Вікімедіа Ізраїль/Лист до Ради повірених стосовно URAA
Лист від WMIL до Ради повірених стосовно вилучення зображень з Вікісховища на підставі URAA
Шановна Радо повірених,
Як Ви, мабуть, знаєте, на Вікісховищі було обговорення щодо справи Golan v. Holder, на тему копірайту, де статус копірайту на величезну кількість зображень з-поза меж США був змінений із «суспільне надбання» на «авторські права захищено». Висновком цього обговорення стало те, що з такими зображеннями справді є проблеми, але що їх слід вилучати лише розглядаючи кожен випадок окремо. Реальний же ефект такий, що не лише величезна кількість зображень у суспільному надбанні буде вилучена з Вікісховища (при чому обов'язок що-небудь доводити лежить на завантажувачі), але й мільйони зображень у суспільному надбанні, які очікують на завантаження на Вікісховище, тепер зависли в невідомості. Це з певністю призупинить або й зруйнує чимало GLAM-партнерств по всьому світі і, знову ж таки, позбавить Вікісховище мільйонів зображень, чимало з яких є історично важливими, або є портретними.
Підставою для цього рішення спільноти стало те, що, оскільки сервери Вікісховища розташовані в США, усі зображення в суспільному надбанні повинні однозначно перебувати в суспільному надбанні в США, незалежно від їхнього статусу в будь-якій іншій країні. Юридична команда Фонду висловила свою юридичну позицію з цього приводу, яка, по суті, не свідчила про зайняття жодної позиції, але висловила доречні юридичні аргументи. Однак це зрозуміло, що спільнота, по суті, намагалася забезпечити Фондові Вікімедіа юридичний захист від судових позовів, тому вона наполягає на тому, що Фонд Вікімедіа повинен чітко вказати, як він ставиться до цієї проблеми.
Ми віримо, що позиція Вікімедіа — не просто інтерпретувати юридичний статус, а й діяти і змінити його.
У світлі цього ми благаємо Вас висловились і вжити заходів на користь завантаження зображень у суспільному надбанні на Вікісховище, навіть якщо вони необов'язково перебувають у суспільному надбанні в США — або напряму дозволивши такі завантаження, або зробивши інші пристосування, щоб дозволити такі завантаження без ризику юридичної віддачі. Мільйони зображень на кону. Це, можливо, більше, аніж той обсяг контенту, який опинився б у зоні ризику, якби PIPA/SOPA було прийнято, і Фонд дуже чітко висловив свою позицію стосовно PIPA/SOPA. Це вже не кажучи про те, що блокування доступу до зображень у суспільному надбанні на Вікісховищі суперечить заявленим цілям нашого руху і завдає руйнівного удару по його легітимності.
Цей випадок такий же, як і випадок із PIPA/SOPA, і Фонд може і повинен зробити все, що в його силах, щоб дозволити використання цих зображень на Вікісховищі, і забезпечити публічний доступ до них. Очевидно, що спільнота починає вилучати ці зображення неохоче, вважаючи, що цим вона захищає легальність усіх проектів Вікімедіа, але це може бути правдою лише якщо Фонд стоятиме на узбіччі цього процесу. Ми віримо, що якщо Фонд долучиться до вирішення цієї проблеми, як і у випадку з PIPA/SOPA, ця справа швидко вирішиться.
Слід зазначати, що ми, волонтери, як в Ізраїлі, так і в інших країнах, робимо все можливе, щоб отримати офіційні документи, в яких чітко зазначено, що релевантні зображення перебувають у суспільному надбанні. Однак це можна робити лише у випадку зображень, які перебувають у власності урядів країн. У випадку зображень, які перебувають у власності окремих осіб, цей процес майже неможливий, і нічим не відрізняється від процесу звернення до кожного окремого індивіда, щоб він відмовився від своїх авторських прав на зображення. У той час як ми нестямно шукаємо всіх можливих рішень, ми очікуємо, що Фонд діятиме від імені всієї спільноти, і загалом — від імені всієї громадськості.
Ця ситуація змусила наше регіональне відділення, так само як і інші регіональні відділення, переосмислити роботу Вікісховища і пошукати альтернатив. Можливо, ми будемо змушені, якщо Фонд не візьметься належним чином за вирішення цієї проблеми, розглянути можливість перенесення зображень на альтернативні сервери, розташовані в інших країнах.
Дякуємо заздалегідь,
—Правління Вікімедіа Ізраїль