Podmínky užití

This page is a translated version of the page Terms of use and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
Pravidla a směrnice Podmínky užití
Zkratka:
TOU

Na této stránce jsou popsány všeobecné podmínky a odpovědnost obou stran, s nimiž musí každý uživatel souhlasit ještě před tím, než začne užívat jakýkoli projekt nebo web nadace Wikimedie nebo šířit jejich obsah.

Podmínky užití
Wikimedia-logo.svg
Toto je shrnutí Podmínek užití pro běžné lidi. Chcete-li si přečíst úplné znění, odrolujte dolů nebo klikněte sem.
Upozornění: Toto shrnutí není součástí Podmínek užití a není právně závazným dokumentem. Je to jednoduše užitečná pomůcka pro pochopení úplných podmínek. Představte si je jako uživatelsky přívětivé rozhraní k právnímu jazyku našich Podmínek užití.

Součástí naší mise je:

 • Vybavit a zapojit lidi po celém světě, aby shromažďovali a rozvíjeli vzdělávací obsah a zveřejňovali ho buď pod svobodnou licencí, nebo ho uvolnili jako volné dílo.
 • Šířit tento obsah účinně a po celém světě, a to zdarma.

Můžete:

 • Bezplatně si číst a tisknout naše články a další média.
 • Sdílet a užívat naše články a další média pod svobodnými a otevřenými licencemi.
 • Přispívat do našich různých projektů a editovat je.

Za následujících podmínek:

 • Zodpovědnost – přebíráte zodpovědnost za své editace (protože my váš obsah pouze ukládáme).
 • Zdvořilost – podporujete zdvořilé prostředí a neobtěžujete jiné uživatele.
 • Zákonné chování – neporušujete autorské právo ani jiné zákony.
 • Nepoškozování – nepoškozujete naši technologickou infrastrukturu.
 • Podmínky užití a pravidla – plníte níže uvedené Podmínky užití a příslušná komunitní pravidla, kdykoli navštívíte naše servery nebo se účastníte našich komunit.

A jste si vědomi, že:

 • Své příspěvky nabízíte pod svobodnou licencí – obecně musíte své příspěvky a editace na našich projektech uvolnit pod svobodnou a otevřenou licencí (pokud váš příspěvek není volným dílem).
 • Žádné odborné rady – obsah článků a dalších projektů slouží pouze pro informativní účely a netvoří odborné rady.

Naše Podmínky užití

Představte si svět, v němž může každý člověk svobodně přistupovat k veškerým lidským znalostem. Právě takový svět budujeme.Naše vize

Vítejte ve Wikimedii! Nadace Wikimedia Foundation, Inc. ("my") je nezisková charitativní organizace, jejímž posláním je umožnit zapojení lidí z celého světa do sběru a rozvoje vzdělávacího obsahu dostupného pod svobodnou licencí nebo jako volné dílo a efektivní šíření tohoto obsahu po celém světě, a to zdarma.

Abychom podpořili naši živou komunitu, poskytujeme základní infrastrukturu a organizační rámec pro rozvoj mnohojazyčných wikiprojektů a jejich verzí (jak je vysvětleno zde) a dalších aktivit, které slouží tomuto cíli. Usilujeme o to, aby vzdělávací a informační obsah z Projektů byl dostupný na internetu bezplatně a trvale.

Vítáme vás ("vy" nebo "uživatel") jako čtenáře, editora, autora nebo přispěvatele projektů Wikimedie a doporučujeme vám připojit se ke komunitě Wikimedie. Než se však zúčastníte, žádáme vás, abyste si přečetli a souhlasili s následujícími podmínkami použití (dále jen "podmínky použití").

Přehled

Tyto podmínky použití vás informují o našich veřejných službách ve Wikimedia Foundation, našem vztahu k vám jako uživateli a právech a povinnostech, kterými se oba řídíme. Chceme, abyste věděli, že hostíme neuvěřitelné množství vzdělávacího a informačního obsahu, ke kterému všemu přispívají a umožňují to uživatelé, jako jste vy. Obecně nepřispíváme, nemonitorujeme ani nemažeme obsah (s vzácnou výjimkou zásad, jako jsou tyto Podmínky použití nebo dodržování zákonů pro DMCA oznámení). To znamená, že redakční kontrola je v rukou vás a našich dalších uživatelů, kteří vytvářejí a spravují obsah. Tento obsah pouze hostujeme.

Komunita – síť uživatelů, kteří vytrvale budují a používají různé projekty – jsou hlavním prostředkem, kterým se naplňují cíle naší mise. Komunita do projektů přispívá a pomáhá projekty spravovat. Komunita vykonává zásadní funkci přípravy a vynucování pravidel jednotlivých verzí projektů (jako jsou různé jazykové verze projektu Wikipedie nebo mnohojazyčné Wikimedia Commons).

Jste vítáni jako přispěvatelé, editoři nebo autoři, ale měli byste dodržovat pravidla, která spravují každou nezávislou verzi každého projektu. Největším z našich projektů je Wikipedie, ale provozujeme i další projekty, každý s jinými cíli a způsoby práce. Každá verze každého projektu má skupinu přispěvatelů, editorů nebo autorů, kteří společně pracují na tvorbě a správě obsahu příslušné verze projektu. Jste vítáni ve všech těchto skupinách, kde se můžete připojit k vylepšování těchto projektů. Protože naším cílem je volná dostupnost obsahu pro veřejnost, obecně vyžadujeme, aby veškerý obsah, kterým přispějete, byl dostupný pod svobodnou licencí nebo byl volným dílem.

