Річний план Фонду Вікімедіа/2018-2019/Остаточний

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2018-2019/Final and the translation is 47% complete.

Вступ

Суспільний рух із конкретним напрямком

За свою 17-річну історію, рух Вікімедіа досягнув того, що раніше здавалося неможливим. Ми починали як невеличкий експеримент, що спирався на працю волонтерів, і розвинулися в одне з найбільш широко використовуваних джерел інформації на планеті, до якого отримує доступ понад мільярд різних пристроїв щомісяця, і який, як і раніше, все ще створюють і обслуговують волонтери. Сьогодні ми — жвавий глобальний рух дослідників, письменників, фотографів, розробників та установ, яких об'єднують спільні ідеали свободи інформації та вільного доступу до знань для всіх.

Візія Вікімедіа прагне до світу, в якому кожна окрема особа може вільно користуватися сумою всіх знань. За останні роки ми, як спільнота, добре придивилися до свого прогресу в напрямку тієї візії. Ми все ще маємо шляхи, якими можемо продовжувати наш спільний рух вперед, і ми маємо чіткий намір забезпечити процвітання руху Вікімедіа на всьому його шляху в далеке майбутнє.

З цією метою 2017 року ми запустили амбітну глобальну консультацію, метою якої було окреслення напрямку для руху Вікімедіа. Ми залучили волонтерів, партнерів, експертів, регіональні відділення Вікімедіа та інших афіліатів, а також співробітників Фонду Вікімедіа до обговорення нашого майбутнього, що відбувалося приблизно 20-ма мовами, і в якому взяли участь люди з понад 70 країн.

Результатом став стратегічний напрямок Вікімедіа до 2030 року,[1] який став підсумком сотень обговорень, що відбувалися по всьому світі — як у вікі, так і за її межами, а також підсумком усіх тих досліджень питання, куди далі має прямувати Вікімедіа. Близько сотні афіліатів Вікімедіа висловили свою згоду на дотримання цього напрямку та виразили свою підтримку цьому путівнику, який ми спільно створили для нашого майбутнього.

Напрямок, який ми спільними зусиллями розробили, закликає нас стати основною інфраструктурою екосистеми вільних знань, а також місцем, до якого зможе долучитися кожен, хто поділяє нашу візію. Щоб досягти цього, ми зробимо ставку на дві ключові області: рівність знань та знання як послуга.

 • Рівність знань означає зосередження на тих знаннях та тих спільнотах, якими знехтували владні та привілейовані структури, а також запрошення людей зі всіх середовищ до розбудови міцної й розмаїтої спільноти.
 • Знання як послуга дає нам змогу стати тією платформою, яка постачає відкриті знання всьому світу через різні інтерфейси й спільноти, надає нашим союзникам і партнерам наснагу організовувати й поширювати вільні знання й за межами Вікімедіа, а також дозволяє нам накопичувати й використовувати різні форми вільних, достовірних знань.

Світ навколо нас.

 • Мільярди людей усе ще очікують на доступ до проєктів Вікімедіа. Більшість контенту є великими енциклопедичними статтями й зображеннями, внаслідок чого інші формати залишаються знехтуваними.
 • 2018 року вперше за всю історію більш як половина світового населення матиме доступ до інтернету.[2]
 • Ми протистоїмо всесвітнім тенденціям до цензури, нагляду й вилучення контенту, які становлять перешкоду для тих, хто міг би отримати доступ до інформації.
 • Спільноти Вікімедіа не репрезентують розмаїття людської популяції, особливо якщо йдеться про стать та географію.
 • Цей брак репрезентації та розмаїття створив пробіли в знаннях, а також системні упередження.[3][4][5]
 • Читачі очікують отримувати інформацію у форматах мультимедіа, що не обмежуються самими лише текстами й зображеннями, і отримувати її в реальному часі — так, щоб це допускало можливість ділитися такою інформацією й обговорювати її.[6][7]
 • Понад 5 мільярдів людей користуються мобільними телефонами, і до таких належать також ті, для кого телефон — єдиний спосіб отримати доступ до інтернету.
 • За наступні 15 років, кількість населення найбільше зросте в тих регіонах, де проєкти Вікімедіа наразі досягають найменшої кількості користувачів.[8]
 • Мови, які матимуть найбільше носіїв, будуть в першу чергу якраз тими, які зараз недостатньо представлені в наших проєктах і спільнотах.[9]
 • Автоматизація, особливо машинне навчання і машинний переклад, змінюють для людей способи створення контенту.[10]
 • Високоякісні посилання на джерела підтримують перевірність. Аби розбудувати більш надійний інтернет, що базується на фактах, нам потрібна міцна мережа джерел інформації як у Вікіпедії, так і за її межами.
 • Разом із поширенням технологій у кожному аспекті нашого життя, інфраструктурі Вікімедіа потрібно розростатися в плані людських ресурсів та в плані способів доступу до інформації.
 • Інфраструктура Вікімедіа має надавати багато різних способів, у які люди могли б отримувати доступ до інформації.

Рік попереду

Вступаючи у 2018—2019 фіскальний рік (з липня 2018 по червень 2019), рух Вікімедіа виявляє, що перебуває на етапі переходу. Завершивши глобальну консультацію, результатом якої стало формування потужного й амбітного стратегічного напрямку для нашого майбутнього, ми тепер розпочинаємо свою роботу для досягнення тієї візії.

Для досягнення наших цілей доведеться залучити весь рух Вікімедіа — включно з організаціями-афіліатами, волонтерами, донорами та партнерами. Як неприбуткова організація, яка підтримує проєкти Вікімедіа та рух загалом, Фонд Вікімедіа відіграє центральну роль у цих зусиллях. Цього року ми закладемо фундамент для основних цілей нашого напрямку: рівність знань і знання як послуга.

Протягом цього року Фонд Вікімедіа здійснюватиме критичні покращення наших систем і структур, аби впевнитись, що ми зможемо ефективно, безпечно і швидко досягнути наших довготермінових цілей, якими є рівність знань і знання як послуга. Ми модернізуємо та розвинемо нашу технічну інфраструктуру, вдосконалимо наші системи, пов'язані з приватністю та безпекою, а також інвестуємо в структуровані дані. Ми імплементуємо програми, придатні до оцінювання й розширення, які збільшать кількість та розмаїття як контенту, так і дописувачів, у першу чергу з тих частин світу, де ми зараз представлені недостатньо. Ми розширимо географічне покриття проєктів Вікімедіа та однойменного бренду, тим самим збільшивши наш глобальний трафік та створивши можливості для більшої кількості людей брати участь у нашому русі.

Ця праця не лише просуне нас ближче до нашого стратегічного напрямку, але й приготує нас до виконання стратегічного плану терміном від трьох до п'яти років, який Фонд Вікімедіа створить цього року, аби він служив дороговказом для нашої майбутньої організаційної стратегії. Цей план окреслить наш шлях у напрямку перетворення на основну інфраструктуру вільних знань.

Розвиток наших систем та структур

Вже саме існування руху Вікімедіа є дивовижним. І справа не лише в ідеї, яка виявилася привабливою та корисною для сотень мільйонів людей по всій земній кулі. Дивовижно також те, що спільнота Вікімедіа, а також Фонд Вікімедіа, зробили настільки багато при настільки малих затратах. Наш трафік, спільнота, використання та вплив суперечать нужденній природі організації. Протягом прийдешнього року ми інвестуємо в основоположні системи й структури, що примножують і підтримують наші проєкти, аби підготуватися до майбутньої роботи на підтримку нашої місії. Сюди можуть входити процеси й завдання, що стосуються внутрішньої організації Фонду, статистичні дані, що оцінюють прогрес у напрямку наших стратегічних цілей, системи й структури, що скеровують та підтримують наш рух, а також платформи й архітектура, що служать фундаментом наших проєктів.

