Wikimedia Foundation elections/Board elections/2009/sk

Hlasovanie bolo ukončené 10. augusta 2009. Hlasy sa neprijímajú.
Výsledky boli vyhlášené 12. augusta 2009.
Voľby predstavenstva 2009
Organizácia


Voľby do Správnej rady 2009 sa budú konať v termíne 28. júla - 10. augusta 2009. Členovia komunity Wikimedia majú príležitosť zvoliť si celkom troch kandidátov na dvojročné funkčné obdobie, ktoré skončí v roku 2011. Správna rada je najvyšším orgánom nadácie Wikimedia Foundation, čo je nezisková organizácia, registrovaná v Spojených štátoch amerických. Nadácia Wikimedia Foundation spravuje mnoho rôznych projektov, akými sú napríklad Wikipédie, alebo Wikimedia Commons.

Hlasovanie sa uskutoční na zabezpečených serveroch tretej strany (Software in the Public Interest). Hlasovanie je tajné a odovzdané hlasy budú zobrazené iba niekoľkým osobám, ktoré preverujú a vyhodnocujú voľby. Hlasujúci svoje preferencie vyjadria očíslovaním kandidátov. Hlasy sa potom budú počítať a vyhodnocovať pomocou Schulzových metód, v ktorej sa u každého kandidáta hodnotí, aká časť hlasujúcich ho preferuje pred všetkými ostatnými kandidátmi.

Volebný výbor oznámi výsledky volieb pred 12. augustom 2009. Budú k dispozícii aj detailné výsledky. Všetky údaje na tejto stránke sa vzťahujú k 00:00 (polnoci) časového pásma UTC.

Informácie pre hlasujúcich edit

Požiadavky edit

Môžete hlasovať z ľubovoľného používateľského účtu evidovaného na wiki nadácie Wikimedia (môžete hlasovať iba raz, bez ohľadu na počet účtov, ktoré vlastníte). Aby ste z účtu mohol(a) hlasovať, tento účet:

 • Nesmie byť zablokovaný a zároveň
 • Nesmie byť botom a zároveň
 • Musí mať najmenej 600 úprav pred 1. júnom 2009 na príslušnej wiki (úpravy z rôznych wiki možno sčítať, ak má používateľ zavedený jednotný účet) a zároveň
 • Musí mať najmenej 50 úprav medzi 1. januárom a 1. júnom 2009.

Zvláštne výnimky: nasledujúci používatelia môžu hlasovať bez ohľadu na vyššie uvedené požiadavky:

 • Správcovia serverov Wikimedia s prístupom do shellu;
 • Platení zamestnanci Wikimedia Foundation, ktorí začali pracovať pred 1. marcom 2008;
 • Súčasní a skoršie členovia Správnej rady.


Ako hlasovať edit

Ak ste oprávnený (a) hlasovať:

 1. Prečítajte si prezentácie kandidátov a rozhodnite sa, ktorých kandidátov chcete podporiť.
 2. Na wiki, na ktorých ste oprávnení hlasovať, prejdite na stránku "Special:SecurePoll". Ak ste napríklad najaktívnejší na slovenskej Wikipédii, prejdite na sk.wikimedia.org/wiki/Special:SecurePoll.
 3. Ďalej sledujte tam uvedené pokyny.

Informácie pre kandidátov edit

Na stránke Board Manual možno nájsť podrobný popis a povinnosti členov Správnej rady.

Povinnosti člena rady edit

Byť členom rady malej organizácie ako Wikimedia Foundation, ktorá čelí obrovským výzvam, môže byť časovo náročné. Pozícia je dobrovoľná a neplatená. Od členov rady sa neočakáva, že do organizácie prinesú vlastné peniaze; sú však vítaní pomáhať vyberať finančné prostriedky.

Od členov rady sa očakáva, že sa osobne zúčastnia na 3 až 4 mítingoch ročne, Wikimánii (našej výročnej konferencie) a ďalších naplánovaných online mítingoch a hlasovaniach. Rada intenzívne komunikuje prostredníctvom emailov, wiki a IRC. Členovia rady sa niekedy individuálne zúčastňujú na strategických mítingoch s inými organizáciami a spoločnosťami, predávajúc výsledky rade a personálu.

Od členov rady sa očakáva, že sa zapoja do istých činností (vyberanie finančných prostriedkov, Wikimánia, alebo audity) a že pomôžu projektovať zásady, stanovy a rezolúcie na tieto témy.

Because Board members owe duties by virtue of their position, candidates who currently hold paid positions with the Wikimedia Foundation must resign from those position before they can be appointed to the Board of Trustees. This is to avoid potential conflicts of interests.

Prerequisites to candidacy edit

To be eligible as a candidate, you must:

 • have made at least 600 edits before 01 March 2009 on any one registered account (edits on several wikis can be combined if your accounts are unified into a global account); and
 • have made at least 50 edits between 01 January and 01 July 2009; and
 • publicly disclose your real name in your candidate presentation (because the identities of Board members are a matter of public record, it is not possible to hold a position on the Board of Trustees anonymously or under a pseudonym); and
 • be at least 18 years old and of legal age in your home country.
Special exceptions: current members of the Board of Trustees may be candidates regardless of the above requirements.

How to submit your candidacy edit

If you are eligible, you can submit your candidacy by doing the following:

 1. Write a brief summary of no more than 1200 characters stating what you would do if you were elected to the Board of Trustees, your relevant opinions and experience, and anything else you think is relevant. You may not use your candidate summary to link to lists of endorsements or other platform pages, and may not run on a slate with other candidates.
 2. Submit your summary between 00:00, 06 July 2009 (UTC) and 23:59, 27 July 2009 (UTC). After July 27, it cannot be changed except for minor corrections or translation. Any additions submitted after this deadline will be time-stamped and presented separately from the original summary, and will only be presented to voters if they get translated into all of the same languages as the original summary.
 3. Submit proof of your identity to Cary Bass (Volunteer Coordinator) before 27 July 2009. You will be privately contacted by a member of the Election Committee with further information about meeting this requirement when you list yourself as a candidate.

Candidates who fail to comply with the above requirements and deadlines will be disqualified.

Organization edit

Time line edit

 • 01–30 June 2009: primary translation phase; subcommittee actively coordinates and promotes translation.
 • 06–27 July 2009: candidate submissions.
 • 27 July 2009: deadline to send proof of identity (late or missing submissions will be disqualified).
 • 28 July–10 August 2009: elections.
 • 10–12 August 2009: vote-checking.
 • 12 August 2009: publication of results.

Translators edit

To ensure that a representative cross-section of the Wikimedia community takes part in this election, it is important to translate election notices and candidate statements into as many languages as possible. To help translate, please see the translation page.