Uvědomte si, že jste právně zodpovědní za všechny své příspěvky, editace a užití obsahu Wikimedie podle zákonů Spojených států amerických a dalších použitelných zákonů (což může zahrnovat zákony místa, kde žijete nebo kde si prohlížíte či editujete obsah). To znamená, že je důležité při ukládání obsahu zachovávat opatrnost. S ohledem na tuto zodpovědnost máme jistá pravidla o tom, co nesmíte vkládat. Většina slouží pro vaši vlastní ochranu nebo pro ochranu ostatních uživatelů. Nezapomínejte, že námi uchovávaný obsah slouží jen pro obecné informativní účely, takže pokud potřebujete odbornou radu k nějaké konkrétní otázce (týkající se například lékařských, právních nebo finančních záležitostí), měli byste vyhledat pomoc licencovaného nebo kvalifikovaného odborníka. Vyhlašujeme také další důležitá upozornění a vzdání se odpovědnosti, tak si prosím přečtěte tyto Podmínky užití celé.

Pro vyjasnění: Další organizace, jako například místní pobočky Wikimedie, které s námi mohou sdílet stejné cíle, jsou přesto právně nezávislé a oddělené od nadace Wikimedia Foundation a nemají žádnou zodpovědnost za provoz našich webů či jejich obsah.

1. Naše služby

Nadace Wikimedia Foundation je oddána podpoře růstu, rozvoje a šíření svobodného mnohojazyčného obsahu a zpřístupňování plného obsahu těchto projektů na principu wiki pro veřejnost zdarma. Naší rolí je uchovávat některé z největší společně vytvářených referenčních projektů na světě, které můžete najít zde. Fungujeme však pouze jako hosting, údržba infrastruktury a organizační rámec, který umožňuje našim uživatelům vytvářet projekty Wikimedie tím, že sami přispívají a editují obsah. Kvůli naší unikátní roli existuje několik věcí, kterých byste si měli být vědomi při zvažování našeho vztahu vůči vám, projektům a dalším uživatelům:

 1. Nepřijímáme editorskou úlohu: Protože projekty Wikimedie jsou editovány společně, veškerý obsah, který uchováváme, poskytli uživatelé, jako jste vy, a my nejsme jeho editory. To znamená, že my obecně nesledujeme ani needitujeme obsah na webech našich projektů a nepřebíráme za tento obsah odpovědnost. Obdobně nepodporujeme žádné názory vyjádřené prostřednictvím námi provozovaných služeb, ani nezaručujeme pravdivost, přesnost či spolehlivost libovolného obsahu vytvořeného komunitou. Místo toho jednoduše poskytujeme přístup k obsahu, kterým přispěli a který editovali vaši spoluuživatelé.
 2. Jste zodpovědní za své vlastní aktivity: Jste právně zodpovědní za své editace a příspěvky do projektů Wikimedie, takže byste pro svou vlastní ochranu měli zachovávat opatrnost a nepřispívat žádným obsahem, který by mohl vést k trestní či soukromé odpovědnosti podle libovolných použitelných zákonů. Pro vyjasnění: Použitelné zákony zahrnují přinejmenším zákony Spojených států amerických. Přestože s takovými činy nesouhlasíme, upozorňujeme editory a přispěvatele, že úřady se mohou pokoušet aplikovat na vás zákony jiných zemí, včetně zákonů místa, kde žijete nebo kde si prohlížíte či editujete obsah. WMF obecně nemůže nabídnout žádnou ochranu, záruky, imunitu či odškodné.

2. Ochrana osobních údajů

Prosíme, abyste si přečetli naše Pravidla ochrany osobních údajů, takže si budete vědomi toho, jak sbíráme a používáme vaše údaje. Protože naše služby používají lidé po celém světě, osobní údaje, které sbíráme, mohou být uchovávány a zpracovávány ve Spojených státech amerických či v libovolné jiné zemi, ve které my nebo naši zástupci provozují činnost. Užíváním našich služeb souhlasíte s takovým přenosem údajů mimo vaši zemi.

3. Obsah, který uchováváme

 1. Některý materiál můžete považovat za závadný nebo chybný: Protože poskytujeme široké spektrum obsahu, který vytvářejí nebo shromažďují uživatelé, můžete narazit na materiál, který budete považovat za urážlivý, chybný, zavádějící, chybně označený nebo jinak závadný. Žádáme proto, abyste při používání našich služeb používali selský rozum a zdravý úsudek.
 2. Náš obsah slouží jen pro obecné informativní účely: Přestože uchováváme spoustu informací týkajících se odborných témat včetně lékařských, právních nebo finančních záležitostí, tento obsah slouží jen pro obecné informativní účely. Neměl by se chápat jako odborná rada. Namísto jednání založeném na libovolných informacích, názorech či radách obsažených na některém z našich projektů vyhledejte nezávislou odbornou radu od někoho, kdo je v příslušném oboru licencován nebo kvalifikován.