To achieve this goal, we will:

 • Modernize our technology infrastructure, including our applications stack, services, and production platform; advance privacy and security-related systems; and invest in development of Wikibase and Wikidata.[11]
 • Increase support for the global Wikimedia community by rethinking and improving our community grantmaking, leadership development, and tools to make contributors’ work easier and more productive
 • Grow the Wikimedia Endowment to ensure the long-term health of the movement
 • Live our values by supporting diversity and inclusion, staff development, and operational excellence across our organization, and including environmental sustainability in our decision-making processes

We will know we’re successful when:

 • Our technological infrastructure is robust, flexible, sustainable, and secure, and can meet our needs for the future
  • We are able to serve 95% of our services out of more than one data center
  • We see a 20% increase of services adopting the modernized metrics stack
  • 100% of services involved in page views are using centralized logging
 • We have made progress in the journey to unify our core software assets by converging MediaWiki with our Node.js services
 • We are able to quickly iterate high-quality end-user experiences and measure success by running product experiments twice monthly
 • Use of Wikidata increases by 15%, reaching 386 million data uses by the end of the 2018 calendar year
 • We invest community resources according to a targeted set of funding priorities aligned with the strategic direction
 • We have a 3% increase in overall engagement of Wikimedia Foundation staff
 • We have grown the Wikimedia Endowment by USD 5 million and deepened our relationships with major donors

Grow new contributors and content

Wikimedia’s core strength is its global community of volunteer contributors. Contributors curate and create the knowledge (content) that is so valuable to hundreds of millions of people around the world. The people who make up this movement, and their knowledge, diversity, and ability to participate on our projects, make it possible for Wikimedia projects to exist and thrive.  We will focus on increasing not just the net number of contributors and amount of content, but the linguistic, geographic, and demographic diversity of contributors and the breadth and depth of Wikimedia content. We will ensure that people everywhere can share their knowledge, including the 5 billion people who use smartphones to access the internet and the billions of people who only use phones, especially in underrepresented regions.[12][13]

To achieve this goal, we will:

 • Invest in the overall health of the Wikimedia community with tools and programs that help contributors respond to harassment and increase positive collaboration
 • Support new and existing contributors through a richer suite of onboarding tools and intuitive mobile contribution experiences
 • Create techniques to measure contributor demographics at a granularity suitable for understanding improvements in this area
 • Expand contributors’ capacity to address content gaps, bias, and more diverse content via machine learning and artificial intelligence (AI) and improved translation tools
 • Increase the participation of local communities in underrepresented regions through funding, mentorship, capacity building, and strategic partnerships support
 • Advance the Wikimedia policy agenda and build a robust case for our values around the world through education, advocacy, government relations, and community mobilization

We will know we’re successful when:

 • The number of English Wikipedia administrators who report having the skills and tools to intervene in cases of harassment increases by 25%
 • More people contribute to the Wikimedia projects, particularly from underrepresented regions or groups
  • New contributor retention in target languages increases by 10% year-over-year
  • Number of edits on mobile increases by 20% year-over-year in target languages
  • We have the capacity and baseline data to measure diversity in contributor demographics  
 • The amount, diversity, and quality of content on Wikimedia projects increases, particularly in underrepresented languages
  • The rate of content growth in target languages increases by 10% year-over-year
  • Our research leads to better understanding of knowledge gaps across languages
  • Article section recommendation technology that helps contributors expand already existing articles is available in at least 10 languages
  • Artificial intelligence technology providing edit and article quality prediction is in use on five new language versions of Wikipedia
 • Wikimedia values, projects and communities are present in global policy discussions on issues that directly impact our mission

Increase our reach

Much like growing new content and contributors, increasing our reach throughout the world is fundamental to our ability to achieve our vision, which calls upon every single human to share in knowledge. We currently reach a very large proportion of the planet. But there is no question that there are many more people who are not yet able to participate in free knowledge. We will focus on expanding our reach - the awareness and usage of the Wikimedia projects - across demographics. We are already a resource to many, we should become a service for all.

