Talk:Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/České zoologické zahrady

Add topic
Active discussions

Doplňkové informace k návrhuEdit

Spolupráce se ZOOEdit

Bylo by vhodné, aby se fotograf předem pokusil domluvit se na fotografování s vedením ZOO – bylo by např. možné získat fotografie ze zázemí, celkové pohledy na ZOO z nepřístupných míst apod. Některým ZOO by se taky nemuselo líbit, kdyby jim někdo neohlášený chodil se stativem po interiérech všech pavilonů. Spolupráce se ZOO by mohla také pomoci při získávání podkladů k článku o ZOO, např. kopií starších novinových článků.

Bude tedy vhodné se předem na focení dohodnout, nebude to však povinné. Pokud však nějaká komunikace se ZOO začne, bude ji muset účastník napsat na stránku grantu (aby se se ZOO současně nedomlouvalo více lidí). Stejně tak bude třeba zapsat výsledek, i neúspěšný.

Pokud některá ZOO projeví větší zájem o tuto činnost, bylo by vhodné ji informovat o dalších činnostech pobočky, které ji mohou být blízké, hlavně třeba o wikiprojektu Chráněná území.

Počty fotografiíEdit

 
Vchod do expozice Beringia v brněnské ZOO

V každé ZOO by se mělo vyfotit:

 • Pavilóny: každý aspoň 2 fotky zvenku, 1 uvnitř
 • Fotogenické a typické výběhy, voliéry, další chovatelské stavby (stáje, přístřešky), dětskou ZOO: celkem aspoň 3 – 6 podle velikosti ZOO
 • Celkové pohledy v ZOO, cesty: aspoň 2 – 3 fotky
 • Vchod do ZOO, brány a vchody do jednotlivých expozic
 • Podle možnosti i další zajímavé stavby (restaurace, provozní budovy, zázemí), pohled na ZOO z dálky

Počty fotografií se samozřejmě myslí včetně už existujících kvalitních fotek.

Základní informace o ZOOEdit

Informace ze stránek UCSZOO (proto jsou v tabulce pouze členské ZOO této unie) a počty fotografií z některých ZOO.

Rozloha (ha) Druhů zvířat Celkový počet fotek Počet fotek ZOO Z toho kvalitní
ZOO Brno 64 322 68 20 11
Zoopark Chomutov 112 131
ZOO Děčín 6 147
ZOO Dvůr Králové 72 274 199 10 7
ZOO Hodonín 8 163
ZOO Jihlava 9 160
ZOO Liberec 13 173 41 18 15
ZOO Ohrada 4 299 19 2 2
ZOO Olomouc 42 349
ZOO Ostrava 100 350
ZOO Plzeň 21 1307 26 3 2
ZOO Praha 60 650
ZOO Ústí nad Labem 26 212
Zoopark Vyškov 4 134
ZOO Zlín 52 216

Podrobnější údaje k počtu fotografií z některých ZOOEdit

 
Vzdělávací středisko v ZOO Ohrada

ZOO BrnoEdit

Z celkem 68 snímků z této ZOO je na 21 aspoň trochu vidět, jak ZOO vypadá, z nich je 12 kvalitních (nejsou tmavé/přesvětlené, neostré nebo barevně nevyvážené). Z tří pavilónů je zvenku vyfotografovaný pouze 1, zevnitř kvalitně 2; vždy po 1 fotce. Celkově je ZOO vyfotografovaná asi z 1/3.

ZOO Dvůr KrálovéEdit

Ze 199 fotek je pouze na 10 naznačeno několik expozic. Neexistuje žádný celkový záběr na výběhy nebo pohledy na pavilóny (zvenčí a kromě detailů ani zevnitř). ZOO je tak vyfotografovaná sotva z 5 %.

ZOO OhradaEdit

Z 19 fotek jsou pouze na 2 vidět zařízení ZOO, navíc z hlediska ZOO ne příliš významné (výukový pavilón a dětské hřiště). Míru vyfotografování ZOO jde tak odhadnout asi na 1/10.

--Packa (talk) 22:35, 14 March 2012 (UTC)

DiskuseEdit

Nějak mi není jasné, proč by měl být zrovna pavilon reprezentativní fotkou zahrady. Pokud je hlavním cílem vyfocení všech pavilonů v ZOO, tak mě to přijde jako mrhání penězi. Například v případě výšeuvedeného příkladu Brněnské ZOO je tam řada fotek, které se dají použít pro ilustraci článku.

Jinak detailní zmapování technického zařízení zoologických zahrad by bylo výtečným námětem pro Odbornou fotografii. Ne ovšem v podobě, jak je to prezentováno v tomto tématu.--Juandev (talk) 13:20, 19 March 2012 (UTC)

Podle toho, kam lidi nejčastěji chodí, považuji pavilóny za podstatné pro informaci o tom, jak ZOO vypadá. Uvědomil jsem si ale, že stejný zájem je o výběhy atraktivních zvířat (např. tygři, lední medvědi nebo lachtani). Ty tedy v pravidlech taky zdůrazníme. ZOO Brno je docela výjimka – u ostatních ZOO fotky skoro nejsou (jak jsem psal např. u Dvora Králové).
Taky jsem původně uvažoval, jestli to nepatří pod Odborné foto, ale když jsem se díval na pravidla ...získávání fotografií strojů, nářadí, materiálů a postupů průmyslové výroby, stejně jako například specifických rostlinných druhů, kamenů apod. formou kolekcí, bylo mi jasné, že ne.--Packa (talk) 16:32, 19 March 2012 (UTC)

Ano, v této podobě to do OF nepatří. Co representuje ZOO je podle mě jedno. Ale je jasné, že je dobré, aby ta fotka zobrazovala širší pohled. Stále si ale myslím, že je toto téma mrháním penězi 30 fotek pavilonů a výběhů za ZOO je dle mého názoru zbytečných.--Juandev (talk) 22:07, 20 March 2012 (UTC)

Souhlasím, že to je v určitém směru netypické téma. Všechna dosavadní témata jsou určena k získávání fotek do článků, kde zatím žádné nebyly (nebo vytvoření fotek a článků současně). České zoologické zahrady se "pouze" snaží o doplnění vhodnějších fotografií. Myslíme si, že vzhledem k významu ZOO (např. pražská ZOO byla v roce 2008 po Pražském hradu druhým nejnavštěvovanějším místem v Praze, v roce 2009 už nejnavštěvovanějším) to však je odůvodnitelné. --Packa (talk) 00:44, 21 March 2012 (UTC)

Abych řekl pravdu, nejsem si jist, zda jsou fotky našich ZOO skutečně tak významné, aby si zasloužily vlastní téma. Upřímně řečeno, některé Zoo jsou skutečně turisticky významné, ale ty jsou již obvykle nafocené. Jiné Zoo jsou zapadlé a méně známé, v takových případech ale trochu pochybuji, že je má smysl nějak mediagranťácky podchycovat. Návštěvy Zoo jsou celkem drahé, cestování do nich bude asi také celkem finančně náročné (obvykle to nemáme za rohem, navíc asi přibude parkování atp.). Nebylo by lepší předložit kvůli pár zoologickým zahradám pokaždé spíše jednorázovou žádost? --Vojtech.dostal (talk) 16:28, 5 April 2012 (UTC)

 • Zoo jsou z hlediska zájmu lidí velmi vysoko. Např. Zoo Zlín, kterou v Praze moc lidí nezná, navštíví ročně přes 500 000 lidí a je nejnavštěvovanějším objektem ve Zlíně a podle jejich výroční zprávy dokonce jedním z nejnavštěvovanějších na celé Moravě. V základních informacích o ZOO (nahoře) ukazujeme, že se pouze zdá, že Zoo jsou dost nafocené. Např. pražský pavilón Indonéská džungle je i díky varanům velmi známý, ale fotku vlastního pavilónu na wiki nemáme. Podobně třeba safari ve Dvoře Králové je skoro světoznámé, ale fotka z vlastního safari tam není.
 • Žádat jednorázově o každou Zoo nechceme především proto, že doufáme, že nebudeme fotit jen sami, ale že se připojí i jiní.
Spíš bychom se měli snažit, aby byly cesty efektivní a aby ten pocit špatného využití peněz neměli i ostatní. Že však toto téma bude mít vyšší náklady na jeden objekt/fotku, než třeba FČO nebo CHÚ, je jasné. Podobný poměr ale může být i u Událostí nebo Odborné fotografie a tam nikdo podobné námitky neměl – věříme prostě, že lidé dokáží posoudit, co je ekonomicky účelná a neúčelná cesta; příklady uvádíme v odhadu nákladů. --Packa (talk) 09:38, 14 April 2012 (UTC)
 • rozhodně by stálo do pravidel nějak dostat, že v první řadě by se mělo pokusit kontaktovat lokální wikipedisty, aby např. pražák nemusel jet fotografovat do Ostravy. To je skutečně mrhání financí.
 • Je taky na zvážení, jestli nejprve nezkusit obeslat ty ZOO s emailem, jestli nás tam nechtějí pustit zdarma, protože to pro ně bude reklama. --Chmee2 (talk) 06:41, 13 April 2012 (UTC)
 • Zásadu přiměřených nákladů už v návrhu máme. Chceme ovšem, aby České zoologické zahrady byly téma jako každé jiné z Mediagrantu, tedy že lidi jezdí fotit proto, že je zrovna toto téma nebo konkrétní objekt zaujal. S propagací však počítáme: chceme dát info Pod lípu nebo bych o tématu mluvil na wikisrazech. Oslovování konkrétních wikipedistů můžeme zkusit také, ale použili bychom ho, až kdyby dosavadní metody nezabraly.
  Rozhodně však chceme, aby cesty byly ekonomické. Mohli bychom tedy např. dát do pravidel třeba zásadu, že dokud nebude vyfotografováno 50 % Zoo, jde jezdit jen do 150 km (jinak jen když se to např. spojí s jinou akcí). Jsme i pro jiná rozumná omezení – je třeba, aby ostatní neměli dojem, že se tu mrhá penězi.
 • Mohli bychom zkusit dát do pravidel zásadu, že ve všech případech je třeba nejdříve zkusit oslovit Zoo. Pokud se to povede a Zoo bude mít zájem o focení, pak si myslím, že aspoň jeden volný lístek je jistý. Nedokáži si např. představit situaci, kdy se se Zoo domluvím na konkrétním termínu, pracovnice jejich PR oddělení mě bude čekat před vchodem a řekne mi “Tak si kupte vstupenku a pojďte, ukážu vám odkud nejlíp fotit“. --Packa (talk) 09:53, 14 April 2012 (UTC)

