Badanie Życzeń Społeczności/Opis

This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey/Description and the translation is 84% complete.

Zespół Community Tech skupia się na realizacji potrzeb aktywnych współtwórców Wikimedia w zakresie ulepszonych, skupionych na ekspertach narzędzi do moderacji i opieki nad treścią. Utworzenie zespołu Community Tech to bezpośredni wynik próśb kluczowych współtwórców o ulepszone wsparcie dla narzędzi do moderacji, botów i innych funkcji wspomagających rozwój projektów Wikimedia.

W listopadzie 2015 Community Tech przeprowadził pierwsze międzyprojektowe Badanie Życzeń Społeczności mające na celu określenie najbardziej potrzebnych przez redaktorów projektów Wikimedia funkcji i poprawek. Zaprosiliśmy użytkowników ze wszystkich projektów Wikimedia do przesyłania propozycji zespołowi Community Tech. Po dwóch tygodniach zbierania propozycji poprosiliśmy ich o zagłosowanie na te, którymi są najbardziej zainteresowani. Procedura ta od tamtej pory była powtarzana co roku.

Uzasadnienie

Jesteśmy świadomi, że istnieje wiele list życzeń tworzonych przez społeczność, ale, wiele z nich nie zostało ułożonych/nie zostały określone priorytety, wiele z nich jest nieaktualna, wiele z nich nie ma jasno określonego zasięgu próśb. Oprócz tego nie znamy żadnych plebiscytów związanych ze sprawami technicznymi, które angażowały by wiele projektów Wikimedia jednocześnie.

Zasięg

Nasz zespół chciałby otrzymać wkład od jak największej liczby redaktorów i społeczności. Aby to osiągnąć, współpracujemy z działami Community Engagement oraz Communications w zakresie budowy strategii docierania do społeczności. Taka strategia może obejmować posty na blogach, komunikaty na stronach, zaproszenia na stronach dyskusji i w kawiarenkach, wiadomości na listach dyskusyjnych, Tech News, IRC, media społecznościowe i inne miejsca.

Miejsce

Ankieta jest przeprowadzana w serwisie Meta. Jest kilka powodów, dla których przeprowadzamy ją za pomocą mechanizmów wiki zamiast innych narzędzi do przeprowadzania ankiet:

  • Redaktorzy czują się komfortowo korzystając z systemów typu wiki i często wolą transparentność i elastyczność, jaką daje mechanizm wiki zamiast bardziej specjalizowane oprogramowanie. Społeczność sama dotychczas przeprowadzała ankiety i głosowania na wiki, nawet w tak złożonych jak Grafika roku.
  • Wiki z łatwością koordynują równoczesne dyskusje i głosowanie.
  • Tłumaczenie propozycji może być łatwo obsługiwane przez wolontariuszy ze społeczności jeżeli będzie się to odbywać na wiki.

Zakres

Prośby powinny być dopasowane pod kątem zakresu działań zespołu Community Tech team. W szczególności powinny to być zadania precyzyjne, szczegółowo opisane, które dadzą korzyści społeczności. Zadania spoza tego zakresu moga zostać odrzucone lub przekazane do innych zespołów programistów.

Wymagania dotyczące uczestnictwa

Aby uczestniczyć w ankiecie (czyli przesyłać propozycje i głosować), użytkownik musi mieć założone konto, z poprawnymi edycjami wykonanymi przed rozpoczęciem ankiety lub być aktywnym twórcą narzędzi w Toolforge. Pozostali, w tym anonimowi - adresy IP mogą uczestniczyć tylko w dyskusjach. Liczniki edycji ze wszystkich wiki można sprawdzić na Special:CentralAuth.