To achieve this goal, we will:

 • Bring more people onto the Wikimedia projects by investing in Wikipedia’s search engine optimization (SEO), and creating delightful, understandable experiences with improved user experiences for targeted geographies
 • Raise awareness of Wikimedia, particularly in underrepresented communities and groups, through targeted communications campaigns and support for local communities to conduct their own outreach
 • Build and maintain partnerships with mobile providers and invest in third-party infrastructure for offline access to Wikipedia to extend reach of Wikimedia content for users in Africa, Asia, the Middle East, and Latin America
 • Improve discoverability and verifiability of knowledge through structured data integration on Wikimedia Commons, support for the WikiCite community, and technical partnerships
 • Expand our network of institutional allies in libraries, education, and cultural heritage who contribute knowledge to Wikimedia projects

We will know we’re successful when:

 • More people in underrepresented demographics, countries, and languages have been introduced to Wikipedia, use it, and come back[14]
  • Global traffic increases by 1 - 10% (pending baseline analysis)
  • 15% increase in awareness of Wikipedia in target regions
  • Wikipedia is meaningful to 1 billion women
  • 1 million users in underrepresented regions can directly access Wikipedia through mobile provider and offline partnerships  
 • More institutions contribute high-quality content to our projects, integrate our projects into their workflows, and see Wikimedia as a natural ally in pursuing their missions
 • Kiwix, a core part of the offline content distribution ecosystem, improves their platform and increases the number of end users by 15%
 • Citations and links to external sources cited from Wikipedia articles are immediately and comprehensively archived and remain available to readers in perpetuity

Budget


FY18-19 Functional Percentage Chart

The Foundation continues to strive to allocate our resources toward programmatic work without compromising the important fundraising and general & administrative work that keeps our organization healthy. In the first table we have broken down our budget by program expenses and non-program expenses. Non-program expenses combine fundraising and general and administrative expenses together. The chart that follows illustrates the percentage of expenses in all three categories.

We’ve expanded the planning framework we instituted last year with cross-departmental programs to all of our programs across the organization. This allows us to link each program’s resources to outcomes and measures. As such, we have organized our budget below into programs. This allows us to show our investments in specific programs that supports our three defined goals. We are open to answering questions or providing additional information so that we can meaningfully describe our resource plans.

Consolidated budget: Program and non-program expenses
(All expense figures are in US Dollars, displayed in thousands)
FY17-18 Budget FY18-19 Plan
Revenue
Fundraising & Other income 76,800 93,125
Program Expenses
Staffing 30,986 39,594
Data Center Expenses[15] 4,465 4,676
Grants 7,360 7,678
Endowment Contribution 5,000 5,000
Outside Contract Services 2,826 3,988
Legal Fees 918 1,333
Travel, Events & Conferences 2,277 3,131
Other expenses[16] 5,361 3,536
Opportunity Fund[17] 0 1,500
Стратегія руху 0 1,298
Витрати на програми загалом 59,193 71,734
Непрограмні витрати
Персонал 9,066 10,196
Плата за обробку пожертвувань 3,228 4,046
Зовнішні контрактні послуги 1,947 2,340
Юридичні витрати 404 395
Подорожі, події та конференції 446 625
Інші витрати[16] 2,516 3,600
Непрограмні витрати загалом 17,607 21,202
Загальні щорічні витрати на обслуговування 76,800 92,936
Кошти, доступні для специфічних цілей[18]
Стратегія руху 453 0
Стратегія бренду 850 0
Перенесення офісу 697 0
Кошти, доступні для специфічних цілей 2,000 0
Загальні витрати разом із коштами, доступними для специфічних цілей 78,800 92,936


Інвестиції в цілі (2018—2019)

