Přehledy Wikimedia, květen 2015

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, May 2015 and the translation is 65% complete.



Collage by Andrew Sherman, CC BY-SA 3.0. ”Kamarniso Vrandečić.jpg” by Karen Sayre, CC BY-SA 3.0. ”Revenue of donation campaigns since 2010.PNG” by Till Mletzko, CC BY-SA 4.0. ”John Oliver crop.jpg” by Maryanne Ventrice, CC-BY-2.0. ”Blog2-01.svg” by Vpseudo, CC BY-SA 4.0. Wikimedia Hackathon 2013 -Flickr - Sebastiaan ter Burg (30).jpg by Sebastiaan ter Burg, CC-BY-SA 2.0.

Zde jsou přehledy z Wikimedia blog za květen 2015.

Meet the Inspire grantees working to increase gender diversity on Wikimedia

 
Inspire blog graphic. Logo by Vpseudo, CC BY-SA 4.0.

The Wikimedia Foundation announced a new group of grantees working to increase gender diversity in Wikimedia projects. In early March, we announced the Inspire campaign, an initiative to create new ideas that address Wikimedia’s gender gap. Now we’re following up on our commitment to fund a first set of 16 new projects coming out of the campaign.

Several of these projects will focus on organizing events. These projects will use social and professional communities, institutions and partnerships to increase content about women on Wikipedia. Meanwhile, two research initiatives will work to increase our knowledge about women who aren’t yet contributing, and to understand more about trends in Wikipedia’s gendered biographical content.

This campaign itself began as an experiment in proactive grantmaking. As with all good experiments, we’re learning as we go. We have shared findings and recommendations, based on a participant survey and a study of statistics for the campaign pages.

Temná stránka komedie: John Oliver vyzývá televizní diváky k vandalským změnám článků o amerických politicích na Wikipedii

 
Komik John Oliver vyzval na internetu k úpravám životopisů poslanců kongresu Spojených států. Internet na to zareagoval. Photo by Maryanne Ventrice, CC-BY-2.0

Satirický noční pořad "Last Week Tonight" (Týden za námi) komika Johna Olivera je ve Spojených státech velmi populární. V představení 19. května kritizoval Oliver americké poslance, kteří hlasovali proti zákonu o donašečích, který by chránil nezávislé drůbežáře před odvetou, když upozorňují na problémy v drůbežářském průmyslu. Vyzval své diváky, aby na stránkách wikipedie upravili životopisy dotyčných poslanců a vsunuli tam vulgární věty o jejich vztahu ke kuřatům.

To si vyžádalo rychlou koordinaci dobrovolných editorů na nástěnkách, kteří museli likvidovat vandalismus na mnoha stránkách. Tahle událost ukazuje, jaký dopad může mít komikova prostořekost na wikipedii a její dobrovolníky.

Fundraising po německu: ponaučení z Wikimedie Německo

 
Tento graf ukazuje příjmy fundrasingových kampaní německé Wikimedie z let 2010-2014 a jejich nárůst oproti předchozímu roku. Graph by Till Mletzko, CC BY-SA 4.0.

Fundraising ve Wikimedii Německo - a v celém hnutí Wikimedia - nám nejen pomáhá dosáhnout finančních cílů, ale také pomáhá zvyšovat povědomí o našem poslání. Za méně než pět let dosáhla německá Wikimedia ročního nárůstu z € 700,000 na € 8,200,000.

Cílem Wikimedia Německo do budoucna je přesvědčit dárce, aby se stali dlouhodobými příznivci bezplatných znalostí a hnutí Wikimedia. Tato zpráva poskytuje letmý pohled do jejich strategie, o tom, jak udržet a upevnit vztahy se svými dárci. Při pohledu do budoucna to znamená především zintenzivnit vztahy s dárci, zaměřit se na jejich potřeby a dále diverzifikovat fundraisingovou komunikaci.

Editorka uzbecké Wikipedie: Kamarniso Vrandečić

 
Studentka chemie Kmarniso Vrandečić začala editaci uzbecké wikipedie jednoduchými pracemi, jako je překládání článků, a je dnes významným přispěvatelem. Photo by Karen Sayre, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Kamarnisino [Wikipedia editing adventures|editorské dobrodružství] začalo, když v r. 2007 objevila uzbeckou Wikipedii. S vědomím ohromných možností, jaké nabízel tehdy ještě skromný projekt, pustila se na zkoušku bez zvláštního záměru do psaní a editace článků. Překládala zpočátku články z ruské wikipedie, později i z anglické, přičemž si zároveň zlepšovala své jazykové znalosti. Dnes má uzbecká wikipedie přes 127 000 článků, z nichž mnohé pomáhala vytvořit a zlepšit právě Karmaniso.

Na vůbec první konferenci WikiArabia se sešli wikipedisté v Tunisku, aby navázali kontakty a rozdělili se o zkušenosti.

 
Přispěvatelé arabské wikipedie se poprvé sešli na konferenci WikiArabia v tuniském Monastiru. Photo by Habib M’henni, CC BY-SA 3.0.

Hnutí Wikimedia se za posledních pár let v Tunisku mohutně rozrostlo. Téměř čtyřicet wikipedistů z arabských zemí i mimo ně se v dubnu shromáždilo v Monastiru na konferenci WikiArabia 2015, vůbec první konferenci arabských wikipedistů. Třídenní konference byla velmi úspěšná, zahrnovala praktické semináře připravené členy komunity, seminář o vzdělávacím programu Wikipedie, i příležitost klást otázky Lile Tretikovové, výkonné ředitelce nadace Wikimedia.

Aktivní členové komunity se také podělili o své osobní zkušenosti s Wikipedií, stejně jako některými z offline projektů a případových studií, které vedli z celého světa. I když nedošlo k žádné dohodě o tom, zda uspořádat další konferenci WikiArabia příští rok, většina mluvila o hodnotě osobních setkání na této regionální akci, a vládlo zde nakažlivé vzrušení z možností tohoto rostoucího segmentu komunity Wikimedia.

Wikimania and the differences between online and offline cultures

 
Wikimedians sometimes interact both online and offline – and these experiences are very different from each other. Hackathon photo by Sebastiaan ter Burg, freely licensed under CC-BY-SA 2.0.

Belgian anthropologist Lionel Scheepmans observes the differences between online and offline participation in the Wikimedia movement, based on a visit to the Wikimania 2014 conference in London. In his essay, he identifies some of the disparities between the values, ethics and organizational structures of online Wikipedia projects, and offline conferences and gatherings.

Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation