Licensing update/Vote-header/pl

Translators: When updating the vote header, please also update its status at Licensing update/Header tracking so the updated content will be properly copied to the vote server.
Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia zaprasza na głosowanie w sprawie zmiany sposobu licencjonowania materiałów zgromadzonych w projektach Wikimedia tak, aby były dostępne na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC-BY-SA), zachowując jednocześnie możliwość wykorzystania na licencji GNU Free Documentation License (GFDL). Rada rozważyła różne możliwości licencjonowania i doszła do wniosku, że propozycja ta jest najlepsza dla osiągnięcia naszego wspólnego celu, jakim jest gromadzenie, rozwijanie i propagowanie materiałów edukacyjnych, dostępnych za darmo dla ludzi na całym świecie zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Ściślej rzecz biorąc, propozycja Fundacji Wikimedia polega na tym, aby znowelizować licencję wszystkich projektów w następujący sposób:

  1. Zawartość dostępna obecnie na licencji GNU Free Documentation License (z klauzulą umożliwiającą wykorzystanie nowych wersji tej licencji) stanie się dostępna na licencji CC-BY-SA 3.0 - co jest możliwe dzięki zapisom w najnowszej wersji licencji GFDL.
  2. Nowe edycje społeczności Wikimedia będą podwójnie licencjonowane jak podano powyżej, jednak zawartość kopiowana od osób trzecich będzie musiała być licencjonowana jako CC-BY-SA.
  3. Wtórni użytkownicy zawartości zostaną poinformowani, że zawartość licencjonowana wyłącznie jako CC-BY-SA nie może być użyta na licencji GFDL.

Autorzy i redaktorzy, tak jak było to dotychczas i jak jest to zapisane w licencji CC-BY-SA, będą musieli zostać wymienieni przez wtórnych użytkowników zawartości, czy to explicite w formie listy, czy też przynajmniej w formie linku URL do danego artykułu czy strony. Szczegóły propozycji i dokładne teksty komunikatów po zmianach znajdują się na Licensing Update.

Odpowiedzi na typowe pytania znajdują się na stronie Questions and Answers.

Rada Powiernicza podejmie ostateczną decyzję po głosowaniu w tej sprawie. Przynajmniej 50% głosujących musi być za zmianami, aby mogły one zostać wprowadzone w życie. Jeśli mniej niż 50% poprze tę zmianę, Rada rozważy alternatywne rozwiązania i przeprowadzi nowe konsultacje społeczne.