4. Zdržení se určitých typů jednání

Projekty uchovávané nadací Wikimedia Foundation existují pouze díky živé komunitě uživatelů jako vy, kteří spolupracují na tvorbě, editaci a správě obsahu. Radostně vítáme vaši účast v této komunitě. Vyzýváme vás, abyste byli při jednání s ostatními členy komunity zdvořilí a slušní, jednali v dobré víře a editovali a přispívali s cílem naplňovat misi sdíleného projektu.

Některé způsoby jednání, jak legální, tak nelegální, mohou být vůči ostatním uživatelům škodlivé a porušovat naše pravidla, některá jednání vás také mohou vystavit zodpovědnosti. Proto se, v zájmu ochrany vás i jiných uživatelů, na našich projektech nesmíte takového jednání dopouštět. Tyto způsoby jednání zahrnují:

Obtěžování a zneužívání ostatních
 • Účast na obtěžování, výhrůžkách, pronásledování, spamování či vandalismu.
 • Rozesílání řetězových emailů či spamu ostatním uživatelům.
Narušování cizího soukromí
 • Narušování práva na soukromí podle zákonů Spojených států amerických nebo jiných použitelných zákonů (což může zahrnovat zákony místa, kde žijete nebo kde si prohlížíte či editujete obsah).
 • Zjišťování osobních údajů za účelem obtěžování, zneužívání, narušování soukromí nebo libovolného propagačního či komerčního účelu neschváleného výslovně nadací Wikimedia Foundation.
 • Zjišťování osobních údajů kohokoli mladšího 18 let za nezákonným účelem nebo porušováním libovolného použitelného zákona týkajícího se zdraví nebo blaha nezletilých.
Účast na lživých tvrzeních, falešné identitě či podvodu
 • Úmyslné nebo vědomé vkládání obsahu, který představuje urážku nebo pomluvu.
 • Vkládání nepravdivého nebo nepřesného obsahu s cílem oklamat.
 • Pokoušení se o krádež identity jiného uživatele nebo osoby, klamavé uvedení příslušnosti k libovolné osobě nebo organizaci nebo používání cizího uživatelského jména s cílem oklamat.
 • Účast na podvodu.
Porušování práv
 • Porušování autorských práv, práv k obchodní známce, patentů či jiných vlastnických práv podle použitelných zákonů.
Zneužívání našich služeb s jiným nezákonným cílem
 • Vkládání dětské pornografie či jiného obsahu, který porušuje použitelné zákony týkající se dětské pornografie.
 • Vkládání nebo šíření obscénních materiálů, které jsou v rozporu s použitelnými zákony.
 • Používání služeb způsobem, který je v rozporu s použitelnými zákony.
Účast na narušujícím a ilegálním zneužití prostředků
 • Vkládání nebo šíření materiálu, který obsahuje jakékoli viry, škodlivý software, červy, trojské koně, škodlivý kód nebo jiný prostředek, který by mohl poškodit naše nebo uživatelské systémy či technickou infrastrukturu.
 • Automatizované využívání našich webů, které naše služby zneužívá nebo narušuje a které nebylo schváleno komunitou Wikimedie.
 • Narušování služeb neúměrnou zátěží webu projektu nebo sítě či serverů spojených s webem projektu.
 • Narušování služeb zaplavováním libovolného webu projektu komunikací či jiným provozem, který nenaznačuje žádný zájem o využívání projektu v souladu s jeho stanovenými cíli.
 • Vědomé přistupování, manipulace či užívání libovolné z neveřejných částí našich počítačových systémů bez oprávnění.
 • Zkoumání, skenování nebo testování zranitelností libovolného z našich technických systémů nebo sítí, pokud nejsou splněny všechny následující podmínky:
 • Tyto aktivity neúměrně nezneužívají nebo nenarušují naše technické systémy nebo sítě.
 • Tyto aktivity neslouží osobnímu prospěchu (kromě získání uznání za svou práci).
 • Všechny zranitelnosti nahlásíte vývojářům MediaWiki (nebo je opravíte sami).
 • Neprovádíte tyto aktivity s úmyslem škodit či ničit.

Zatajené placené přispívání

Tyto Podmínky užití zakazují klamavé jednání včetně překrucování vlastního vztahu k tématu, vydávání se za jiné a podvody. V rámci těchto povinností tak musíte zveřejnit své zaměstnavatele, klienty či vazby týkající se jakéhokoli příspěvku, za který získáte nebo plánujete získat odměnu. Takové zveřejnění musíte provést nejméně jedním z následujících způsobů:
 • Prohlášením na vaší uživatelské stránce.
 • Prohlášením na diskusní stránce u každého placeného příspěvku nebo
 • prohlášením ve shrnutí editace doprovázejícím každý placený příspěvek.
Použitelné zákony nebo pravidla a doporučení definovaná komunitou nebo nadací, například ty týkající se střetu zájmů, mohou dále omezit placené přispívání nebo vyžadovat podrobnější zveřejnění.
Komunita každého projektu Wikimedie může přijmout odlišná pravidla pro zveřejňování placeného přispívání. Pokud nějaký projekt taková odlišná pravidla přijme, musíte při přispívání do tohoto projektu dodržovat tato pravidla, namísto požadavků definovaných v této části. Odlišná pravidla týkající se placeného přispívání tyto požadavky nahrazují jen v případě, že je schválila příslušná komunita a jsou uvedeny na stránce odlišných pravidel zveřejňování.
Více informací můžete nalézt v našich FAQ k utajenému placenému přispívání.

