Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/Odborná fotografie

Téma edit

Co navrhujete za téma?

Odborná fotografie

Popis edit

Co se má v rámci tématu získávat, a k čemu to bude dobré?

Jedná se o vyčlenění odborné fotografie z VOFu. Zde byla charakterizována „vědecká“ fotografie jako fotografie vznikající v rámci vědy (například snímky z mikroskopu), ale i z terénního bádání. Odborná fotografie pak byla charakterizována jako veškerá fotografie, která není běžná a k jejímu popisu a pojmenování je potřeba určité odbornosti. Tím částečně překrývá i fotografii vědeckou. Jedná se zde tedy o získávání fotografií strojů, nářadí, materiálů a postupů průmyslové výroby, stejně jako například specifických rostlinných druhů, kamenů apod. formou kolekcí. Ucelené fotografování kolekcí umožní ucelenou ilustraci hesel na Wikipedii a projektech WMF.

Pravidla edit

Jak by měla vypadat pravidla tématu? Obecná pravidla stanoví principy které by měly být společné všem tématům, stačí se soustředit na věci které jsou specifické pro to vaše. Čtenářem vašich pravidel budou zájemci o focení/filmování/etc. Měli by z nich pochopit především co a jak vlastně mají nafotit, abyste jim coby garanti proplatili cestu.

  1. Fotografují se ucelené soubory (kolekce) předmětů a procesů odborného charakteru. Fotografují se pouze soubory, o kterých se dá na Wikipedii napsat encyklopedicky významný článek. Fotografují se pouze nezmapované, nebo špatně zmapované soubory. Inspirovat se můžete zde.
  2. Videa a audionahrávky se berou jako doplňová získaná média. Jejich shromažďování však není cílem tohoto tématu. Přínos se hodnotí podle získaných fotografií. Doplňková videa a audionahrávky jsou přesto vítány.
  3. Náklady by měly odpovídat přínosu Wikipedii.
  4. Je možné jezdit individálně nebo konat skupinové akce.
    1. V případě skupinové akce vzniká role „vedoucího akce“. Vedoucí akce zodpovídá za dodržování pravidel tohoto tématu a za úspěch akce.
    2. Vedoucí akce založí jeden tiket do trackeru, ve kterém sepíše všechny náklady všech účastníků (do popisu doplní jméno/nick účastníků) a fotografie získané od všech účastníků.
  5. K fotografiím přikládejte šablonu Mediagrant s tématem Odborná fotografie lomeno «Název akce» (tedy v kódu {{Mediagrant|Odborná fotografie/Název akce}} – řetězec «Název akce» nahraďte srozumitelným a stručným názvem fotografovaného souboru).
  6. Pokud si nejste jisti významností či ekonomičností akce, kontaktujte předem garanty tématu Odborná fotografie a poraďte se s nimi.

Odhad nákladů edit

Očekáváte stovky levných úhrad za měsíc, nebo dvě velké pálky za rok? Na kolik peněz tak asi může vyjít nafocení všeho, co by šlo (pokud existuje nějaký konečný limit), a na jak častý přísun nového materiálu se můžeme těšit?

Z počátku počítáme s několika individuálními akcemi „za pár korun“ doplněných několika skupinovými akcemi za větší částu. Hned od začátku, by jsem ale rádi Téma propagovaly na vysokých a středních školách, takže by mohla narůstat četnost přísunu fotografií, ale vyplácení peněz.

Další věci edit

Jsou nějaké další věci kromě proplácení cest, které od sdružení Wikimedia potřebujete?

Hodila by se podpora na outreach aktivity a rozvoj komunity.

Garant edit

Kdo se bude o téma starat? To typicky zahrnuje komunikaci s přispívajícími, schvalování příspěvků a poskytování zpětné vazby.

Garant: --Juandev 07:57, 25 November 2011 (UTC)[reply]
Zástupce 1: --Aktron
Zástupce 2: Limojoe (odstoupil 16. 10. 2012)

Stanovisko Oka edit

Oko schvaluje toto téma bez výhrad. --Vojtech.dostal 15:45, 2 January 2012 (UTC)[reply]