This page is a translated version of the page Dispute resolution and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.
Řešení sporů (esej). Navrhovaný výbor viz Výbor pro řešení sporů.
Zkratka:
DR
Tato stránka vysvětluje, jak vyřešit spor s jiným uživatelem.

Obecně se snažte vyhýbat sporným argumentům tím, že zůstanete zdvořilý a vážně zvážíte názory jiných redaktorů. Pokud dojde ke sporu, zkuste soukromě hovořit se zúčastněnými stranami nebo zkuste strávit nějaký čas mimo projekt, abyste získali perspektivu. Podrobněji viz níže uvedené kroky v uvedeném pořadí.

Neformální řešení

Zamezení

Nejlepší způsob, jak vyřešit spor, je v první řadě se mu vyhnout. Buďte vůči ostatním ohleduplní a v klidu zvažte jejich názory:

  • Neměli byste pouze jednoduše vrátit zpět úpravy provedené v dobré víře. Pokud někdo provede úpravu, kterou považujete za neobjektivní nebo nepřesnou, vylepšete ji nebo ji vraťte se zdvořilým shrnutím úprav a vysvětlete, proč ji vracíte.
  • Poskytněte dobrou úpravu přehledu při provádění významných změn, proti kterým mohou ostatní uživatelé protestovat. Revize, kterou byste upřednostňovali, neprovádějte vracením, což pravděpodobně popudí ostatní uživatele. Diskutujte o sporných změnách na diskusní stránce nebo soukromě. Pokud narazíte na neslušné nebo nevhodné chování, odolejte pokušení, reagujte laskavě a vyhýbejte se osobním útokům.

Diskuse

Prvním krokem při řešení téměř jakéhokoli konfliktu je: Projednání problému. Buď kontaktujte druhou stranu na diskusní stránce daného uživatele nebo použijte neutrální a relevantní diskusní stránku. Pokud spor zahrnuje nějaký obsah, nikdy nedovolte ve sporu tento obsah přesáhnout. Zachovejte klid, vyhýbejte se osobním útokům, v klidu zvažte pohled druhé osoby a pokuste se dosáhnout kompromisu. Předpokládejte, že druhá osoba jedná v dobré víře, pokud nemáte jasné důkazy o opaku.

V této fázi i v průběhu procesu řešení sporů musíte učinit vážný pokus o diskusi a kompromis. Pokud tak neučiníte, znamená to, že se pokoušíte o eskalaci sporu namísto vyřešení. Díky tomu budou lidé méně souhlasit s vaší situací a mohou vám bránit v účinném využívání pozdějších fází řešení sporů. Naproti tomu trvalá diskuse a seriózní vyjednávání mezi stranami, i když nejsou okamžitě úspěšná, ukazují, že máte zájem najít řešení, které by odpovídalo zásadám Wikipedie.

Odpojení

Pokuste se dohodnout s jiným uživatelem, že dokud se spor nevyřeší, nebudete nic dělat pro jeho eskalaci. V závislosti na sporu můžete například souhlasit s tím, že nebudete upravovat kontroverzní stránku nebo používat přístup správce. To umožňuje ostatním, aby se touto otázkou zabývali spravedlivě, bez probíhající eskalace a pomáhá udržet diskusi v klidu.

Pokud diskuse selže nebo se vymkne kontrole, zkuste se na chvíli uvolnit. Účastněte se konstruktivně jinde, přiveďte vnějšího uživatele nebo obojí. Vyhněte se návratu do oblasti sporu. Odpovězte na otázky na své uživatelské diskusní stránce a nasměrujte tazatele, aby přivedl své otázky na příslušnou diskusní stránku, aby všechny relevantní diskuse zůstaly na jednom místě. To je zvláště užitečné při sporech s novými uživateli, protože jim dává příležitost seznámit se s politikou a kulturou projektu.

Podívejte se na problém dlouhodobě. V pravý čas může problém jednoduše zmizet, buď proto, že se jiný uživatel přesunul, nebo se do problému zapojilo více uživatelů.

Pozvání neutrálního uživatele

Mohlo by pomoci, požádat neutrální uživatele, aby se zapojili do diskuse. Mnoho sporů, které nelze vyřešit přímou diskusí, může být vyřešeno se vstupem nezúčastněných uživatelů. V závislosti na sporu musíte problém vystavit většímu publiku. Zvažte zveřejnění na diskusní stránce místní komunity nebo na Žádosti o komentáře nebo diskutujte na IRC s ostatními uživateli.

Je-li obtížné odhadnout konsenzus ze samotné diskuse, zvažte provedení průzkumu názorů, k vyjasnění problémů v diskusi. Uvědomte si, že průzkum nemůže generovat konsenzus, ale je užitečný pro jeho pochopení. Podobně, pokud se domníváte, že uživatelé ignorují konsenzus, průzkum nemůže tyto uživatele donutit, aby přijali váš navrhovaný konsenzus - ačkoli průzkum by mohl uživatelům pomoci pochopit rovnováhu názorů a důvodů těchto názorů na daný spor, může také snadno zdegenerovat do sporu o to, zda je konkrétní průzkum spravedlivý nebo reprezentativní. Viz Diskutujte, ale nehlasujte. Je x důvodů, proč je diskuse nezbytná a lepší než hlasování.

Formální řešení

V některých případech výše uvedené kroky selžou i když se všichni zúčastnění vážně pokusí dosáhnout dohody. Můžete vyzkoušet jeden nebo několik následujících kroků v závislosti na povaze sporu a preferencích zúčastněných osob. Poznamenejme, že pozdější kroky procesu řešení sporů budou snazší, pokud budete dodržovat co nejvíce těchto kroků.

Zprostředkování

Požádejte respektovaného neutrálního uživatele mediátora o pomoc při řešení sporu. Mediace je dobrovolný proces, ve kterém neutrální osoba pomáhá vést diskusi o dohodě, která může být přijatelná pro všechny. Při žádosti o mediaci buďte připraveni prokázat, že jste se pokusili vyřešit spor pomocí výše uvedených kroků a že všechny strany sporu se dohodly na zprostředkování. K mediaci nemůže dojít, pokud se všechny strany nebudou ochotny zúčastnit. Mediátor bude pracovat tak, aby umožnil každému vyjádřit svůj názor, poslouchat se navzájem a můžete dospět k uspokojivé dohodě se všemi. Zprostředkování je důvěrný a společný proces řešení konfliktů.

Rozhodčí řízení

Jako poslední možnost, poté, co jste podnikli všechny předcházející přiměřené kroky k vyřešení sporu, můžete spor předložit k arbitráži. Na rozdíl od mediace, ve které třetí strana pomáhá pouze sporným uživatelům dosáhnout dohody, arbitrážní (rozhodčí) komise uloží závazné řešení, které všichni uživatelé musí dodržovat. Řešení mohou zahrnovat odstranění přístupu, blokování uživatelů nebo přinucení uživatele, aby se vyhnuli úpravě oblasti sporu. Takové rozhodnutí bude vykonáno podle potřeby. Pokud to nefunguje, vypněte počítač a dejte si pauzu.

Související odkazy