Vyhrazujeme si právo rozhodovat o vynucování výše uvedených pravidel.

5. Bezpečnost hesla

Jste zodpovědní za udržování vlastního hesla v bezpečí a nikdy byste ho neměli nikomu jinému prozrazovat.

6. Ochranné známky

Jakkoli máte značnou svobodu užívání obsahu projektů, je důležité, abychom ve Wikimedia Foundation chránili naše práva k ochranným známkám, abychom mohli chránit naše uživatele před podvodníky. Kvůli tomu vás žádáme o respektování našich ochranných známek. Všechny ochranné známky nadace Wikimedia Foundation patří Wikimedia Foundation a libovolné užití našich obchodních jmen, známek, log či doménových jmen musí být v souladu s těmito Pravidly užití a s našimi Pravidly pro ochranné známky.

7. Licencování obsahu

S cílem rozšiřovat veřejně dostupné znalosti a svobodnou kulturu se po všech uživatelích přispívajících do projektu vyžaduje, aby veřejnosti udělili široká oprávnění volně šířit a dále užívat jejich příspěvky, pokud jsou u takového užití uvedeni jako autoři a u všech odvozených děl je zaručena stejná svoboda dalšího užití a šíření. V souladu s naším cílem volně poskytovat informace nejširšímu možnému publiku vyžadujeme, aby veškerý poskytnutý obsah byl licencován tak, aby jej mohl svobodně užívat kdokoli, kdo se rozhodne k němu přistoupit.

Souhlasíte s následujícími licenčními požadavky:

 1. Text, ke kterému držíte autorská práva: Vložením textu, ke kterému držíte autorská práva, souhlasíte s jeho zveřejněním pod licencemi: (Následní uživatelé mohou splnit libovolnou z licencí nebo obě.)

  Jedinou výjimkou je, pokud edice projektu nebo funkce vyžaduje jinou licenci. V takovém případě souhlasíte s tím, že budete licencovat jakýkoli text, kterým přispíváte, v rámci této konkrétní licence. Například při zveřejnění této verze podmínek použití anglické Wikinews nařizují, že veškerý textový obsah je licencován pod licencí Creative Commons Attribution 2.5 Generic License (CC BY 2.5) a nevyžaduje duální licenci s GFDL.

  Vezměte, prosím, na vědomí, že tyto licence umožňují komerční využití vašich příspěvků, pokud je takové použití v souladu s podmínkami.
 2. Uvedení zdroje: Uvedení zdroje je důležitou součástí těchto licencí. Považujeme to za přiznání zásluh tam, kde je třeba uznání – autorům, jako jste vy. Když přispějete textem, souhlasíte s tím, že budete přiřazeni některým z následujících způsobů:
  1. Prostřednictvím hypertextového odkazu (tam, kde je to možné) nebo URL vedoucí na článek, do kterého jste přispěli (neboť každý článek má stránku historie, která vyjmenovává všechny autory a editory).
  2. Prostřednictvím hypertextového odkazu (tam, kde je to možné) nebo URL vedoucí na alternativní stabilní online kopii, která je volně dostupná, splňuje požadavky licence a uvádí autory způsobem ekvivalentním uvádění autorů na stránce Projektu.
  3. Prostřednictvím seznamu všech autorů (ale uvědomte si, že ze seznamu autorů mohou být odfiltrovány velmi malé nebo nepodstatné příspěvky).
 3. Import textu: Můžete naimportovat text, který jste našli jinde nebo který jste spoluvytvořili s dalšími, ale v takovém případě se zaručujete, že je tento text dostupný za podmínek, které jsou slučitelné s licencí CC BY-SA 3.0 (nebo, jak je vysvětleno výše, ve výjimečném případě, kdy je tak vyžadováno danou verzí Projektu, s jinou licencí) ("CC BY-SA"). Obsah dostupný pouze pod GFDL není přípustný.


 4. Souhlasíte s tím, že pokud importujete text pod licencí CC BY-SA, která vyžaduje uvedení autora, musíte rozumným způsobem uvést autora(y). Tam, kde se autoři běžně uvádějí prostřednictvím historie stránky (například kopírování uvnitř projektů Wikimedie), je dostatečné uvést autory ve shrnutí editace, které je při importu textu zaznamenáno v historii stránky. V některých případech, z konkrétních důvodů, jsou požadavky na uvedení autorství příliš rušivé (bez ohledu na licenci), a mohou tedy nastat situace, že se komunita Wikimedie rozhodne, že z toho důvodu nelze importovaný text použít.
 5. Netextová média: Netextová média jsou na Projektech dostupná pod celou škálou různých licencí, které podporují obecný cíl umožnění neomezeného užití a šíření. Když přispíváte netextovými médii, souhlasíte s plněním požadavků těchto licencí, jak se uvádí v našich Pravidlech licencování, a také s plněním požadavků konkrétních verzí Projektů, do kterých přispíváte. Více informací o přispívání netextových médií do projektu Wikimedia Commons najdete na stránce Licenční zásady Wikimedia Commons.
 6. Neodvolatelnost licence: S výjimkou situací řešených danou licencí souhlasíte, že jednostranně neodvoláte ani se nebudete snažit zneplatnit žádnou licenci, kterou jste na základě těchto Podmínek užití poskytli textovému obsahu či netextovým médiím vloženým do projektů Wikimedie, i pokud přestanete využívat naše služby.
 7. Obsah, který je volným dílem: Obsah, který je volným dílem, je vítán! Je ale důležité, abyste se ujistili o tom, že je tento obsah volným dílem podle zákonů Spojených států amerických i podle zákonů dalších zemí, u kterých se to vyžaduje na konkrétní verzi Projektu. Když přispíváte obsah, který je volným dílem, zaručujete se, že tento obsah je opravdu volný a budete ho tak označovat.
 8. Další užití: Vítáme další užití námi uchovávaného obsahu, ačkoli existují výjimky týkající se obsahu uloženého na základě "fair use" nebo obdobných výjimek z autorského práva. Všechna další užití musí vyhovovat příslušné licenci (licencím).

  Když dále užíváte nebo šíříte textovou stránku vytvořenou komunitou Wikimedie, souhlasíte, že budete uvádět autory libovolným z následujících způsobů:
  1. Prostřednictvím hypertextového odkazu (tam, kde je to možné) nebo URL vedoucího na stránku či stránky, které užíváte (neboť každá stránka má stránku historie, která vyjmenovává všechny autory a editory).
  2. Prostřednictvím hypertextového odkazu (tam, kde je to možné) nebo URL vedoucího na alternativní stabilní online kopii, která je volně dostupná, splňuje požadavky licence a uvádí autory způsobem ekvivalentním uvádění autorů na stránce Projektu.
  3. Prostřednictvím seznamu všech autorů (ale uvědomte si, že ze seznamu autorů mohou být odfiltrovány velmi malé nebo nepodstatné příspěvky).

  Pokud byl textový obsah importován z jiného zdroje, je možné, že obsah je licencován pod kompatibilní licencí CC BY-SA, ale nikoli GFDL (jak je popsáno výše v části "Import textu"). V takovém případě souhlasíte s dodržováním kompatibilní licence CC BY-SA a nemáte možnost ji znovu licencovat podle GFDL. Chcete-li určit licenci, která se vztahuje na obsah, který chcete znovu použít nebo distribuovat, měli byste si prohlédnout zápatí stránky, historii stránky a diskusní stránku.

  Navíc si uvědomte, že text pocházející z externích zdrojů a importovaný do Projektu může být pod licencí, která vyžaduje dodatečné uvádění autorství. Uživatelé souhlasí s viditelným uváděním těchto dodatečných požadavků. V závislosti na Projektu se mohou tyto požadavky zobrazovat např. šablonou či jiným upozorněním poukazujícím na to, že celý obsah či jeho část byly původně zveřejněny někde jinde. Tam, kde se objevují taková viditelná upozornění, by je další uživatelé měli zachovat.

  U všech netextových médií souhlasíte s dodržováním jakékoli licence, pod kterou bylo dílo zpřístupněno (tu lze zjistit kliknutím na dílo a pohledem na sekci licencování na stránce s popisem nebo prohlédnutím příslušné stránky zdroje daného díla). Při užívání libovolného námi uchovávaného obsahu se zavazujete plnit odpovídající požadavky na uvádění autorství dané příslušnou licencí či licencemi.
 9. Úpravy nebo doplňky k materiálu, který znovu použijete: Při úpravách nebo přidávání do textu, který jste získali z webové stránky projektu, souhlasíte s licencí na upravený nebo přidaný obsah podle CC BY-SA 3.0 nebo novější (nebo, jak je vysvětleno výše, jiná licence, pokud to výjimečně vyžaduje konkrétní vydání nebo funkce projektu).

  Při úpravách a rozšiřování jakýchkoli netextových médií, která jste získali z webu Projektu, se zavazujete licencovat upravený nebo doplněný obsah v souladu s jakoukoli licencí, pod kterou bylo dílo zpřístupněno.

  Jak u textového obsahu, tak u netextových médií se zavazujete zřetelně uvést, že bylo původní dílo upraveno. Pokud užíváte textový obsah na wiki, postačuje uvedení poznámky v historii stránky, že jste v importovaném textu provedli změny. U každé kopie nebo upravené verze, kterou šíříte, se zavazujete uvádět poznámku o licenci, pod kterou je dílo uvolněno, spolu s hypertextovým odkazem nebo URL vedoucím na text licence, nebo přímo kopii licence.

8. Plnění DMCA

Wikimedia Foundation chce zajistit, aby obsah, který hostujeme, mohli znovu použít jiní uživatelé bez obav z odpovědnosti a aby neporušoval vlastnická práva ostatních. V zájmu spravedlnosti vůči našim uživatelům i ostatním autorům a držitelům autorských práv je naší zásadou reagovat na oznámení o údajném porušení, která jsou v souladu s formálními náležitostmi zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act). V souladu se zákonem DMCA ukončíme za vhodných okolností spolupráci s uživatelem a držitelem účtů našeho systému a sítě, který opakovaně porušuje práva.

Také si však uvědomujeme, že ne každá výzva k odstranění je platná či vydaná v dobré víře. V takových případech důrazně vyzýváme uživatele, aby podali odpor, pokud důvodně věří, že požadavek na odstranění podle DMCA je neplatný či nevhodný. Více informací o tom, co dělat v případě, že považujete výzvu podle DMCA za nesprávnou, najdete na webu Lumen Database (dříve známý jako Chilling Effects).

