Leadership Development Working Group/Content

This page is a translated version of the page Leadership Development Working Group/Content and the translation is 50% complete.

This page will contain content that the working group drafts. This could include drafts of leadership definitions, the leadership development plan, reading material, etc.


Leadership Definition

The Leadership Development Working Group published a draft definition in September 2022 and hosted a call for feedback. You can view the initial definition. The working group incorporated the feedback and drafted a revised definition which you will find below. This revised definition was published in October 2022.

הַקדָמָה

אנו, קבוצת העבודה לפיתוח מנהיגות, ניסחנו הגדרה של מנהיגות המייצגת את חוויות הקהילה והנקודות המבט המגוונות של חברינו. ביקשנו לגבש הגדרה המייצגת הקשרים ותרבויות שונות ומשקפת את ערכי תנועת ויקימדיה. ההגדרה תנחה את התוכניות שלנו ליישום מנהיגות בתנועה ויכולה לשמש אתכם כמערכת של הצעות למאמצים שלכם בכיוון זה

הגדרה כוללת רחבה

ניתן להבין מנהיגות כיכולת להנחות, לעורר השראה, לבנות אוטונומיה, לעודד ולהניע קבוצת אנשים לקראת מטרה משותפת או חזון משותף.

מנהיגות היא רב-גונית: היא באה לידי ביטוי באופן שונה בהתאם להקשרים לשוניים וסוציו-תרבותיים.

מנהיגות היא מאמץ קולקטיבי: בעוד שהכישורים והאיכויות של הפרט הם תנאי מוקדם, הדרך שבה קבוצה של אנשים עובדת יחד, מקבלת החלטות וחלוקת אחריות היא המפתח להשגת מטרה או חזון משותפים.

בתנועת ויקימדיה, רעיון המנהיגות עשוי לעקוב אחר גישה מבוזרת של תרומה אוטונומית, כולל אך לא רק צורות לא מסורתיות של קבלת החלטות והכללה של קבוצות שוליות. במובן זה, "מנהיג" הוא אדם, תפקיד או קבוצה הנוטלים יוזמה לתרום למטרה מסוימת.

שלוש קטגוריות שבאמצעותן ניתן להכשיר מנהיגות נוספת.

פעולות של מנהיגים

 • הקלה על הגדרת חזון משותף באמצעות מחשבה מדוקדקת, דיון וקבלת החלטות.
 • הנחיה ותמיכה בקבלת החלטות שיתופית עבור הקהילה ליצירת אסטרטגיות משותפות להשגת החזון שלהן.
 • תרומה לסביבה תומכת עבור חברי הקהילה כדי להביא רעיונות יצירתיים ודרכים חדשות לעשות דברים.
 • יצירת ושימור אמון בתוך הקהילה באמצעות שקיפות, הכלה ואוטונומיה של הקבוצה.
 • השראה, עידוד והנעה של חברי קהילה להתנסות ולקחת סיכונים מוצדקים במידה סבירה.
 • זיהוי ובמידת האפשר הסרה של מכשולים, להבטיח שהם לא יהפכו למחסום בפני אחרים.
 • מבקש להבין את הכישורים והאינטרסים של חברי קהילה אחרים כדי לתמוך בשימוש הטוב ביותר בנקודות החוזק שלהם, יצירת סביבה מעוררת מוטיבציה.

תכונות של מנהיגים

 • חוסן: יכולת לדחוף קשיים ואתגרים על ידי הערכה מחדש של אסטרטגיות, שינוי שיטות ו/או האטה.
 • צמיחה מתמדת: נכונות לנסות דרכים חדשות לעשות דברים וללמוד מטעויות שנעשו לאורך הדרך.
 • יושרה: עמידה בערכים ונורמות מוסכמים.
 • מיקוד: איזון צרכי הקהילה עם יעדים ארוכי טווח וקצר טווח, שילוב קונצנזוס על הגישה להשגת יעדים אלו.
 • אומץ: נכונות לקחת סיכונים מחושבים, לא לפחד מטעויות. מיגון חברי קהילה שנמצאים בתהליך למידה מכישלונותיהם. קידום ההצלחה של אנשים אחרים.
 • אמפתיה: יכולת לחוש רגשות, צרכים ורצונות של אחרים ולפעול (מחדש) בהגיון.
 • אחריות: קבלת אחריות על מערכת של חובות; להיות מודע לזמן, למקום ולאנשים הקשורים לחובות אלו.
 • תקשורת אפקטיבית: יכולת הקשבה כדי להבין ולשתף את המידע הדרוש בערוצים המתאימים, תוך הקפדה על קבלת המידע וההבנה בבהירות ובמטרה.

