Fundraising 2010/Tamar Appeal/pl


Tamar

edit
  • Przeczytaj:
  • osobisty apel
  • wikipedystki Tamary
  • Wiadomość od wikipedystki Tamary

Wczoraj odwiedziłam przedszkole mojej córki. Zafascynowana obserwowałam czworo dzieci budujących wspólnie wieżę z klocków. Wieża przewracała się co chwilę, dopóki nie przyszła inna dziewczynka, która powiedziała: „Musicie zbudować szerszą podstawę. Inaczej wieża będzie się ciągle przewracać.” Pozostała czwórka usiadła i przebudowała wieżę. Tym razem zaczęli od szerokiej, stabilnej podstawy, na której wznieśli wysoką budowlę z klocków. Całe przedszkole zebrało się, by pogratulować dzieciom ich dzieła. Zostały również pochwalone przez nauczycielkę. Patrzyłam z boku na dziewczynkę, która dała im radę, bez której wieża ciągle by się przewracała. Stała tam z iskrą w oku i wyglądała na bardzo szczęśliwą i dumną, jak gdyby to ona sama zbudowała wieżę.

W tamtym momencie ja również odczuwałam wielkie szczęście i dumę. W wirze życia, między wypełnianiem powszednich obowiązków, opieką nad dziećmi i pracą, znajduję chwilę by usiąść i napisać parę porządnych artykułów dla Wikipedii. Jak tamta dziewczynka, ja również ukrywam się za kulisami – nikt nie mi za to nie płaci i nikt nie dziękuje – ale nagrodą jest wiedza, którą dzielę się z innymi. Kto wie, ilu ludziom pomogła, ile horyzontów poszerzyła i ile wież zbudowała.

To jest magia Wikipedii, najbardziej aktualnego zbioru wiedzy na świecie, zgromadzonego i spisanego przez ludzi, dla ludzi. Nie robimy tego dla aplauzu lub by się wzbogacić, ale po to by mieć pewność, że każda osoba na świecie ma darmowy dostęp do informacji i wiedzy, na której zbuduje stabilną i szeroką podstawę swojej wieży.

Aby ta magia mogła działać, by mieć pewność, że Wikipedia pozostanie wolna od reklam, potrzebujemy Twojego wsparcia – może to być 20 dolarów, 30 euro, 50 złotych albo jakakolwiek kwota, którą możesz się podzielić, aby dostęp do Wikipedii był nadal darmowy. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami, ale Wikipedia ponosi koszty utrzymania niezbędnej infrastruktury. Każda darowizna się liczy, każda złotówka może być tą decydującą. Pamiętaj proszę o tym podczas dorocznej zbiórki funduszy i daj się ponieść magi zwanej „Wikipedią”.


Pozdrawiam serdecznie,

Tamar Hayardeni

Jerozolima (Izrael)