Pokud jste vlastníkem obsahu, který je neoprávněně používán v některém z Projektů bez vašeho svolení, můžete požádat o odstranění obsahu podle zákona DMCA. Chcete-li takovou žádost podat, zašlete nám email na adresu legal wikimedia.org nebo zašlete email našemu určenému zástupci na tuto adresu.

Případně můžete požádat naši komunitu, která často řeší problémy s autorskými právy rychleji a efektivněji, než předepisuje zákon DMCA. V takovém případě můžete zveřejnit oznámení vysvětlující vaše obavy týkající se autorských práv. Neúplný a neautoritativní seznam relevantních procesů pro různé edice projektu naleznete zde. Před podáním nároku DMCA máte také možnost poslat komunitě email na info wikimedia.org.

9. Weby a služby třetích stran

Jen vy jste zodpovědní za využívání libovolných webů či služeb třetích stran. Jakkoli mohou projekty obsahovat odkazy na weby a zdroje třetích stran, nepodporujeme je, ani nejsme zodpovědní za jejich dostupnost, přesnost či související obsah, produkty a služby (včetně, mimo jiné, jakýchkoli virů či jiného škodlivého obsahu), ani nemáme povinnost takový obsah třetích stran monitorovat.

10. Správa webových stránek

Primární roli ve vytváření a prosazování pravidel, která se vztahují na různé verze Projektů, má komunita. V Wikimedia Foundation do rozhodnutí komunity týkajících se pravidel a jejich prosazování zasahujeme jen zřídka. V ojedinělých případech může nastat potřeba, případně nás může komunita požádat, abychom se postarali o extrémně problematického uživatele kvůli zásadnímu narušování projektu nebo nebezpečnému chování. V takových případech si vyhrazujeme právo, avšak nikoli povinnost, abychom:

 • Prozkoumali vaše užívání našich služeb (a) K určení, zda nedošlo k porušení těchto Podmínek užití, pravidel verze Projektu nebo jiných použitelných zákonů či pravidel, nebo (b) K vyhovění jakémukoli relevantnímu zákonu, právnímu procesu či platné úřední žádosti.
 • Zjišťovali, předcházeli či jinak řešili podvody, bezpečnostní či technické potíže nebo reagovali na žádosti uživatelů o podporu.
 • Odmítli, vypnuli nebo omezili přístup či příspěvky jakéhokoli uživatele, který porušuje tyto Podmínky užití.
 • Zakázali uživateli editaci nebo přispívání nebo zablokovali uživatelský účet či přístup kvůli jednání porušujícímu tyto Podmínky užití včetně opakovaného porušování autorských práv.
 • Podnikli právní kroky proti uživatelům, kteří porušují tato Pravidla užití (včetně oznámení příslušným orgánům).
 • Jinak spravovali weby Projektů s cílem udržet jejich správnou funkci a chránit práva, majetek a bezpečnost naši a našich uživatelů, držitelů práv, partnerů a veřejnosti.

V zájmu našich uživatelů a Projektů v extrémním případě, že libovolné osobě byl na základě tohoto ustanovení zablokován uživatelský účet nebo přístup, je této osobě zakázáno zakládání nebo používání jiného účtu na stejném Projektu a pokoušení se o přístup ke stejnému Projektu, pokud neposkytneme výslovný souhlas. Aniž by se tímto omezovala autorita komunity, nebude samotná Wikimedia Foundation vydávat uživatelům zákazy editace nebo přispívání ani blokovat uživatelské účty či přístup jen kvůli kritice v dobré víře, která nemá za následek činnost, která jinak porušuje tyto Podmínky užití nebo komunitní pravidla.

Komunita Wikimedie a její členové také mohou přijmout opatření v případech umožněných komunitou nebo pravidly nadace použitelnými na příslušnou verzi Projektu, včetně (ale bez omezení na) upozornění, prošetření, blokování nebo zákazu editace vůči uživatelům porušujícím tato pravidla. Zavazujete se plnit konečná rozhodnutí orgánů pro řešení sporů vytvořených komunitami jednotlivých verzí Projektů (např. arbitrážních výborů). Tato rozhodnutí mohou zahrnovat sankce zavedené pravidly příslušné verze Projektu.

Zvláště problematičtí uživatelé, kterým byly účty nebo přístup zablokovány na několika verzích Projektů, mohou být vyloučeni ze všech verzí Projektů v souladu s Pravidly globálního blokování. Na rozdíl od rozhodnutí Správní rady nebo těchto Pravidel užití mohou být pravidla vytvořená komunitou, která mohou pokrývat jednu verzi Projektu nebo několik verzí Projektů (jako Pravidla globálního blokování), upravena příslušnou komunitou podle jejích vlastních postupů.

Blokování uživatelského účtu nebo přístupu nebo vyloučení uživatele podle tohoto ustanovení by mělo být v souladu s částí 12 těchto Podmínek užití.

11. Rozhodnutí a pravidla projektu

Správní rada Wikimedia Foundation čas od času vydává oficiální pravidla. Některá z těchto pravidel mohou být pro některý projekt či verzi projektu závazná. V takových případech, pokud se na vás vztahují, souhlasíte s jejich dodržováním.