Alespoň bych nějak vymezil seznam zoologických zahrad, které bychom v rámci tohoto tématu propláceli. Tzn. nikoliv ZOO Jihlava, ale jen ty známější: ZOO Praha, Dvůr Králové, Plzeň (...). Fotografování těch neznámých zoo je podle mě plýtvání penězi. V případě, že by se to ošetřilo takto, tak bych byl pro. --Vojtech.dostal (talk) 07:31, 20 April 2012 (UTC)

To je poměrně zajímavý nápad. Udělat seznam několika významných zahrad takříkajíc "na zkoušku". Viděli bychom, jak to jde a jaké jsou výsledky a případně se pak domluvili na rozšíření na celou ČR. Co si o tom myslíš Packo ty? --Chmee2 (talk) 20:07, 22 April 2012 (UTC)

Zájem o fotografováníEdit

Vůbec nevím, jestli reaguji na správném místě, ale chystám se na Ostravskou ZOO...mohu si ji tímto sdělením tak nějak "bloknout"???

Díky za zájem. Téma funguje, takže to samozřejmě jde. Pravidla projektu jsou na české Wikipedii, konkrétní tabulka pro „blokování“ zoo pak na zvláštní podstránce. Vidím, že zatím nemáte na české Wikipedii ani založen účet, takže možná nebudete mít jasno u některých pojmů nebo postupů, které zkušenější wikipedisté považují za samozřejmé. Takže kdykoliv budete tápat, napište - email je na začátku i na konci pravidel.
Asi jsem na stránce se žádostí dost nezdůraznil, že téma už funguje. Jdu to napravit. --Packa (talk) 21:36, 9 April 2014 (UTC)

Obnovení žádostiEdit

Po dohodě s chevou (místo Bodliny) obnovujeme naši žádost o tento grant/téma.

Souhlasíme s tím, aby "po zkušební dobu" platily určité omezující podmínky, které by zajistily lepší ekonomiku tématu. Omezili bychom seznam zoo na ty velké a středně velké: z 23 schválených zoo bychom vybrali např. 12. Jen bychom chtěli, aby to nebylo žádné "téma na zkoušku", ale standardní téma, které však bude zpočátku více omezené. Po nějaké době (asi nejdřív po letní sezóně) byste pak jako oko vyhodnotili výsledky a buď by se podmínky uvolnily, nebo ponechaly (nebo zpřísnily :)

Myslíme si však, že by fotograf neměl začínat s jednou z neznámějších zoo (Praha, Dvůr Králové, Plzeň, Brno), ale nejdříve si celý postup – jednání se zoo, první fotky, fotky pavilonů, dofocování – zkusit s nějakou středně velkou zoo a pak teprve s těmito zkušenostmi jít na některou z těch nejznámějších.

Oproti původnímu návrhu tedy uvažujeme o těchto změnách:

 • počáteční omezení počtu povolených zoo např. na 12, tedy vyřazení těch menších
 • zatím bude možno fotit jen zoo vzdálené do 150 km
 • každý fotograf bude muset začít nejdříve s nějakou středně velkou zoo
 • fotograf se bude muset nejdříve pokusit kontaktovat zoo

--Packa (talk) 23:49, 7 January 2013 (UTC)

Zvolené parametry mi pro začátek přijdou přiměrěné, a je i logické, že nejprve budeme fotit zahrady, které máme v okolí a které patří k těm významnějším. Později se samozřejmě uvidí. Souhlasím se schválením těchto zkušebních podmínek, založme to jako běžné téma. Ať je z pravidel jasné, že jsme v té první fázi projektu (nyní tam je takový divný podmiňovací způsob "V první fázi by bylo možné"). Za mě v pořádku. --Vojtech.dostal (talk) 08:08, 8 January 2013 (UTC)
Díky, tu kapitolu Pravidla jsem upravoval pozdě v noci :) Téma bude mít samozřejmě vlastní stránku pravidel, kde to takto napíšeme jasně. --Packa (talk) 15:18, 8 January 2013 (UTC)
Takto upravená pravidla se mi zdají jako dobrý nástroj pro test, abychom zjistili, jak to tedy ve výsledku bude fungovat. --Chmee2 (talk) 12:33, 30 January 2013 (UTC)
Return to "Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/České zoologické zahrady" page.