תוצאות שהושגו בגלל מנהיגות

 • אנשים מרגישים בטוחים לדון בטעויות ולהרהר בחסרונות בצורה בונה ואמפטית.
 • אנשים מרגישים מוערכים, מכבדים ומקשיבים להם.
 • אנשים מציעים רעיונות חדשים ושומרים על רוח סקרנית.
 • אנשים מתפתחים ומשיגים מטרה משותפת.

הבנת הגדרת ה״מנהיגות״

מה הכוונה והרקע של ההגדרה?ֿ

חווים ומכוונים למנהיגות. אנו מאמינים שהשקפה מאוחדת מטפחת התאמה בתנועה. עד כה, התנועה צמחה בעיקר מתוך מאמצים אישיים או מקומיים רבים, כל אחד בדרכו, לפי הכרת הנסיבות המקומיות (חברתיות, פוליטיות, כלכליות, תרבותיות וכו'). באמצעות המאמץ הזה, בנינו משהו מרשים, תערובת של בזארים וקתדרלות שאיכשהו עובדים יחד. למרות שהגענו רחוק, המאמץ היה בעיקר נפרד. מתוך מחשבה על כך, קבוצת העבודה לפיתוח מנהיגות עושה מאמץ משותף להשוות הערות --- כביכול --- על תהליך המנהיגות ברחבי תנועת ויקימדיה.


ההגדרה נועדה להבהיר כיצד קיימת בדרך כלל מנהיגות אפקטיבית בתנועה, וכיצד היא מתקיימת באופן שונה מאשר בהקשרים שאינם ויקי (למשל, מנהיגות ארגונית). כדי לחבר את ההגדרה עם תורת המנהיגות, התיאוריות שמהן מושפעת טיוטת ההגדרה ביותר הן: מנהיגות משרתת, מנהיגות משותפת, מנהיגות שיתופית. בהגדרה נסביר שמנהיגות בתנועה היא עשייה קולקטיבית, משותפת. בעוד ש"מנהיגות" יכולה להתייחס לאדם אחד, היא לא חייבת ובתנועה שלנו, אנו נוטים לראות מנהיגות במובן הקולקטיבי. שינינו את ההגדרה על סמך משוב כדי להדגיש במפורש מנהיגות קולקטיבית, כלומר קבוצות של אנשים המובילים.

הכוונה שלנו היא לא להציג הגדרה חדשנית אלא לנסות להבהיר את סוגי תכונות המנהיגות, הפעולות והתוצאות שהתנועה שלנו ערכית ושואפת אליהן. קיווינו לזהות איך נראית מנהיגות בתוך התנועה שלנו ואז להשתמש בידע הזה כדי שמנהיגים פוטנציאליים וקהילות מתעוררות לא יצטרכו להמציא את הגלגל מחדש.

אוניברסליות או תרבותית - למה מתייחסת הגדרה זו?

אנו מכירים בכך שמנהיגות יכולה לצוץ בדרכים שונות בהתאם להקשר ולמצב. לכך מתייחסים ישירות בהגדרה.

שקלנו את הספציפיות של ההגדרה וניסחנו אותה כדי שתהיה רחבה מספיק לשימוש על ידי אנשים וקבוצות שונות. אנו מכירים בכך שיוזמות מנהיגות יתקיימו ברמה מקומית ולא מאמינים שהגדרה יכולה להיות אוניברסלית באמת. עם זאת, שאפנו ליצור הגדרה משותפת שיכולה לשמש כמדריך לתנועה ולאפשר שיתוף צולב של למידה בין קהילות.

