Новини Вікімедіа, жовтень 2015

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, October 2015 and the translation is 100% complete.



"Wikidata Birthday Cake First Cut" by Jason Krüger, freely licensed under CC BY-SA 4.0.; "Miguel Zúñiga González-2" by Victor Grigas, Wikimedia Foundation, freely licensed under CC BY-SA 3.0.; "Stop surveillance poster" by Rich Black, CC BY 3.0.; "Princess of Asturias awards 2015 - Wikimedia España members, Wikipedia editors and representatives" by Ruben Ortega, freely licensed under CC BY-SA 3.0.; "2010 07 14820 5420 Amis Folk Center Art of Taiwan Cobblestones Taiwan" by Lord Koxinga, freely licensed under CC-by-SA 3.0.; Collage by Andrew Sherman.

Ознайомтесь з головними новинами блогу Вікімедіа за жовтень 2015.

 
Премія принцеси Астурійської 2015: члени Wikimedia España, редактори та представники Вікіпедії Photo by Ruben Ortega, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

У п'ятницю 23 жовтня, Вікіпедію офіційно нагородили поважною Премією принцеси Астурійської в галузі міжнародного співробітництва, визнаючи бачення руху Вікімедіа надати кожному, всюди можливість вільно ділитись та долучатись до всіх знань людства.

Засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз прийняв нагороду від імені Вікіпедії на церемонії нагородження Фонду принцеси Астурійської в Овіедо, Іспанія, на якій головували король та королева Іспанії. Разом з Джиммі були присутні Лайла Третіков, виконавчий директор Фонду Вікімедіа, Патрісіо Лоренте, голова Ради повірених Фонду Вікімедіа, та вікімедійці Раван Джафар Алтайє з Іраку, Лурдес Карденал з Іспанії та Джіван Джосе з Індії.

 
Мігель Зуньїга Гонзалес 2006 року став волонтером Вікіпедії. Сьогодні Гонзалес поєднує цю свою пристрасть з викладанням та працює зі студентами з покращення медичної тематики Вікіпедії Photograph by Victor Grigas, Wikimedia Foundation, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Мігель Зуньїга Гонзалес є архітектором, викладачем університету та волонтером Вікіпедії. Уродженець Мехіко, Гонзалес зустрівся з нами на конференції Вікіманія 2015 у цьому місті, щоб коротко обговорити його роботу зі студентами-медиками в іспаномовній Вікіпедії та поділитися своїми поглядами на сучасні занепокоєння Вікіпедії та її шанси на майбутнє.

Одним з занепокоєнь Мігеля є недостатнє залучення загалу до проекту. Однак Гонзалес бачить перспективи зміни у молодому поколінні. "Молоді люди більш схильні ділитися своїм знанням зі світом. Студенти, наприклад, дуже мотивуються, коли публікують свої працю на Вікіпедії як частину курсової роботи. Для них це виклик. Інформування їх, що таку працю оцінюватиме весь світ, винагороджує їх ще більше."

У такому підході є переваги. "Коли студенти вивчаються матеріал для своїх статей, вони бачать практичне використання того, що на цей час вивчають, а саме здатність здійснювати пошук по наукових базах даних," каже Мігель. "Коли посилання правильно використане, це також дає їм шанс збільшити свої знання. Коли вони покращують щось хоч трохи, додаючи 5-6 посилань до статті, вони роблять значний вклад у забезпечення перевірки всього матеріалу."

 
Вікідані цього місяця отримали 15-мільйонний елемент незадовго до святкування їх третьої річниці у Берліні. Photo by Jason Krüger, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

І хоча 5-мільйонна стаття англійської Вікіпедії трохи припізнилась, декілька інших проектів Вікімедіа святкували свої власні віхи цього жовтня.

27 жовтня до Вікіданих був внесений 15-мільйонний запис — а через два дні потому проект святкував третій день народження, який відзначався у Берліні. На цей час це третій найбільш активний проект Вікімедіа після англійської вікіпедії та Вікісховиша, що мав бл. 5 900 активних користувачів на червень 2015р.

Декілька іншомовних Вікіпедій також відзначали у жовтні важливі віхи — 12 жовтня грузинська Вікіпедія стала 54-м проектом, який досяг 100 000 статей, а 29 жовтня до них приєдналася Азербайджанська Вікіпедія як 55-та.

Раніше цього місяця каталанський вікісловник отримав 150 000 запис, а угорський вікісловник отримав 300 000 наприкінці жовтня та став 18-м вікісловником, який досяг цієї віхи.

Боти знову були важливі для зростання деяких маленьких Вікіпедій цього місяця, так Вікіпедія мінь-нан зросла на десять тисяч сторінок лише за 8 днів.

 
Поширюйте інформацію про недоречне стеження Art by Rich Black, CC BY 3.0.

23 жовтня 2015 року федеральний окружний суд затвердив подання уряду про відхилення позову Вікімедіа проти NSA, судової справи Фонду проти Агентства національної безпеки США (NSA) щодо Системи масового стеження.

На жаль, суд не визначив прямо, чи є система стеження NSA законною чи не законною. Суддя Т.С.Елліс III, голова президії, відхилив позов за формальними підставами. Згідно з постановою суду, позов не заявляє прямо, що NSA стежить за комунікаціями Фонду чи інших позовників. Також суд послався на рішення Верховного суду США у справі Клаппер проти Міжнародної Амністії, хоча на думку Фонду, надані суду факти корінним чином відрізняються від фактів по згаданій справі.

При всій повазі, Фонд Вікімедіа не погоджується з рішенням суду про відхилення позову. Фонд вважає, що наші скарги обґрунтовані. Після консультацій з юристами Фонду в Американській спілці захисту громадянських свобод Фонд перегляне рішення і планує подати апеляцію до Апеляційного суду.

Фонд Вікімедіа хотів би подякувати нашим кваліфікованим і відданим добровільним помічникам в Американській спілці захисту громадянських свобод (ACLU) та юридичній компанії Cooley за їх зусилля і роботу від імені руху Вікімедіа.

 
Вікімедіа Тайвань співпрацювала з Національним університетом Жень-Жи щодо покращення наповнення китайської Вікіпедії в галузі етнології. Photo by Lord Koxinga, freely licensed under CC-by-SA 3.0.

Тайванські студенти роблять китайську Вікіпедію більш етнологічно різноманітною в межах програми співпраці Вікімедіа Тайвань, афілійованої організації руху Вікімедіа, та Національного університету Жень-Жи (NCCU) в Тайбеї.

Студенти дізналися, як редагувати, завдяки лекції на початку курсу. Студенти редагували етнологічний контент у власних пісочницях, а потім усно представляли свої статті та ділились прогресом. Студентам дозволили використовувати перекладену інформацію з англійської Вікіпедії, але вони повинні були її покращити для досягнення академічних стандартів.

Якщо коротко, читачі китайської Вікіпедії тепер мають 40 нових статей про етнічні меншини, від фламандців (uk), монго (uk) та бемба (en).

Ви можете прочитати більше про цей проект.

Ендрю Шерман, інтерн з цифрових комунікацій, Фонд Вікімедіа

Social Media


  • Зустрічайте Мігеля Суніга Гонсалеса — архітектора, викладача університету та волонтера Вікіпедії. Про це та інше читайте тут: