Moduły treningowe/Tłumaczenia/Wstępy

This page is a translated version of the page Training modules/Translation/Nutshells and the translation is 100% complete.

Bezpieczeństwo na spotkaniach

Witamy! Szkolenie ma na celu pomóc organizatorom wydarzeń na żywo przygotować się do obsługi przypadków nękania lub nadużyć w ich trakcie. Ten moduł powinien zająć około dziesięć minut.

Za pomocą tego modułu nauczysz się podstaw zasad bezpieczeństwa wydarzeń, takich jak trudnych sytuacji, które możesz napotkać, jak przygotować imprezę, co robić podczas wydarzeń, gdy pojawią się niepożądane zdarzenia, jak śledzić dalsze losy spraw, po zakończeniu wydarzenia i wreszcie, dodatkowe spraw do rozważenia.

Moduł ten zawiera również kilka scenariuszy do rozważenia. Możesz podzielić się swoimi przemyśleniami na stronach dyskusyjnych na Meta-Wiki powiązanych z każdą sytuacją.

Obsługa spraw o nękanie online

1: Podstawy

Witamy! Jest to pierwszy z pięciu modułów zajmujących się nękaniem online. Ten moduł powinien zająć około dziesięć minut.

W tej sekcji omówiono podstawy radzenia sobie z nadużyciami - co to jest nękanie i jak można na nie szybko zareagować.

2: Inne formy

Witamy! Jest to drugi z pięciu modułów dotycząca nękania online. Moduł ten powinien zająć około piętnaście minut.

W tej sekcji omówiono inne formy nękanie, co się na nie składa i w jaki sposób można szybko się nimi zająć. Te informacje mogą być użyteczne, jeśli obsługujesz zgłoszenia, do których dokumentacji będzie można odnosić się przy kolejnych sprawach.

W tej sekcji dowiesz się, jak obsługiwać dane osobowe i ich "wystawianie", jak radzić sobie z nękaniem za pomocą zdjęć. Sekcja ta zawiera też wskazówki dotyczące nękania i nadużyć, które miały miejsce poza wiki.

3: Dobre praktyki komunikacyjne

Witamy! To trzeci z pięciu modułów dotyczących obsługi spraw dotyczących nękania online. Moduł ten powinien zająć około 25 minut.

W tej sekcji omówiono komunikację z osobami, które doświadczają nękania w projektach Wikimedia i jak najlepiej udzielać im wsparcia.

W tej sekcji zawarte są rady, jak komunikować się z osobami, które doświadczyły nękania, oraz przykłady wsparcia i porad, których możesz lub nie powinieneś udzielać.

4: Obsługa zgłoszeń

Witamy! To jest czwarty z pięciu modułów dotyczących obsługi spraw dotyczących nękania online. Moduł ten powinien zająć około 25 minut.

Ta sekcja zawiera informacje o tym jak obsługiwać zgłoszenia, w rezultacie których należy lub nie należy podejmować działania.

W tej sekcji zawarte są porady na temat tego jakich wstępnych odpowiedzi udzielać zgłaszającym sprawy, informacje na temat tego, jakie sprawy można rozpatrywać na poziomie lokalnym i które powinny być przekazane dalej, porady i najlepsze praktyki dotyczące dochodzeń i jak prowadzić dobrą dokumentację dotyczącą współpracy przy rozpatrywaniu zgłoszeń przypadków nękania.

5: Zamykanie spraw

Witamy! To ostatni z pięciu modułów dotyczących radzenia sobie z molestowaniem online. Moduł ten powinien zająć około 25 minut.

W tej sekcji omówiono sposoby zamykania spraw o nękanie i sposobu raportowania ich wyników.

W tej sekcji znajdują się porady, jak zamknąć i raportować sprawy rozstrzygnięte, wymagające podjęcia określonych działań jak i nie nierozstrzygnięte lub które nie kończą się żadnymi działaniami. Omówione są też najlepsze praktyki dotyczące pisania raportów końcowych i wskazówki dotyczące dbania o własne bezpieczeństwo i przeprowadzania podsumowań spraw.