כיצד ניתן להשתמש בהגדרה?

אנחנו לא רוצים להגדיר את אופן השימוש בהגדרה. השימוש בהגדרה זו אינו דרישה אלא המלצה ושאיפה לתיאום והתאמה טובה יותר בכל התנועה לגבי האופן שבו אנו רואים, מעריכים ומפתחים מנהיגות. זו גם לא הגדרה סטטית. אנו מצפים שהיא תתפתח תשתפר עם תובנות וחוויות תנועה חדשות

ניתן להשתמש בהגדרה כדי להתחיל או לתעדף שיחות על מנהיגות ובניית קהילה; להנחות את העיצוב של יוזמות לפיתוח מנהיגות; להעניק אחריות על מנהיגות קיימת או מתהווה; ולשפר את תהליכי המנהיגות הנוכחיים.

להלן מספר דוגמאות כיצד ניתן להשתמש בהגדרה, כולל שאלות רפלקציה לדוגמה. (אלה הצעות ואינן מייצגות רשימה מקיפה):

 • אתם מחפשים מענק לפרויקט חדש לבניית יכולת: השתמשו בו כדי להנחות את התכנון וההערכה של הפרויקט שלכם
  • שאלו: מהן האסטרטגיות הטובות ביותר לפיתוח התכונות המפורטות בהגדרת המנהיגות? האם הפרויקט מתייחס

לכישורי מנהיגות רלוונטיים והכרחיים בקהילה שלך?

 • אתם יוצרים קבוצת משתמשים או פרויקט חדש: השתמשו בו כדי לבנות "תיאור תפקיד" של מובילי הקבוצה או הפרויקט; השתמשו בו כדי לקבוע הסכמות קבוצתיות, ערכים ותרבות; או השתמשו בו כדי לעורר דיון על מה יעזור לשפר את שיתוף הפעולה והתקשורת הקבוצתית
  • שאלו: כיצד נוכל ליצור תרבות המגלמת תכונות מנהיגותיות של עיצוב שיתופי, אמון ואחריות? איזה סוג של תוצאות מנהיגות מאותתות שאנחנו עובדים בהצלחה? מה אנחנו מעריכים בהנהגת הקבוצה או הפרויקט שלנו? איזה סוג של מנהיגות אנחנו רוצים לייצג ולהראות לאחרים? אילו אתגרים עומדים בפנינו לפעול על פי תכונות המנהיגות?
 • אתה מארגן אירוע או קמפיין: השתמש בו כמדריך שיקוף לגבי כישוריך והשפעתך כמארגן; או השתמש בו כדי לשקף את הצרכים של המשתתפים שלך
  • שאל: כיצד אוכל לשפר את היכולות שלי כמארגן המאפשר למשתתפים ליצור ולהתנסות? כיצד אוכל לארח אירוע שמעורר השראה במשתתפים להמשיך לתרום לויקיפדיה לאחר האירוע?
 • אתם מתפקדים בוויקי: השתמשו בו כדי להטיל אחריות על עצמך ואחרים
  • שאלו: האם אני מדגים תכונות מנהיגותיות של אמפתיה ויוצר ביטחון כשאני מתקשר/ת עם אחרים? האם אני תורם/ת לסביבה תומכת? האם יש דרכים בהן אני יכול לשפר את יכולות המנהיגות שלי או לשפר את יכולות המנהיגות של אחרים?
 • אתם מנהיגים שותפים: השתמשו בו כדי לשפר מסלולים ותהליכים לתמיכה, הערכה והכרה של מנהיגים; השתמשו בו כדי להעריך את מערכי הכישורים ואת פערי הכישורים של הארגון שלך; או השתמשו בו כדי ליישר את מנהיגות הארגון שלך עם הערכים, התרבות והשליחות עם התנועה הרחבה יותר
  • שאלו: כיצד אנו תומכים בפיתוח תכונות מנהיגות? לאילו תכונות, פעולות ותוצאות אנו נותנים עדיפות כשותפים?