Etap 1: Przesyłanie propozycji

W pierwszym etapie ankiety zbieramy propozycje techniczne. Jedna osoba może zgłosić do trzech propozycji. Społeczność może organizować i omawiać treści tych propozycji podczas etapu pierwszego. Po złożeniu propozycji, zespół Community Tech określi wykonalność propozycji i mieszczenie się w zakresie tegoż zespołu. Propozycje, które dublują lub konfliktują z pracami innych działów WMF zostaną odpowiednio oznaczone i nie przejdą do etapu głosowania. To samo stać może się z propozycjami, które nie są propozycjami rozwiązań technicznych, ale np. propozycjami zmiany zasad albo są sprawami, których nie będziemy mogli rozwiązać, albo propozycji, których treści nie rozumiemy a składający nie odpowiada na prośby o wyjaśnienia.

Mimo iż większość tej procedury jest przeprowadzana w języku angielskim, zapraszamy ludzi z każdego projektu Wikimedia do składania propozycji. Będziemy angażować wolontariuszy do pomocy w tłumaczeniu tych propozycji na język angielski.

Format propozycji

Propozycje mogą być składane w dowolnym języku, ale zalecamy by był to angielski (ułatwi to komunikację z zespołem Community Tech i innymi uczestnikami). Idealnie byłoby, gdyby Twoja propozycja zwięźle odnosiła się do następujących punktów:

  • Jaki problem chcesz rozwiązać?
  • Których użytkowników to dotyczy? (edytujących, administratorów, użytkowników Commons, Wikipedii, itp.)
  • Jak ten problem jest na razie rozwiązywany?
  • Jakie są proponowane rozwiązania tego problemu? (jeżeli jest pomysł)
  • Czy są powiązane zadania w Phabricatorze?

Etap 2: Przeglądanie i organizowanie propozycji

Podczas etapu drugiego, zespół Community Tech oraz Technical Collaboration przejrzą każdą ze złożonych propozycji. Odpowiednio je uporządkujemy, poprosimy o objaśnienia, połączymy podobne propozycje i spróbujemy nadać im ładu przed oddaniem pod głosowanie aby użytkownicy wiedzieli na co głosują i aby upewnić się, że propozycje jasno określają to, co ich realizacja ma osiągnąć. Niektóre z propozycji, które są poza zakresem, nie są prośbami technicznymi lub nie da się ich zrealizować zostaną zarchiwizowane.

Etap 3: Głosowanie

Podczas etapu głosowania, użytkownicy głosują nad propozycjami, nad którymi chcieliby żeby zespół Community Tech pracował. Liczone będą głosy pozytywne oznaczone   Support wraz z podpisem. Komentarze oznaczone jako neutralne lub przeciwne także będą dopuszczalne, aby zadać pytanie lub zgłosić potencjalne problemy, ale nie będą liczone jako głosy ujemne.

Gdy głosowanie się zakończy, pełna lista propozycji zostanie umieszczona na nowej stronie wiki wraz z ostateczną liczbą głosów.

Priorytetyzacja życzeń

We've developed a method to help us approach our wish prioritization more systematically and with transparency over the years. There were a few assumptions built into our prioritization process which are helpful to name explicitly:

  • Popularity of a wish should be a very important factor in our selection decision, but not the only one.
  • It is best to stagger wishes so that specialists can collaborate with each other as we progress through work-- i.e. as the designer researches the wish and generates visual components for wish, the engineers focus on a wish that is purely technical.
  • It is best to communicate transparently with the communities rather than hiding the details. Visibility builds trust and dialogue.

The process consists of going through any wish that scores in the top 30 for a wishlist (we cut off any wishes below that, because realistically, it takes time to investigate every wish and we know we will not be able to grant more wishes for a given year) and scores them based on the following criteria:

 
Prioritization Score for Community Tech Proposals

Once every wish is scored from every vantage point that impacts its feasibility and impact, we rank them. If we tackle those wishes first, we can tackle most wishes. Also, we can optimize for impact while taking maintenance and complexity into account.

This also means talking to other teams at the Foundation, and investigating if they were already working on projects related to wishes.

Rozwój

Jak już prośba przejdzie do procesu realizacji, jej status zostanie zaktualizowany na stronie wiki umożliwiając społeczności śledzenie przebiegu prac naszego zespołu oraz komentowanie.

Będziemy także pracować nad niektórymi prośbami, które nie wypadły dobrze w całościowej tablicy liderów, ale są ważne dla mniejszych projektów.