Блог Вікімедіа/Чернетки/Вікіпедії корінними мовами Індії є взаємозалежними: Ахмед Нісар

Outdated translations are marked like this.

PUBLISHED 10/12/15

Other languages:

Title ideas

  • Вікіпедії корінними мовами Індії є взаємозалежними: Ахмед Нісар
  • ...

Summary

A brief, one-paragraph summary of the post's content, about 20-80 words. On the blog, this will be shown in the chronological list of posts or in the featured post carousel on top, next to a "Read more" link.

Ціллю цього допису є аналіз внеску Ахмеда Нісара, адміністратора Вікіпедій двома індійськими мовами — урду та телугу, на основі особистого інтерв'ю з ним.

Body

Ахмед Нісар

З усіх вікіпедистів, у яких я досі брав інтерв'ю, я радий, що зустрів Ахмеда Нісара Сєда під час трьох важливих заходів минулого року: консультація ФВМ — індійська спільнота у Бенґалуру в жовтні 2014, зустріч-саммелан гіндімовної вікі в Делі в лютому 2015, а також нещодавно під час Вікіманії 2015 у Мехіко. Це лише коротко описує його активний підхід до позавікі-заходів та зустрічей, який він має окрім того, що є багатостороннім дописувачем Вікіпедії чотирма мовами: урду, телугу, гінді та англійською; а також інших сайтів Вікімедіа. У більшості вікі він редагує як Ahmed Nisar, а в урдумовній Вікіпедії — як Ahmadnisar.

Хоча наразі він проживає в Пуне в Індії, Нісар народився в місті Маданапалле в окрузі Чіттур, Андхра-Прадеш. Він провів близько 23 років у сфері освіти. Впродовж цього часу його заняття багатомовністю привели до написання ним наукової роботи на здобуття ступеня магістра філософії на тему «Вплив урду- та гіндімовних фільмів». Нісар завершив свою професійну діяльність у 2006 році й одним з його основних інтересів, починаючи з 2007, стало редагування Вікіпедії на такі різноманітні тематики як релігія, філософія, географія, політика, мови та наука.

Нісар пригадує, що під час його початкового періоду редагування в урдумовній Вікіпедії було лише два активні індійські користувачі: він сам та Самарканді. Сьогодні ж, він відмічає, з Індії є принаймні чотирнадцять з наразі активних користувачів, зокрема Мохд Шуаїб та Рехан Каусар, більше ж з Пакистану, як то Тахір Махмуд. У телугумовній Вікіпедії Нісар відмічає серед багатьох інших активних користувача Віджа Сатя, користувачку Суджатха, користувачів Вантакатарамана, Арджуна Рао та Султана Хадера як чудових та досвідчених дописувачів. Він також пригадує гарну співпрацю над редагуванням разом з Маноджем Хурана та мною у гіндімовній Вікіпедії, а також наголошує на тому факті, що за рахунок взаємозрозумілості мов, існує величезний обсяг співпраці між Вікіпедіями мовами гінді та урду. За його власними словами: «Якщо Ви хочете розвивати Вікіпедію на гінді, Ви повинні розвивати Вікіпедію на урду і навпаки».

On the Telugu Wikipedia, Nisar notes Vyja Satya, Sujatha, Venkataramana, Arjuna Rao and Sultan Khader as excellent contributors, as well as many other active users. He also speaks about the good editing association he shared with Manoj Khurana and myself on the Hindi Wikipedia.

Nisar stresses that, because they are mutually intelligible languages, there is a tremendous scope of cooperation between projects in Hindi and Urdu. In his own words, "If you want to develop the Hindi Wikipedia, you must develop the Urdu Wikipedia and vice-versa."

Нісар є отримувачем нагороди «Комарраджу Лакшмана Рао Вікімедіа Пураскарам» 2014 ("Komarraju Lakshmana Rao Wikimedia Puraskaram", KLRWP Award) за свій внесок до телугумовної Вікімедії, а також учасником аутріч-заходів Вікіпедій як на телугу, так і на урду. Поруч з лінгвістичними дослідженнями, він сприяє інтегрованому плану просування індійських Вікіпедій на основі перської абетки такими мовами як урду, кашмірська, сіндхі, пенджабська (шакмукхі), а також Вікіпедії мовою дакіні, котра, він сподівається, буде запущена в близькому майбутньому.

Як науковець, Нісар зацікавлений класичною літературою на урду, доступною в кількох відомих бібліотеках. Він вже веде переговори з деякими відповідальними за ресурси людьми про те, щоб провести її оцифровування — чи з допомогою гранту за програмою індивідуального залучення, чи з якихось інших ресурсів. Нісар також вивчає нові можливості щодо проведення вишколів урдумовної Вікіпедії в різних місцях по Індії як командного зусилля трьох адміністраторів урдумовної Вікіпедії — його, Мохда Шуаїба та мене.

Nisar is also exploring the possibility of holding new Urdu Wikipedia workshops in different locations across India as part of a team effort involving three Urdu Wikipedia sysops—himself, Mohd Shuaib, and I.

Підводячи підсумок, Нісар застерігає індійців надавати завелику перевагу англійській перед їх рідними мовами. Він сумно зацитовує приклад про те, що значна кількість телугумовного населення обирає англомовне середовище в Анхра-Прадеш. Подібним чином, його дратує те, що експерти з урду не знайомі з поточним станом справ та граматики. Він сподівається, що Вікіпедія служитиме містком між знаннями традиційної культури та сучасністю, за умови, що вікіпедисти будуть робити свої внески рідними мовами, таким чином зберігаючи свою спадщину для майбутнього.

Similarly, he notes that Urdu language experts are seemingly unaware of current affairs and grammar. "It is a matter of fact and a point of jeopardy too, that the Urdu language experts, who have completed their postgraduate and doctoral studies, are not well versed with current knowledge," he explains. "There are no Urdu experts, even, who are well versed in the modern sciences and technologies."

He hopes that Wikipedia will serve as a bridge between the knowledge of traditional culture and modernity, provided Wikipedians contribute in their native language and thus preserve their heritage for future.

Сєд Музаммілуддін, вікімедист

Notes

Ideas for social media messages promoting the published post:

Twitter (@wikimedia/@wikipedia):

(Tweet text goes here - max 117 characters)
Wikipedia serves as connect between tradition and modernity: Ahmed Nisar.
---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|------/

Facebook/Google+

  • ...