Template:Interwiki map talk header/cs

This page is a translated version of the page Template:Interwiki map talk header and the translation is 100% complete.
Interwiki map je používána softwarem MediaWiki k přidávání, odebrání nebo úpravě předpon odkazů na interwiki (například [[w:blah]] do "blah" na Wikipedii). Každý Meta-Wiki administrátor může upravovat mapu interwiki na Interwiki map/list. Synchronizuje se s klastrem Wikimedie na základě požadavku při uzavření ticketu ve Phabricatoru. Prosím, zašlete komentáře do příslušné sekce (Navrhovaná doplnění, Navrhovaná odstranění, Žádosti o aktualizace, Odstraňování problémů nebo Další diskuse); pro vysvětlení si přečtěte políčka v horní části každé sekce. Dokončené žádosti jsou přesunuty do archívů.

{{interwiki request}} lze použít jako pomůcku při vytváření a správě žádostí.

Instructions to Meta-Wiki administrators

Tools

  • You may use global search to look for URL and interwiki link use. Suggest the use of {{interwiki request}} when making requests for removals and updates.

Current map in the configuration

Wikidata

Wikidata stores the mapped interwiki code as an item for domains in the interwiki map using interwiki prefix na Wikimedia (P6720). Additions, removals and updates should be noted against the corresponding item in Wikidata. Also to note the direction at Complex constraint violations/P6720

This page is the header for Talk:Interwiki map. The header for Interwiki map is Template:Interwiki map intro.