Wikiquality/Portal/pl

Chcemy, żeby Wikipedia była jeszcze bardziej użyteczna i potrzebujemy Twojej pomocy!

Jakość ma znaczenie. Dążymy do zmobilizowania globalnej społeczności osób znających się na technologii, testerów, edytorów oraz darczyńców, którzy dopomogą nam w wyszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań poprawiających dokładność i solidność zamieszczanych w Wikipedii oraz jej siostrzanych projektach informacji. Jeśli chcesz dopomóc w sprawieniu, by Wikipedia stała się jeszcze bardziej użyteczna, czytaj dalej.

Co możesz zrobić: Złożyć datek na konto Fundacji Wikimedia

Wikipedia jest zarządzana przez organizację typu non-profit, Fundację Wikimedia. Dzięki wpłatom na konto Fundacji możesz zapewnić, że będzie ona miała wystarczające fundusze na dalsze rozwijanie innowacyjnych technologii oraz zakrojone na szeroką skalę inicjatywy mające na celu poprawianie jakości materiałów zawartych w serwisach Fundacji.

Co możesz zrobić: Testować znaczniki wersji artykułów

Chcemy, by grupa zaufanych użytkowników była w stanie zidentyfikować takie wersje artykułów, które zostały sprawdzone pod kątem dokładności zamieszczonych w nich informacji oraz braku wandalizmów. By osiągnąć ten cel, pracujemy nad rozszerzeniem oprogramowania MediaWiki o nazwie Flagged Revisions.

Publiczna wersja beta rozszerzenia, pracująca z atrapą zawartości, zostanie wprowadzona do publicznej fazy testowej w nadchodzących dniach. W tym dokumencie znajduje się więcej informacji na temat rozszerzenia oraz aktualnej fazy jego rozwoju, jak też przyszłych planów z nim związanych.

Co możesz zrobić: Spróbować materiału demonstracyjnego opracowanego przez Prof. Luca de Alfaro

Luca de Alfaro jest informatykiem, naukowcem pracującym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz. Przewodniczy on grupie prowadzącej badania nad regularnościami w historiach edycji artykułów w Wikipedii. Jego grupa robocza stworzyła materiał demonstracyjny, który oznacza kolorami artykuły według jakości informacji w nich zawartych - ta z kolei wyliczana jest na podstawie reputacji edytorów, którzy wzięli udział w tworzeniu hasła.

fundacja Wikimedia wspierające prace profesora de Affaro, rozważając różne sposoby na pożyteczną integrację jego pracy z Wikipedią. Spróbuj materiału demonstracyjnego, a potem prześlij nam swoje spostrzeżenia, posługując się naszą listą dyskusyjną wikiquality-l.

Co mozesz zrobić: Edytować Wiki. :-)

Wikipedia jest i pozostanie otwarta do edytowania. Jeśli nigdy wcześniej nie edytowałeś Wikipedii, to odwiedź proszę wprowadzenie dla nowych użytkowników. Jeśli już wiesz, jak edytować, ale nie wiesz, za co się zabrać, zerknij na portal pomocy, który zawiera wiele odnośników ułatwiających rozpoczęcie pracy. Dlaczego na przykład nie dołączyć do jednego z wikiprojektów, by poprawiać artykuły z dziedziny, na której Ty się znasz?

Co możesz zrobić: Podzielić się pomysłami i kodem źródłowym

Od czasu startu Wikipedii dyskutowaliśmy metody systematycznej poprawy jakości zamieszczanych w naszych projektach materiałów. Jeśli chcesz dołączyć do naszej dyskusji, możesz zapisać sie na listę wikiquality-l, liste dyskusyjną poświęconą właśnie dyskusjom o jakości. Jeśli jesteś programistą biegłym w PHP, ta lista jest miejscem, gdzie dyskutanci mogą pokierować Twoimi działaniami. Zerknij też na naszą stronę z pomysłami, by zobaczyć, czy Twój pomysł jest świeży, czy może był już dyskutowany. Jeśli nie... dlaczego by go nie dodać?

Wikipedia logo
Wikipedia logo

O Wikipedii

Od początków Wikipedii w styczniu 2001 roku społeczność wolontariuszy napisała ponad 6 milionów artykułów w 250 językach.

Wikipedia jest wolna od opłat, reklam i jest przeznaczona do każdego celu. Wierzymy, że wiedza nie powinna mieć żadnych granic, a wykształcenie jest podstawowym prawem człowieka.

Chcemy zdobyć Wasze zaufanie.

Wikipedia jest zaiste niezwykłą encyklopedią, zmienianą na bieżąco przez kogokolwiek. Chcemy, by było dla Was jasne, jak wiele osób zajmowało się artykułem i jakie wnioski na temat jego jakości wyciągnęli. Nie oznacza to wcale, że chcemy porzucić podstawowe zasady, mówiące, że Wikipedia jest miejscem wielkiej, masowej współpracy, oznaczonym niskimi wymogami uczestnictwa i technokratycznej hierarchii.

Ale gdy patrzysz na artykuł Wikipedii, chcemy pokazać Ci dokładnie, czym jest to, co widzisz. Myśl o tym, jak o etykietach produktów żywnościowych, które zawierają informacje o produkcie. Jeśli brak jest tych oznaczeń, zawsze sprawdzaj podane informacje, zaglądaj do historii artykułów i do podanych źródeł.

Wikipedia należy do nas wszystkich. Pracujmy razem w tworzeniu jej na jak najwyższym poziomie.