12. Ukončení

Přestože doufáme, že budete pokračovat v přispívání do Projektů, můžete kdykoli používání našich služeb ukončit. Za jistých (doufejme nepravděpodobných) okolností může být nezbytné buď pro nás nebo komunitu Wikimedie nebo její členy (jak se popisuje v části 10) ukončit zčásti nebo zcela naše služby, ukončit tyto Podmínky užití, zablokovat váš účet nebo přístup, nebo vás jako uživatele vyloučit. Pokud je z jakéhokoli důvodu váš účet nebo přístup blokován nebo jinak ukončen, vaše veřejné příspěvky zůstanou veřejně dostupné (s ohledem na použitelná pravidla) a, pokud vám nedáme vědět jinak, můžete na naše veřejné stránky stále přistupovat za výhradním účelem čtení veřejně dostupného obsahu Projektů. Za těchto okolností však nemusíte být schopni přistupovat ke svému účtu nebo nastavením. Vyhrazujeme si právo přerušit nebo ukončit poskytování služeb kdykoli, odůvodněně i bezdůvodně a bez předchozího upozornění či s ním. I v případě, že vaše užívání a přispívání budou ukončeny, zablokovány či jinak pozastaveny, zůstanou tyto Podmínky užití v odpovídajících částech účinné, včetně částí 1, 3, 4, 6, 7, 9–15 a 17.

13. Spory a rozhodné právo

Zvýrazněno pro zdůraznění

Doufáme, že se neobjeví žádné závažné neshody týkající se vás, ale v případě, že by se vyskytl spor, doporučujeme vám využít řešení prostřednictvím procedur pro řešení sporů poskytovaných jednotlivými Projektech a nadací Wikimedia Foundation. Pokud na nás hodláte podat žalobu, souhlasíte, že ji podáte a budete ji řešit výlučně prostřednictvím státního nebo federálního soudu sídlícího v kalifornském okrese San Francisco. Souhlasíte také, že tyto Podmínky užití, jakož i libovolné právní spory, které mohou mezi námi a vámi vzniknout, se řídí zákony státu Kalifornie a, v použitelné míře, zákony Spojených států amerických (bez ohledu na principy mezinárodního práva soukromého). Jste ochotni se poddat jurisdikci soudů umístěných v okrese San Francisco v Kalifornii a souhlasíte, že jsou místně příslušné, v jakémkoli právním úkonu či řízení týkajícím se nás nebo těchto Podmínek užití.

Pro zajištění toho, že se spory vyřeší nedlouho poté, co vzniknou, souhlasíte s tím, že bez ohledu na jakákoli odlišná zákonná ustanovení vznesete veškeré nároky a požadavky, které mohly vzniknout kvůli nebo v souvislosti s použitím našich služeb nebo s těmito Podmínkami užití, v průběhu použitelné promlčecí doby a do jednoho (1) roku od chvíle, co mohly být rozumným úsilím zjištěny relevantní informace umožňující tyto nároky nebo požadavky (jinak budou navždy vyloučeny).

14. Zřeknutí se záruk

Zvýrazněno pro zdůraznění

V nadaci Wikimedia Foundation se maximálně snažíme poskytovat vzdělávací a informační obsah velmi širokému publiku, ale naše služby užíváte výhradně na vlastní riziko. Tyto služby poskytujeme "tak, jak jsou" a "tak, jak jsou dostupné" a výslovně odmítáme všechny výslovné či implikované záruky včetně, ale nejen, předpokládaných obchodních záruk, záruky vhodnosti pro konkrétní účel a absence právních vad. Nezaručujeme, že naše služby splní vaše potřeby, budou bezpečné, bez přerušení, včasné, přesné nebo bezchybné, nebo že vaše údaje budou v bezpečí.

Nejsme zodpovědní za obsah, data či činy třetích stran a zbavujete nás, naše ředitele, vedoucí, zaměstnance a zástupce jakékoli zodpovědnosti a povinností, známých i neznámých, vyplývajících z nároků či jakkoli spojených s nároky, které máte proti jakékoli takové třetí straně. Žádná rada či informace, ať ústní či písemná, kterou jste od nás či z našich služeb získali, nezakládá záruku, která není výslovně uvedena v těchto Podmínkách užití.

Jakýkoli materiál, který jste si stáhli nebo jinak získali, prostřednictvím užití našich služeb, je na vaše vlastní riziko a uvážení a jen vy jste zodpovědní za jakékoli poškození svého počítačového systému nebo ztrátu dat, která stažením jakéhokoli takového materiálu vznikne. Souhlasíte, že nemáme žádnou zodpovědnost ani povinnost za smazání či neschopnost uchování nebo přenosu jakéhokoli materiálu nebo sdělení prostřednictvím našich služeb. Vyhrazujeme si právo dle vlastního uvážení kdykoli, s předchozím upozorněním či bez něj, zavést limity na užívání a ukládání.

V některých státech či jurisdikcích nejsou zřeknutí uvedená v této části dovolena, takže se vás v závislosti na zákonech nemusí zčásti či zcela týkat.

