Vikimedya CEE Bahar

This page is a translated version of the page Wikimedia CEE Spring and the translation is 38% complete.
CEE Spring Logo CEE-t2.svg

Vikimedya CEE Bahar Orta ve Doğu Avrupa bölgesine odaklanmış olarak makaleler yaratılması için toplulukların, gönüllüler ile düzenlemekte olduğu organizasyondur.

Oh, spring without end and without limit – Without end and without limit a dream!

Oh, sonsuz ve sınırsız bahar - Sonsuz ve sınırsız bir rüya!

Alexander Blok

Vikimedya CEE Bahar fikri, bölgenin her köşesinde tarih, kültür, gelenekler ve insanlar hakkında bilgi toplamak, dağıtmak için yerel, özgür bilgiyi güçlendirmek, karşılıklı anlayışı desteklemek, özgür bilginin niceliğini ve kalitesini artırmak için doğmuştur.

In contemporary times, the CEE region has experienced several unfortunate spring seasons that have resulted in misunderstandings, conflicts and disappointment (exempli gratia the replacement of Dubček in April of 1969 to reverse the Prague Spring, escalating conflicts in the Nagorno-Karabakh region in the Spring of 1988, intensification of Transnistrian conflict in March of 1992, the beginning of the Siege of Sarajevo in April of 1992 and most recently the Spring of 2014, which marks the beginning of the War in Donbass). Wikimedians of the region, on the other hand, defined a contrary goal – to have a Spring that unites them all.

Düzenlenen yıllar