Бюджет за ціллю
(All expense figures are in US Dollars, displayed in thousands)
Розвиток наших систем та структур Збільшення кількості нових дописувачів та контенту Збільшення покриття Інше Загалом
Existing FTE 115 62 18 116 310[19]
New additional FTE 17 9 6 12 44
Program Expenses
Staffing 17,014 10,011 2,882 9,687 39,594
Data Center Expenses[15] 0 0 0 4,676 4,676
Grants 50 7,320 0 308 7,678
Endowment Contribution 0 0 0 5,000 5,000
Outside Contract Services 1,182 414 403 1,989 3,988
Legal Fees 585 175 573 0 1,333
Travel, Events & Conferences 559 581 132 1,859 3,131
Other expenses[16] 1,032 62 426 2,016 3,536
Opportunity Fund[17] 1,500 1,500
Movement Strategy 1,298 1,298
Sub Total Program Expenses 21,720 18,563 4,416 27,035 71,734
Non-Program Expenses
Staffing 1,521 0 0 8,675 10,196
Donation Processing Fees 0 0 0}} 4,046 4,046
Outside Contract Services 439 0 0 1,901 2,340
Legal Fees 275 0 0 120 395
Travel, Events & Conferences 32 0 0 593 625
Other expenses[16] 403 0 0 3,197 3,600
Sub Total Non-Program Expenses 2,670 0 0 18,532 21,202
Total Expenses 24,390 18,563 4,416 45,568 92,936

Appendix 1: resources

Джерела і примітки

 1. "2017 Стратегічний напрямок руху Вікімедіа". 
 2. "The web is under threat. Join us and fight for it.". The Web Foundation. March 12, 2018. Retrieved March 27, 2018. 
 3. https://meta.wikimedia.org/wiki/Strategy/Wikimedia_movement/2017/Direction#cite_note-new-voices-lack-content-africa-12
 4. https://meta.wikimedia.org/wiki/Strategy/Wikimedia_movement/2017/Direction#cite_note-wmcon-knowledge-gaps-13
 5. https://meta.wikimedia.org/wiki/Strategy/Wikimedia_movement/2017/Direction#cite_note-appendix-pattern4-14
 6. https://meta.wikimedia.org/wiki/Strategy/Wikimedia_movement/2017/Direction#cite_note-reboot-visual-realtime-20
 7. https://meta.wikimedia.org/wiki/Strategy/Wikimedia_movement/2017/Direction#cite_note-appendix-pattern5-21
 8. https://meta.wikimedia.org/wiki/Strategy/Wikimedia_movement/2017/Direction#cite_note-appendix-pattern1-27
 9. https://meta.wikimedia.org/wiki/Strategy/Wikimedia_movement/2017/Direction#cite_note-appendix-pattern3-25
 10. https://meta.wikimedia.org/wiki/Strategy/Wikimedia_movement/2017/Direction#cite_note-appendix-pattern9-28
 11. To be developed by an engineering team at Wikimedia Deutschland, the German Wikimedia chapter
 12. "Mobile is eating the world". Benedict Evans (in en-GB). Retrieved 2018-03-20. 
 13. "The Global Mobile Report". comScore, Inc. (in en-US). Retrieved 2018-03-20. 
 14. Unique devices in major languages will be used as a proxy for individuals.
 15. a b Capital Expenses are budgeted according to GAAP
 16. a b c d Other expenses include: facilities, Wikidata, insurance, furniture, equipment, software, recruiting, property taxes, and more.
 17. a b In FY18-19 we are planning for continued growth and planning to create a 3-5 year Plan to achieve Wikimedia 2030. We know that we will need to respond with agility throughout the year as we grow and develop our plan. To do so, we are setting aside an unallocated “Opportunity Fund”. This fund will allow us to fund projects when they are ready, take advantage of opportunities as they arise, pool uncertainty, and tweak our growth trajectory throughout the year.
 18. Ці витрати фінансуються з надлишку для специфічних та нерегулярних інвестицій
 19. The prior draft of the Annual Plan understated the total existing FTE due to a reporting miscalculation.