15. Omezení odpovědnosti

Zvýrazněno pro zdůraznění

Wikimedia Foundation nebude zodpovídat vám ani jakékoli jiné straně za žádné přímé, nepřímé, náhodné, zvláštní, následné ani příkladné škody, včetně, ale nejen škod vzniklých ztrátou zisků, dobré pověsti, použitelnosti, dat nebo jiných nehmotných ztrát, bez ohledu na to, zda jsme byli na možnost takové škody upozorněni. V žádném případě nemůže naše zodpovědnost přesáhnout v celkovém součtu tisíc amerických dolarů (1000,00 USD). Pokud by použitelné zákony neumožňovaly omezení nebo vyloučení odpovědnosti nebo odškodnění, nemusí se vás výše uvedené omezení nebo vyloučení týkat, přestože v takovém případě bude naše zodpovědnost omezena zákonem nejvyšší umožněnou měrou.

16. Změny těchto Podmínek užití

Stejně jako je vstup komunity Wikimedie zásadní pro růst a údržbu Projektů, tak i věříme, že komunitní vstup je zásadní, aby tyto Podmínky užití mohly správně sloužit našim uživatelům. Je to zásadní i pro poctivou smlouvu. Proto tyto Podmínky užití, stejně jako i všechny budoucí podstatné úpravy těchto Podmínek užití, poskytujeme komunitě k okomentování nejméně třicet (30) dní před koncem připomínkového období. Pokud bude budoucí upravená verze zásadní, poskytneme dalších 30 dní ke komentářům po vystavení překladů navrhované verze do nejméně tří jazyků (vybraných dle našeho úsudku). Komunita bude vyzvána k přeložení navrhované verze do dalších jazyků dle potřeby. U změn týkajících se právních či úředních záležitostí, u oprav nepřesných výrazů nebo změn v důsledku komentářů komunity poskytneme období nejméně tří (3) dnů.

Vzhledem k tomu, že může být nutné čas od času upravit tyto Podmínky použití, poskytneme oznámení o takových úpravách a možnost komentovat prostřednictvím webových stránek projektu a prostřednictvím oznámení na WikimediaAnnounce-L. Žádáme vás však, abyste si pravidelně prohlíželi nejaktuálnější verzi těchto Podmínek použití (k dispozici na http://wikimediafoundation.org/wiki/Podmínky použití). Vaše další používání našich služeb poté, co se nové Podmínky použití stanou oficiálními po období upozornění a přezkoumání, představuje z vaší strany přijetí těchto Podmínek použití. Pro ochranu Wikimedia Foundation a dalších uživatelů, jako jste vy, pokud nesouhlasíte s našimi Podmínkami použití, nemůžete naše služby používat.

17. Ostatní ustanovení

Tyto Podmínky užití nevytvářejí mezi vámi a námi, nadací Wikimedia Foundation, žádný zaměstnanecký, agenturní, partnerský vztah ani společný podnik. Pokud jste s námi neuzavřeli oddělenou smlouvu, tvoří tyto Podmínky užití úplné ujednání mezi vámi a námi. Pokud existuje jakýkoli rozpor mezi těmito Podmínkami užití a podepsaným písemným ujednáním mezi vámi a námi, má přednost písemné ujednání.

Souhlasíte, že vám můžeme poskytovat upozornění, včetně těch týkajících se změn Podmínek užití, prostřednictvím emailů, tradiční pošty nebo zpráv na webech Projektů.

Pokud za jakýchkoli okolností nepoužijeme či nevynucujeme jakékoli ustanovení těchto Podmínek užití, nejedná se o zřeknutí se tohoto ustanovení.

Je vám zřejmé, že, pokud jsme se písemně nevyjádřili jinak, nemůžete očekávat žádnou kompenzaci za jakékoli aktivity, příspěvky nebo nápady, které poskytnete nám, komunitě nebo projektům či verzím projektů Wikimedie.

Bez ohledu na jakékoli jiné ujednání v těchto Podmínkách užití se my (Wikimedia Foundation) i vy zavazujeme neměnit použitelná ustanovení a požadavky jakékoli svobodné licence, která se používá na Projektech a jejich verzích, pokud tyto Podmínky užití tuto svobodnou licenci dovolují.

Tyto Podmínky užití byly sepsány v (americké) angličtině. Jakkoli věříme, že překlady těchto Podmínek užití jsou přesné, v případě jakéhokoli významového rozdílu mezi původní anglickou verzí a překladem má přednost původní anglická verze.

Pokud je jakékoli ustanovení nebo jeho část v těchto Podmínkách užití shledáno nezákonné, neplatné či nevynutitelné, toto ustanovení nebo jeho část se považuje za oddělitelné od těchto Podmínek užití a bude vynucováno v maximální možné míře a všechna ostatní ustanovení těchto Podmínek užití zůstanou plně platná a účinná.

Děkujeme!

Oceňujeme, že jste si vyhradili čas na přečtení těchto Podmínek užití, a máme velkou radost, že přispíváte do projektů a používáte naše služby. Prostřednictvím svých příspěvků pomáháte vystavět něco skutečně velkého – nejen důležitý soubor společně editovaných referenčních projektů, který poskytuje vzdělání a informace milionům lidí, kteří by se k nim jinak nemuseli dostat, ale také živou komunitu podobně smýšlejících a oddaných spolupracovníků, zaměřených na velmi vznešený cíl.


Tyto Podmínky užití nabyly účinnosti 16. června 2014. Předchozí verze těchto podmínek:

V případě jakéhokoli rozdílu ve významu původní anglické verze a tohoto překladu má přednost původní anglická verze.