WikiWomen Erasmus+/Schooltoolkit/Onderzoeksbezoek
Les 7: Onderzoeks uitje
Op dit punt kun je overwegen een onderzoeksbezoek te organiseren naar een lokale bibliotheek of museum, zodat studenten praktijkervaring kunnen opdoen met onderzoek buiten Google!
Raadpleeg onze GLAM-gids voor meer tips over het samenwerken met lokale culturele instellingen in jouw regio.
Voor deze les zal het GLAM-bezoek van tevoren zijn gepland, zodat de informatie over toegang, collecties, enz. van de gekozen GLAM-locatie door de facilitator is aangegeven. Delen van deze lespresentatie moeten worden aangepast aan het specifieke instituut/de specifieke instituten die je zult bezoeken als onderdeel van je klasuitje.
Lesdoel
- Bereid je voor op praktijkgericht onderzoek in een lokale GLAM (galerie, bibliotheek, archief of museum).
- Ontwikkel onderzoeksvaardigheden door 3-5 betrouwbare bronnen te vinden die gerelateerd zijn aan hun gekozen onderwerp.
- Duur van de les: 40 minuten —
Introductie (10 minuten):
- Welkom studenten en introduceer het komende onderzoek bezoek naar een lokale GLAM (galerie, bibliotheek, archief of museum).
- Bespreek waar de afkorting GLAM voor staat: Galerie, Bibliotheek, Archief en Museum.
Bespreek het doel van praktijkgericht onderzoek en de voordelen ten opzichte van online bronnen.
- Bespreek de logistiek van het onderzoek bezoek: datum, tijd, vervoer en benodigde materialen (notebooks, pennen, enz.).
- Herhaal Vraag: Welke bronnen kunnen we gebruiken voor Wikipedia-artikelen?
- Bekijk de soorten betrouwbare bronnen die kunnen worden gebruikt voor Wikipedia-artikelen, evenals de soorten bronnen (primaire/secundaire/tertiaire).
Planning van het onderzoek bezoek (10 minuten):
- Bespreek: Welke stappen moeten we ondernemen om ons voor te bereiden op het bezoek?
- Omschrijf de informatie die je moet hebben voordat je naar de gekozen GLAM gaat.
- Best practice gedrag voor:
- Omgaan met GLAM-materialen
- Onderzoeksconduct
- Richtlijnen voor effectief noteren tijdens het bezoek, met de nadruk op belangrijke details en broninformatie.
Praktijkactiviteit (15 minuten):
- (10 minuten) In groepen van 2-3, controleer de GLAM-website om de volgende vragen te beantwoorden.
- Welke soorten collecties zijn er daar? (kranten, foto's, dagboeken, enz.)
- Welke bronnen daar zouden je kunnen helpen om je artikelen te verbeteren of toe te voegen?
- Moet je items van tevoren bestellen voor het bezoek?
- Welke faciliteiten heeft de GLAM? (computers voor gedigitaliseerde collecties, kopiëren, printen, enz.)
- (5 minuten) Elke groep moet enkele vragen nemen en deze als klasgroep bespreken.
Conclusie (5 minuten):
- Herhaal het belang van het onderzoek bezoek voor hun artikelen.
- Verwijs naar de ondersteunende materialen in het studentenwerkboek voor aantekeningen, vragen voor hun GLAM-bezoek, enz.
- Bied gelegenheid voor hen om vragen te stellen over het aankomende bezoek.
Huiswerk opdracht:
- Huiswerkopdracht: Studenten voeren online onderzoek uit om potentiële bronnen te identificeren die gerelateerd zijn aan hun gekozen onderwerp..
- Benadruk het belang van het vinden van 3-5 betrouwbare bronnen, waaronder boeken, kranten, tijdschriftartikelen en andere publicaties die mogelijk beschikbaar zijn bij de GLAM.
Les 7.5: Het Onderzoeksbezoek
Bezoek een lokale GLAM voor een gepland onderzoeksbezoek, zodat studenten direct aan hun onderwerp kunnen werken. Raadpleeg de GLAM-gids voor het samenwerken met lokale GLAM's. Huiswerk opdracht:
- Na het onderzoeksbezoek kunnen studenten de template voor het Onderzoeksbezoek rapport in hun werkboeken invullen, waarin ze evalueren hoe het verliep, of ze het nuttig vonden voor hun artikel, enz.
- Studenten moeten hun sandboxconceptartikelen bijwerken met de informatie die ze tijdens hun onderzoeksbezoek hebben verzameld. Dit kan zo eenvoudig zijn als het toevoegen van citaties aan informatie die er al stond, of door de inhoud van het artikel uit te breiden met meer informatie. Dit moet voor de volgende les worden afgerond.