Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/České zoologické zahrady

Logo tématu

TémaEdit

České zoologické zahrady

PopisEdit

Cílem tohoto tématu je získat fotografie, které ukazují, jak vypadají české zoologické zahrady. Z prakticky všech zoo jsou sice k dispozici fotografie, ale většinou jde o snímky chovaných zvířat. O tom, jak zoologická zahrada vypadá, si lze udělat představu jen málo. Téma by proto mělo získat fotografie pavilónů, jiných významných staveb (vchod, voliéra, příp. zázemí), zajímavých a oblíbených výběhů (lachtani, sloni) i celkových pohledů do zoo.

Některé ze získaných fotografií bude třeba umístit do článku o zoo. Pokud v něm dosud nejsou informace o pavilónech, charakteru zoo apod., bude třeba je do článků doplnit.

PravidlaEdit

Cílem je získání fotografií představujících vlastní zoo (podrobněji na diskusní stránce). Velmi důležité jsou při tom pavilóny. Podle velikosti stavby je třeba udělat aspoň 2 fotografie exteriéru (celková, detail klece/výběhu apod.) a ke každému přístupnému pavilónu minimálně jednu fotku z interiéru. Musí ale jít o dostatečně kvalitní fotografie, kde nebudou vidět jen přesvětlená terária. Pokud tedy fotograf nemá zkušenosti s focením v tomto typu interiéru, musí získat fotky jinak – např. se domluvit, že interiéry vyfotí někdo jiný.

V první fázi by bylo možné jen fotografování větších a středně velkých zoo (za zoo se zde považuje jen zařízení, které má licenci od Ministerstva životního prostředí[1]). U nich by byly možné i 2 cesty do zoo.

Projekt tedy není určen pro fotografování zookoutků, akvárií a terárií, malých soukromých sbírek apod.

Odhad nákladůEdit

Očekáváme 3 – 6 cest za sezónu. U všech cest bude třeba posuzovat přiměřenost nákladů k výsledkům.

Podobně jako v obdobných tématech by se proplácelo jízdné, kilometrovné, vstupenky, mapka nebo průvodce po zoo apod. Pokud se bude fotografující domlouvat se zoo (a udělá díky tomu např. fotky z nepřístupných míst), jde proplatit i malé telefonní náklady, zhruba do 100 Kč na zoo.

Za těchto předpokladů jde náklady odhadnout kolem 3 – 4 000 Kč ročně.

Další věciEdit

Pro snímky, které řeknou více, bude potřeba pobočkový širokoúhlý objektiv.

Další informaceEdit

  • Další informace k žádosti (základ pravidel :) a současný počet fotografií některých zoo je na diskusní stránce.

GarantEdit

PoznámkyEdit

  • Projekt byl schválen a 3. května 2013 spuštěn – pravidla najdete na české Wikipedii.