Голоси під загрозою
This page is kept for historical interest. Any policies mentioned may be obsolete. Please refer to the page of the Human Rights Team |
Вміст цієї сторінки є офіційною позицією Фонду Вікімедіа. Фонд Вікімедіа просить волонтерів не редагувати його прямо, а натомість робити запити на редагування на сторінці обговорення. |
Візія Вікімедіа — світ, у якому кожнісінька людина може вільно ділитися усіма знаннями людства. Однак по всьому світу є обставини, які ставлять виклики перед редагуванням. У багатьох регіонах є люди при владі — офіційно чи неофіційно, — які прагнуть мати контроль над знаннями. Це може призвести — й інколи призводить — до різного роду проблем для Вікімедійців, які віддають перевагу вільно поширювати знання. У рамках наших зусиль з допомоги у цих ситуаціях ми зібрали посилання з різних організацій, які можуть бути корисними, якщо у вас є бажання робити внесок зі такого середовища і ви зіткнетеся з цими викликами.
Підтримувати людей у таких ситуаціях складно. Деякі доречні поради, зокрема щодо безпеки онлайн, стосуються усіх. Однак деякі стратегії, які працюють в одному регіоні, можуть не підходити для інших. Будь ласка, уважно перегляньте матеріал, перш ніж його використовувати, щоб пересвідчитися, що він застосовний у вашій ситуації: лише ви можете приймати рішення про рівень ризику, на який ви готові. Також майте на увазі, що деякі ресурси можуть оновлюватися не так часто, як нам би хотілося.
Будь ласка, не вагайтеся надсилати посилання на цю сторінку будь-кому, кому, на вашу думку, вона буде корисна.
Примітка: Цю сторінку веде команда Trust and Safety. Вона буде вдячна за доповнення до цього списку. Однак нам треба дослідити й затвердити організації та ресурси, перш ніж додавати їх сюди. Будь ласка, залишайте свої пропозиції на сторінці обговорення, а ми їх розглянемо. Дякуємо!
Перші кроки безпеки онлайн
Оцінка ризику
- План безпеки від Electronic Frontier Foundation
- Перелік персон (вигаданих профілів кінцевих користувачів), який допомагає оцінити ризики та виклики для різних типів користувачів, від USEABLE, ініціативи Internews)
Управління персональною інформацією онлайн
- Посібник для журналістів з управління персональними даними в інтернеті від Комітету захисту журналістів (CPJ)
Безпечна комунікація онлайн
- Посібник з обходу інтернет-цензури для кожного від Access Now (від 2015).
- Самозахист проти стеження від Electronic Frontier Foundation містить підказки й інструменти для безпечної комунікації онлайн.
- Безпека в коробці від Tactical Technology Collective — набір інструментів для онлайнбезпеки, розроблений для активістів прав людини на глобальному півдні.
- Safe Sisters Guide — посібник з цифрової безпеки, розроблений спеціально для жінок у Субсахарській Африці
- Планувальник безпеки від Citizen Lab містить рекомендації щодо впровадження базових онлайнпрактики і дає поради щодо того, куди звертатися по допомогу.
- Umbrella, програмка з цифрової безпеки від Security First, приватної охоронної компанії
- Посібник з онлайн-безпеки зроби-сам, розроблений Chayn, волонтерським проєктом відкритого коду.
Тренінги
- Тренінги та події від Tactical Technology Collective. Tactical Technology Collective проводить тренінги з безпечної комунікації онлайн та пов'язані події по світу.
- Safe Sisters мають стипендійну програму для навчання цифровій безпеці жінок у Субсахарській Африці.
Термінова допомога
- Digital Security Helpline від Access Now
- Цифрова аптечка першої допомоги від RaReNet (en, fr, esp, pt, ru та ar)
Безпека пристрою
Детальні ресурсні посібники
- Посібник з безпеки журналіста від Committee to Protect Journalists — посібник з десяти розділів, у якому розкрито різні аспекти безпеки, у тому числі гарну підготовленість, оцінку ризиків, технологічну безпеку, безпеку у зонах воєнних дій, корупцію тощо. Доступний кількома мовами (en, es, ar, ru, so, fa, pt, zh, tr, my). Там було оновлення частини про цифрову безпеку у червні 2019, див. цей цифровий безпековий набір
- Польовий довідник з онлайн-переслідування від PEN America — посібник з шести частин для журналістів та інших авторів про те, як боротися з онлайн-переслідуванями, у тому числі, як готуватися, відповідати, самодопомагати, містить правові примітки та інше. Оскільки він написаний для аудиторії у США, деякі його частини можуть бути незастосовними в інших країнах, але багато які корисні.
- Посібники та тренінги від Freedom of the Press Foundation — збірка практичної інформації на теми від двофакторної автентифікації для початківців до детального посібника з вибору веббраузера. Серед інших тем: безпека паролів, шифрування, VPN та мобільна безпека.
Фінансування
Термінові кошти
- The Urgent Action Fund надає допомогу жінкам та захисникам прав трансгендерних осіб, здебільшого через швидкі гранти. Вони мають регіональні відділення в
- The Digital Defenders надають термінові гранти для захисників прав людини, НУО, активістів та блогерів, які потрапили у цифрову надзвичайну ситуацію через свою онлайн-діяльність.
Довготривале фінансування
- Bassel Khartabil Free Culter Fellowship надає однорічну стипендію у регіоні Леванту та ширше, у Близькому Сході й Північній Африці
Допомога з пошуком зниклих
- Міжнародний комітет Червоного Хреста пропонує допомогу з пошуку зниклих осіб. Сторінка доступна кількома мовами (ar, de, en, esp, he, id, ja, fra, ko, pt, ru, th, tr, zh).