כיצד נוכל לזהות מנהיגים בתוך השותפים שלנו שמפגינים את תכונות המנהיגות העדיפות עלינו? כיצד אנו משנים את אסטרטגיית הגיוס שלנו כדי לגייס עבור תכונות מנהיגות מסוימות?

 • אתם מתנדבים חדשים ורוצים להפוך למנהיגי קהילה: השתמשו בו כדי להנחות את פיתוח המיומנויות שלכם
  • שאלו: איפה אני יכול להפגין מנהיגות? איך אני יכול לשפר את הכישורים שלי? ממי אוכל לקבל משוב על ההשפעה של הפעולות שלי?

קבוצות קהילתיות מוזמנות להשתמש בהגדרה זו איך שהן רואות לנכון. אנו ממשיכים לקבל בברכה תובנות לגבי אופן השימוש בהגדרה, כיצד היא משתנה בהקשר וכיצד ניתן לשפר אותה.

מה הלאה עבור LDWG?

ה-LDWG מתכנן להשתמש בהגדרה זו כדי לתאם תוכנית לפיתוח מנהיגות, שמטרתה לקבוע פעולות ותהליכים מעשיים לפיתוח מנהיגות תקוותנו היא שהגדרת המנהיגות ותוכנית פיתוח המנהיגות הקרובה יוכלו לספק בהירות רבה יותר, תיאום וגיוס של יוזמות לפיתוח מנהיגות.

בחודשים הקרובים, LDWG תבחן את יוזמות המנהיגות והצרכים הקיימים בתנועה ותתחיל לנסח תוכנית לפיתוח מנהיגות הבוחנת סדרי עדיפויות, מסלולים ומבנים לפיתוח מנהיגות. תוכל לקרוא עוד בעדכונים המתפרסמים מדי חודש.


Summary to the Leadership Development Plan

The Leadership Development Plan is published and invites your feedback! Read the summary below for an overview of the resource, please find the full Leadership Development Plan here.

 
Read the full Leadership Development Plan in pdf format.

Summary

The Leadership Development Plan is a practical resource for emerging and existing leaders across the Wikimedia movement who want to develop themselves and others. Its purpose is to surface, encourage and grow effective leadership. Through a year of collaboration and community consultation, the Leadership Development Working Group – a global and diverse community working group responding to Movement Strategy’s “Invest in Skills and Leadership Development” recommendation – published a leadership definition and now the Leadership Development Plan. As volunteers ourselves, we know how precious and limited your time is, so we have created a resource that aims to be easy to use, practical, and flexible. The resource consists of tools, concepts, and recommendations for leadership development. It is written with a global and cross-movement lens and invites you to contextualize and localize it.

What to Expect

The resource contains three sections:

Highlights from Section 1

 • Definition: Effective leadership is “the ability to guide, inspire, build autonomy, encourage and motivate a group of people towards a shared goal or common vision.” It means demonstrating leadership qualities and actions such as empathy, trust-building, and abilities to create supportive environments for others to thrive. These leadership skills and qualities are attainable and available to everyone, no matter one’s position or experience level, and they are necessary for all leaders across the movement.
   
  Leadership Skills Diagram
 • Leadership skills: Leadership skills are a set of soft skills that allow one to encourage, motivate, and develop others. By soft skills, we mean personal attributes and social skills. These are different from hard skills, which are technical, administrative, task-specific, or role-specific skills[1]. Though both soft and hard skills are necessary for effective leadership, in this resource, we focus on leadership (soft) skills and argue that they are relevant in all Wikimedia contexts where leadership appears, regardless of role or responsibilities. Based on the leadership definition, these leadership skills include internal qualities such as courage, resilience, focus, and accountability; and outward actions such as trust-building, setting a shared vision, and guiding collaborative decision-making. The Leadership Skills Diagram (see image) depicts a (non-comprehensive) list of Wikimedia leadership skills.
 • Leadership roles: In the Wikimedia movement, leadership appears in different contexts and leaders hold different roles, whether formally or informally. In order to develop a common understanding of where and how leadership surfaces in the movement, we’ve identified a list of contexts and their respective roles. This is not an exhaustive or prescriptive list and acknowledges that there are many roles that overlap or aren’t visible.
 • Skills assessment: based on the leadership definition and skills, the Leadership Skills Assessment is a tool you can readily use to self-assess and reflect on your leadership strengths and areas for improvement.

