Новини Вікімедіа, травень 2015

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, May 2015 and the translation is 100% complete.



Collage by Andrew Sherman, CC BY-SA 3.0. ”Kamarniso Vrandečić.jpg” by Karen Sayre, CC BY-SA 3.0. ”Revenue of donation campaigns since 2010.PNG” by Till Mletzko, CC BY-SA 4.0. ”John Oliver crop.jpg” by Maryanne Ventrice, CC-BY-2.0. ”Blog2-01.svg” by Vpseudo, CC BY-SA 4.0. Wikimedia Hackathon 2013 -Flickr - Sebastiaan ter Burg (30).jpg by Sebastiaan ter Burg, CC-BY-SA 2.0.

Ознайомтесь з основними новинами блогу Вікімедіа за травень 2015 р.

Познайомтесь з отримувачами гранту "Inspire", що працюють над збільшенням гендерної різноманітності у Вікімедіа

 
Графіка блогу "Inspire". Logo by Vpseudo, CC BY-SA 4.0.

Фонд Вікімедіа оголосив нову групу одержувачів грантів, які працюють для підвищення гендерної різноманітності в проектах Вікімедіа. На початку березня ми оголосили про кампанію Inspire, ініціативу створення нових ідей, спрямованих на зменшення гендерного розриву Вікімедіа. Тепер ми виконуємо прийняте нами зобов'язання профінансувати першу групу з 16 нових проектів, які народилися з кампанії.

Деякі з цих проектів будуть спрямовані на організацію заходів. Ці проекти будуть використовувати соціальні та професійні спільноти, установи та партнерства для збільшення інформації про жінок у Вікіпедії. Між тим, дві науково-дослідні ініціативи будуть працювати на збільшення нашого знання про жінок, які ще не беруть участі, і краще розуміння тенденцій гендерно-біографічного матеріалу Вікіпедії.

Ця кампанія сама почалася як експеримент у проактивному наданні грантів. Як і у всіх хороших експериментах, ми вчимось у процесі. Ми поширили висновки та рекомендації, засновані на опитуванні учасників і вивченні статистики для сторінок кампанії.

Темна сторона комедії: Джон Олівер запросив телеглядачів вандалити статті Вікіпедії про політиків США

 
Коли гуморист Джон Олівер закликав Інтернет редагувати біографії конгресменів США у Вікіпедії, Інтернет відповів. Photo by Maryanne Ventrice, CC-BY-2.0

Шоу Джона Олівера "Last Week Tonight" є популярним сатиричним нічним телешоу у США. У випуску від 19 травня, Олівер піддав критиці політиків США за голосування проти закону про розголошувачів, який нібито мав захищати незалежних власників птахоферм від розплати, якщо вони розголосять проблеми в галузі птахівництва. Він закликав своїх глядачів відредагувати статті про цих конгресменів в англійський Вікіпедії, а саме включити туди грубий натяк на споріднення цих політиків з курми.

Це змусило редакторів-волонтерів Вікіпедії швидко скоординуватись на дошках повідомлень, щоб вичистити вандалізм у великій кількості статей. Цей випадок показує вплив, який може справити прихований сарказм гумориста на Вікіпедію та її волонтерів.

Збір коштів в форматі "зроблено в Німеччині": досвід, отриманий Вікімедіа Німеччина

 
Цей графік показує доходи кампаній Вікімедіа Німеччина зі збору коштів у 2010-14 роках, і кожен індекс росту показаний відносно попереднього року. Graph by Till Mletzko, CC BY-SA 4.0.

Збір коштів у Вікімедіа Німеччина — та по всьому руху Вікімедіа — не лише допомагає нам досягти наших фінансових цілей, але й допомагає поширити знання про нашу місію. Менш ніж за 5 років річний збір коштів Вікімедіа Німеччина зріс від 700 000€ до 8 200 000€.

Мета Вікімедіа Німеччина на майбутнє — переконати донорів стати довгостроковими прихильниками вільних знань і руху Вікімедіа. Цей звіт дає уявлення про їхні стратегії збереження і зміцнення відносин з донорами. Перед лицем майбутніх викликів, лунають заклики активізувати відносини з донорами, зосередитися на потребах донорів та далі диверсифікувати засоби комунікації про збір коштів.

Редагування узбецької Вікіпедії: Камарнісо Врандечік

 
Студентка хімії Камарнісо Врандечік почала редагувати узбецьку Вікіпедію з простих задач, наприклад переклад статей, а зараз є одним з головних дописувачів. Photo by Karen Sayre, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Пригоди Камарнісо з редагування Вікіпедії почалися, коли 2007 року вона відкрила для себе узбецьку Вікіпедію. Вона зрозуміла величезний потенціал маленького на той час проекту і спробувала створювати і редагувати статті без якогось особливого інтересу на думці. Вона перекладала статті з російської Вікіпедії до узбецької, а потім і з англійської Вікіпедії, в процесі покращуючи свої навички російської та англійської мови. Зараз в узбецькій Вікіпедії понад 127 000 статей, багато з яких Камарнісо допомогла створити або покращити.

Перша конференція ВікіАрабія збирає вікіпедистів в Тунісі для налагодження зв'язків та обміну досвідом

 
Дописувачі арабської Вікіпедії зустрілись на першій конференції ВікіАрабія в Монастірі, Туніс. Photo by Habib M’henni, CC BY-SA 3.0.

Рух Вікімедіа в Тунісі активно зростав останні кілька років. Майже сорок вікіпедистів з усього арабського регіону і з-поза його меж зібралися в квітні цього року в Монастірі на ВікіАрабію 2015, першу конференцію спільноти арабської Вікіпедії. Триденна конференція мала величезний успіх і включала практичні заняття, підготовлені членами спільноти, сесію, присвячену Освітній програмі Вікіпедії, і питання та відповіді з Лайлою Третіков, виконавчим директором Фонду Вікімедіа.

Активні учасники спільноти також поділилися своїм особистим досвідом у Вікіпедії та в деяких з офлайн-проектах і тематичними дослідженнями, які вони провели по всьому світу. Хоча не було досягнуто консенсусу провести ще одну конференцію ВікіАрабія наступного року, більшість говорила про значення цього регіонального заходу з особистою присутністю, було висловлено захоплення потенціалом цього зростаючого сегменту спільноти Вікімедіа.

Вікіманія та відмінності між онлайн та офлайн культурами

 
Вікімедійці деколи спілкуються і онлайн, і офлайн — і досвід таких спілкувань дуже відмінний один від одного Hackathon photo by Sebastiaan ter Burg, freely licensed under CC-BY-SA 2.0.

Бельгійський антрополог Лайонел Шепманс спостерігає відмінності між онлайн та офлайн участю в русі Вікімедіа, на основі візиту на конференцію Вікіманія 2014 в Лондоні. У своєму есе він виокремлює деякі відмінності між цінностями, етикою й організаційними структурами інтернет-проектів Вікіпедії та офлайнових конференцій і зборів.

Ендрю Шерман, інтерн з цифрових комунікацій, Фонд Вікімедіа