yapıldığında $ 19.3MM olmasına karşılık planda $ 21.1MM olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak $ 1.8MM altında.
  • Para durumu 31 Mart 2012 itibariyle $ 30.6MM - yaklaşık olarak 13 aylık gidere eşit.
Nisan ayına yönelik aylık Wikimedia Vakfı ölçüm ve faaliyetler toplantısı videosu (3 Mayıs 2012)

Diğer gelişmeler

"Wikipedian in Residence" modeli bir yaşında

İngiliz Kütüphanesi, çalışanları ve Wikimedia topluluğu arasındaki karşılıklı destek birlikteliğini duyuran son kültürel kurum oldu. 2012 Amerikan Müzeler Derneği konferansında da dünya çapındaki işbirliği modelleri sunuldu. "GLAM'da Bu Ay" Nisan sayısında İsrail, Almanya ve İsveç'teki devlet kurumlarındaki açık Wikipedian in Residence pozisyonları hakkında haber yayınlandı.

 
Vikiveri ve ilk ekran görüntüsü

Vikiveri dil bağlantıları üzerinde çalışmaya başladı

İlk bir ay boyunca, Vikiveri takımı dil bağlantılarının merkezi olarak depolanmasını sağlayacak projenin ilk aşaması için kod yazmaya başladı. Vikiveri tabanlı iki MediaWiki eklentisi geliştirilmeye başlandı: Vikitabanlı İstemci ve Vikitabanlı Çekirdek. Demo sürümleri çok yakında yayında olacak.

Monmouthpedi projesi ile çok dilli yarışma

Monmouthpedi'nin bir parçası olarak - "bütün bir şehri kapsayacak ilk Vikipedi projesi" - Charles Rolls Yarışması'nda Monmouth hakkında birçok dilde içerik yazan, güncelleyen ve geliştiren birçok Vikipedist ödül kazandı. Ayrıca, Nisan ayında şehirde ilk kez bir Galce Vikipedi buluşması yapıldı.

 
Tamil medya yarışmasında birincilik kazanan iki başvurudan biri: Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinde bir Rekla yarışı (öküz arabası yarışı)

Tamil medya yarışması

Tamil Wikimedia topluluğu tarafından düzenlenen "Tamil Wiki Medya Yarışması"na 307 kişi 15.000 görsel medya dosyası ile katıldı.

Veritabanı şirketi Vikipedistlere ücretsiz erişim izni verdi

600'ü aşkın Vikipedist, Vikipedi ve onun kardeş projelerindeki çalışmalarını desteklemek amacıyla HighBeam Research veritabanına bir yıllık ücretsiz erişim hakkı aldı. Aktif editörler hâlen bu adresten başvurabilir: projeye başvuru sayfası.