Wikimedia Quarto/2/BBC/Cs

(Redirected from WQ/2/BBC/Cs)

cs +/-, en +/-

Na základě prezentace, kterou udělala Angela Beesley a Jimmy Wales pro zaměstnance BBC v srpnu 2004, byli v listopadu oba pozváni na dva týdny do kanceláří BBC v Bush House v Londýně. Tyto dva týdny strávili představováním Wikipedie a ostatních Wikimedia projektů postavených na software MediaWiki, principů svobodného obsahu a otevřených komunit širokým vrstvám zaměstnanců BBC z mnoha oddělení. Mluvili asi se 150 lidmi, s velmi malou skupinkou z 27 000 zaměstnanců BBC. Prezentace se lišily v závislosti na jejich úvaze, zda dané oddělení může těžit z obsahu Wikipedie nebo zda by mělo spíše vytvořit své vlastní komunity, aby vytvářely obsah pro BBC.

Ve věci propojení s Wikipedií diskutovali Jimmy a Angela Směrnice tvůrců (Producers Guidelines) s oddělením vyhledávání a s oddělením vydavatelské politiky, aby zjistili, zda by výsledcích vyhledávacího systému BBC nemohly být doporučovány stránky Wikipedie. Jedna stará stránka ve wiki oddělení vyhledávání tvrdí, že pravidlo "trojího kliknutí" by tomu mohlo bránit, ale ještě starší směrnice naopak naznačují, že by to neměl být problém.

Po prezentaci Wikimedia projektů pro oddělení online zpráv se otázky soustřeďovaly téměř výhradně na nedávno zahájené projekty Wikinews, mnoho z nich se týkalo zejména dohledu nad nimi a problému jejich důvěryhodnosti. Bylo vysvětleno, že v současné době se komunita soustřeďuje na vytváření přehledů na základě existujících zpravodajských zdrojů spíše než na původní zpravodajství.

V prezentaci pro oddělení rádia a hudby představili model ukazující, jak by měl na webu vypadat obsah Wikipedie v porovnání s existujícím obsahem licencovaným BBC od Muze.

Později proběhlo mnoho diskuzí o rozdílech mezi h2g2 a komunitami Wikipedie a o tom, jestli je možné procesy "shora-dolů" užívané v BBC zjednodušit.

Během prvního týdne v BBC začala Paula LeDieu diskutovat o Tvůrčím archívu (Creative Archive). Tento archív obsahuje všechny archivované materiály BBC pro televizi a rádio, které je plánováno vydat pod licencí Creative Commons. Licence pravděpodobně bude nekomerční a možná použitelná jen ve Velké Británii. BBC není držitelem práv k většině těchto materiálů a obtíže se získáváním souhlasu lidí se svobodnou licencí byly důvodem k výběru nekomerční licence.

Oddělení sportu se ukázalo jako nejhorlivější ve využívání obsahu Wikipedie a také ve vytváření vlastních komunit. Chtěli poskytovat více informací o menšinových sportech a naučit se, jak tohoto cíle efektivně dosáhnout tím, že by umožnili fanouškům těchto sportů obohacovat obsah pomocí wiki.

Web Druhá světová válka - válka lidí (WW2 People's War) brzy ukončí přijímání dalších příběhů. S lidmi pracujícími na něm jsme diskutovali jejich plány po skončení projektu. Přispěvatelé příběhů na webu sice souhlasili s termíny a podmínkami BBC, které jí dovolují vydávat tento obsah pod vlastní licencí, přesto lze vycítit, že vydat celý obsah pod GFDL a umožnit tak jeho nevhodné využití by mohlo být pro komunitu neakceptovatelné. Alternativním plánem je ponechat stávající příběhy jako statické, dovolit však komunitě dotváření jejich kontextu, přidáváním metadat a faktů vztahujících se k nim.