Wikimedia Vakfı seçimleri/2024/Oy kullanma uygunluk yönergeleri

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2024/Voter eligibility guidelines and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.

Editörler

Bir Wikimedia wikisinde sahip olduğunuz herhangi bir kayıtlı hesaptan oy kullanabilirsiniz. Kaç hesaba sahip olduğunuza bakılmaksızın yalnızca bir kez oy kullanabilirsiniz. Oy kullanmaya hak kazanmak için, söz konusu hesap şu özelliklere sahip olmalıdır:

 • Birden fazla genel projede siteden engellenmiş olmamak;
 • ve bot olmamak;
 • ve Wikimedia wikilerinde 4 Ağustos 2024 en az 300 düzenleme yapmış olmak;
 • 6 Eylül 2022' ve 4 Ağustos 2024 tarihleri arasında en az 20 düzenleme yapmış olmak

Temel editör-oy kullanma kriterlerine uygunluğu hızlı bir şekilde doğrulamak için AccountEligibility aracı kullanılabilir.

Yazılımcılar

Yazılımcılar şu özelliklere sahip iseler oy kullanabilirler:

 • Kabuk erişime (Shell acces)sahip Wikimedia sunucu yöneticisi olmak
 • 6 Eylül 2022 ve 4 Ağustos 2024 tarihleri arasında Gerrit üzerindeki herhangi bir Wikimedia reposunda en az bir birleştirilmiş işlem yapmış olmak.

Ek kriterler

 • veya 6 Eylül 2022 ve 4 Ağustos 2024 arasında nonwmf-extensions veya nonwmf-skins içindeki herhangi bir repoda en az bir birleştirilmiş işlem yapmış olmak.
 • 6 Eylül 2022 ve 4 Ağustos 2024 tarihleri arasında herhangi bir Wikimedia araç deposunda (örneğin magnustools) en az bir birleştirilmiş işlem yapmış olmak.
 • veya Wikimedia wikilerindeki herhangi bir araç, bot, gadget ve Lua modülünün bakımcısı/katkıda bulunanı olmak.
 • veya Wikimedia ile ilgili teknik geliştirmelerin tasarım ve/veya inceleme süreçlerine önemli ölçüde katılmış olmak.

Çevirmenler

Çevirmenler, translatewiki.net'te 4 Ağustos 2024 tarihinden önce en az 300 düzenleme ve 6 Eylül 2022 ile 4 Ağustos 2024 tarihleri arasında 20 düzenleme yapmışlarsa oy kullanmaya hak kazanırlar.

Wikimedia Vakfı personeli ve yüklenicileri

Mevcut Wikimedia Vakfı personeli ve yüklenicileri Vakıf tarafından 4 Ağustos 2024 itibariyle istihdam edilmişlerse oy kullanma hakkına sahiptirler.

Wikimedia Hareketi iştirakçilerinin personeli ve üstlenicileri

 • Mevcut Wikimedia şube, tematik organizasyon veya kullanıcı grubu personeli ve yüklenicileri, 4 Ağustos 2024 itibariyle organizasyonları tarafından istihdam edilmişlerse oy kullanmaya hak kazanırlar.
 • Mevcut Wikimedia şubeleri, tematik organizasyonlar veya kullanıcı gruplarının tüzüklerinde tanımlanan resmi organların üyeleri, 4 Ağustos 2024 itibariyle bu görevlerde hizmet veriyorlarsa oy kullanmaya hak kazanırlar.

İştirak Komitesi ve Seçim Komitesi, uygun Wikimedia İştiraklerinin listesini [TARİH] tarihine kadar onaylayacaktır.

Wikimedia Vakfı mütevelli heyeti üyeleri ve danışma heyeti üyeleri

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti ve Wikimedia Vakfı Danışma Heyeti'nin mevcut ve eski üyeleri oy kullanma hakkına sahiptir.

Wikimedia Hareketi Komite üyeleri

Wikimedia Hareketi komitelerinin mevcut üyeleri bu görevlerde 4 Ağustos 2024 itibariyle hizmet veriyorlarsa oy kullanmaya hak kazanırlar.

Bu yönergenin amacı doğrultusunda İletişim Komitesi, Seçim Komitesi, Hareket Tüzüğü Hazırlama Komitesi, Dil Komitesi ve Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi; Wikimedia Hareket Komiteleri olarak tanımlanmıştır.

Wikimedia Hareketi topluluk organizatörleri

Diğer kategoriler altında oy kullanma hakkına sahip olmayan iyi durumdaki toplum organizatörleri, aşağıdakilerden birini karşıladıkları takdirde oy kullanma hakkına sahip olurlar:

 • 4 Ağustos 2024 tarihinden bu yana en az bir Wikimedia Vakfı hibesine başvurmuş, almış ve raporlamış olmak.
 • 6 Eylül 2022 ile 4 Ağustos 2024 arasında asgari 10 izleyicisi/katılımcısı/ziyaretçisi olan ve finanse edilmiş en az bir adet hackathon, yarışma veya diğer Wikimedia etkinliğinin organizatörü olmak.

Not

Ana kriterleri karşılıyorsanız, hemen oy kullanabileceksiniz. SecurePoll'un teknik sınırlamaları nedeniyle, ek kriterleri karşılayan kişiler, diğer kriterlerden herhangi birini karşılamadıkları sürece doğrudan oy kullanamayabilirler. Ek kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, lütfen oylama için son tarihten en az dört (4) gün önce, yani 13 Eylül 2024 tarihinde veya öncesinde gerekçenizle birlikte board-elections@lists.wikimedia.org adresine e-posta gönderin. Kriterleri karşılıyorsanız, oy kullanabilmeniz için sizi manuel listeye ekleyeceğiz.