Highlights from Section 2

 • Burnout and managing stress: Burnout, a syndrome resulting from “chronic workplace stress,”[2] is characterized by a decline in psychological, emotional, and physical well-being intensified by feelings of hopelessness.[3] In the Wikimedia movement, burnout is a relevant issue for leaders, both in managing their own risks of burnout as well as those of colleagues. The section shares a few examples of Wikimedia initiatives addressing burnout as well as strategies for navigating and discussing burnout.
 • Encouraging diversity, equity, and inclusion in leadership: Diversity, equity, and inclusion (DEI) are terms that refer to how power is distributed in any setting where human interactions take place. Diversity refers to the physical presence or representation of individuals with different backgrounds, identities, and experiences. Inclusion is the involvement of individuals and groups, particularly those who are excluded or prevented from using their voice, in policies, practices, and decision-making. Equity is about just treatment and fair access or distribution of resources for individuals and groups; it is the effort of transforming social, political, and economic systems of oppression and injustice. The section shares a few examples of Wikimedia initiatives addressing DEI as well as strategies for encouraging and discussing it.
 • Toxic or ineffective leadership: Toxic or ineffective leadership refers to individuals or groups who have responsibility over a group or organization and abuses the leader-follower relationship.[4] There are common traits to identify toxic leadership, such as possessing unrealistic expectations and dishonesty, acting in self-serving ways, and having a dependency on hierarchies. The section shares examples of the impact of such leadership and includes recommended strategies and tools for approaching toxic or ineffective leadership in oneself and others.
 • Self-assessment and continuous learning: Self-assessment and continuous learning help leaders grow their capacities to lead. They allow you to routinely gain new knowledge and skills to adapt and improve the ways you support your communities. The section shares information about when to perform self-assessments as well as methods to do so, including 360-degree feedback, reflection journals, and creating personalized assessments based on your specific learning goals.
 • Passing on knowledge and mentorship: When experienced leaders make efforts to capture and share knowledge, they ensure lessons are retained and prepare future leaders. There are several ways to pass on knowledge, including establishing onboarding processes, using knowledge-sharing platforms, and mentorship. To highlight one method, mentorship is a key and common way that knowledge is transferred in the Wikimedia movement. The section shares examples of mentorship and further resources to explore.

Highlights from Section 3

Do you want to create a leadership development initiative but don’t know how to begin? Or maybe you are an experienced mentor or trainer but haven’t found the time to document and share your learnings with others yet? If this resonates, then this section is for you. The section shares a process for creating a leadership development initiative – whether it be a program, workshop, guidebook, or any other format. It guides you through the steps of defining your initiative’s focus and audience, preparing materials, delivering the initiative, and following up afterward. Here are the steps:

 1. Define: Defining your initiative involves clarifying all its aspects, including the audience, outcomes, content, format, resources, and project plan. In this step, you are invited to use a Leadership Development Canvas and are guided to fill it out. You will find other tools such as a Leadership Development Syllabus Example to determine the contents of your initiative and a Learning Delivery Formats Selection Tool to make decisions about the delivery format.
 2. Prepare: once your initiative is defined, you prepare for delivery. This includes securing financial and human resources, developing learning materials, and creating a call for participants. You will find tools such as Application Guidelines to access funding through the WMF and a Job Description Template to determine the people you need in your team.
 3. Deliver: delivering your initiative is next. For synchronous initiatives, this is the moment learners experience your materials. For asynchronous initiatives, this is the moment you publish. You will find tools such as a guide for leading groups online and tips for effective facilitation.
 4. Follow up: after your leadership initiative is complete, it’s important to keep the momentum going through building learning networks, evaluation, improving the initiative for next time, and sharing your learnings. You will find tools such as a guide for sharing your learnings through case studies and a Sample Evaluation Survey to gain insights from your participants.

Notes