Feminizm ve Folklor 2022

This page is a translated version of the page Feminism and Folklore 2022 and the translation is 95% complete.
 • Anasayfa
 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • Commons anasayfası
Feminizm ve Folklor'a Hoşgeldiniz!


Feminizm ve Folklor, Wikipedia'da dünyanın farklı bölgelerindeki halk kültürlerini ve folklordaki kadınları belgelemek için her yıl Şubat ve Mart aylarında Wikipedia'da düzenlenen uluslararası bir yazı yarışmasıdır. Bu proje, Wikimedia Commons'ta dünya çapında folklor geleneklerini belgelemek için düzenlenen Wiki Loves Folklore (WLF) fotoğraf yarışmasının Wikipedia için olan bölümüdür.

Yarışmanın temel amacı, dünya çapında özgür ansiklopedi Vikipedi ve diğer Wikimedia Vakfı projelerinde insan kültürleri çeşitliliği hakkında makaleler toplamaktır. Bu yıl, dünya çapındaki diğer bağlı kuruluşlar ve gruplarla ortaklıklar kurarken, cinsiyet farklılıklarını kapatmaya özel bir önem vererek, dünya çapında halk kültürüne odaklanıyoruz.

2019'dan beri çok dilli bir Vikipedi yarışması düzenliyoruz ve bunu vikiler, diller ve projeler arası işbirliğini sağlamak, küresel vikisevgi hareketimizin gerçek kapsamını geliştirmek için meta üzerine konumlandırıyoruz. Oluşturulan maddeler temayla uyum sağlamalıdır, bu da bu da çoğu kullanıcının temaya yakın, festivaller, danslar, mutfak, giyim veya o bölgenin halk kültürünü vurgulayan günlük yaşam rutini gibi çeşitli ilgili konuları bulabileceği anlamına gelir. Çalışma listemizden bir madde seçmekte ya da ana tema ile ilgili olması ve cinsiyet ayrımını kapatmaya odaklanmak şartıyla kendiniz bir konu seçmekte özgürsünüz. Somut olmayan kültürel mirasın farklı gruplar için farklı anlamları vardır, bu nedenle içeriği geliştirmeye bakar, kültürlerarası diyaloga yardımcı olur ve diğer yaşam biçimlerine karşılıklı saygıyı teşvik eder. Aynı zamanda kullanıcıların tüketimi için kültürel çeşitlilik bilgisini ortaya çıkarır.

Tema

Bu yıl Feminizm ve Folklor Vikipedi'de halk kültürü temalı Viki Folkloru Seviyor ile birlikte proje için feminizm, kadın biyografileri ve toplumsal cinsiyet odaklı konulara odaklanacak.

Folklor - tüm dünyada, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, yöresel festivaller, danslar, müzik, etkinlikler, oyunlar, mutfak, giyim, masallar, oyunlar, sanat, din, mitoloji vb.

Folklorda kadınlar - bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, folklordaki kadınlar ve eşcinsel kişiler, yöresel kültür (sanatçılar, dansçılar, şarkıcılar, oyun sporcuları, mitolojide kadınlar, folklorda kadın savaşçılar, cadılar ve cadı avı, masallar ve dahası).

Zaman çizelgesi

1 Şubat 2022 00:01 UTC – 31 Mart 2022 11:59 UTC

Kurallar

Geliştirilmiş veya yeni madde en az 3000 bayt olmalıdır. Madde de makine çevirisi yapılmamalıdır. Madde 1 Şubat ile 31 Mart arasında geliştirilmeli veya oluşturulmalıdır. Madde feminizm ve folklor teması içinde olmalıdır. Hiçbir telif hakkı ihlali ve kayda değerlik sorunu olmamalı ve madde Wikipedia politikalarına göre uygun referanslara sahip olmalıdır. Yerel koordinatörün Vikipedi kampanyasını Çeşme aracılığıyla kurması tercih edilir. Projeyi panoda da ayarlayabilirsiniz. Çeşme aracının kullanımıyla ilgili herhangi bir yardım için lütfen iletişime geçin (wikilovesfolklore@gmail.com).

Ödüller

En çok katkıda bulunanlar için ödüller:

 • Birincilik ödülü: 300 USD
 • İkincilik ödülü: 200 USD
 • Üçüncülük ödülü: 100 USD
 • Teselli ödülü alacak ilk 10: her biri için 10 USD
 • There will also be local prizes for most created articles on each local Wiki project. More information on the project page

Jüri Notu

Lütfen jüri seçimini tamamlayın ve sonuçları 15 Nisan'a kadar açıklayın, aksi takdirde topluluğunuz ödül almaya uygun olmayacaktır.