WMDE Technical Wishes/Sub-referencing/pl

This page is a translated version of the page WMDE Technical Wishes/Sub-referencing and the translation is 81% complete.
Outdated translations are marked like this.

Obecnie nie ma możliwości łatwego ponownego wykorzystania tego samego źródła z różnymi szczegółami w artykule. Członkowie społeczności wielokrotnie prosili o rozwiązanie w MediaWiki, które działałoby bez szablonów i było oparte na istniejącym sposobie funkcjonowania przypisów, zarówno w edytorze wikikodu, jak i w edytorze wizualnym. » Dowiedz się więcej o problemie

Rozszerzanie przypisów
StatusW trakcie
OriginAnkiety życzeń Społeczności 2013, 2015, 2022 i inne
Focus areaUczyńmy ponowne używanie przypisów łatwiejszym
Phabricatortablica projektu
ResponsibleZespół ds. Życzeń Technicznych

Powiedz nam, co sądzisz

Zapraszamy do przetestowania naszego prototypu, który jest stale aktualizowany. Obserwuj tę stronę lub zapisz się na tę listę wiadomości masowych, aby dowiedzieć się o nowych rzeczach, które można przetestować.
Przeczytaj więcej o testowaniu i przekazywaniu opinii

W ramach obszaru fokusowego "Ułatwienie ponownego wykorzystania referencji", zespół ds. Życzeń Technicznych Wikimedia Deutschland wprowadza podprzypisy – opcjonalną funkcję, która umożliwia łatwe dodawanie różnych szczegółów do istniejących przypisów bez konieczności ich duplikowania.

Naszym planem jest wprowadzić podprzypisy na wiki pod koniec 2024 roku.

Podprzypisy w skrócie

Aby cytować źródło więcej niż raz, lecz podając różne szczegóły, potrzebny jest przypis główny oraz podprzypis.

  • Przypis główny zawiera podstawowe informacje bibliograficzne.
  • Podprzypis zawiera szczegóły: numery stron lub wszelkie dodatkowe informacje, które różnią się dla każdego cytatu, takie jak rozdziały, wersety czy uwagi.

 

  • W sekcji przypisów czytelnicy widzą wszystkie podprzypisy pogrupowane pod głównym przypisem. Ułatwia to zrozumienie, jak często jedno źródło zostało cytowane w artykule.
  • Dla wikikodu użyj nowego atrybutu do podprzypisów. Obecna nazwa tego atrybutu to extends, ale nazwa może ulec zmianie przed wdrożeniem funkcji. Chcemy zebrać więcej opinii na temat tej nazwy.
  • W edytorze wizualnym, zmieniamy istniejące okno dialogowe przypisów, aby obsługiwało podprzypisy.

Główne korzyści

  • Podprzypisy są oparte na istniejącym sposobie działania przypisów.
  • Działa to zarówno w przypadku edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu – co zbliża nas do parytetu różnych rozwiązań między tymi edytorami.
  • Rozwiązanie zostanie zintegrowane z MediaWiki, dzięki czemu będzie dostępne na wszystkich wiki i będzie można z niego korzystać bez obejść opartych na szablonach.
  • Podprzypisy będą prawidłowo wyświetlane w podglądach przypisów i wyskakujących okienkach przypisów mobilnych.
  • Jest to opcjonalne: nadal możesz używać innych metod cytowania. Możesz jednak napotkać podprzypisy w artykułach napisanych przez innych użytkowników.
 
Powiedz nam, co myślisz. Ważne jest, aby nowa funkcja nie zakłócała pracy użytkowników, była intuicyjna i działała dobrze zarówno dla użytkowników edytora wikikodu i edytora wizualnego, niezależnie od ich poziomu doświadczenia lub wiedzy na temat wikikodu i szablonów. Aby mieć pewność, potrzebujemy Twojej opinii:

Jak to działa

W edytorze wikikodu

Please note: The following sections describes the old wikitext syntax for sub-referencing. Talk:WMDE Technical Wishes/Sub-referencing#Request for feedback describes our new plans.

Funkcjonalność podprzypisów dla edytora wikikodu jest prawie gotowa. Jednakże nazwa atrybutu może ulec zmianie. Rozwiązanie to nie zostało jeszcze wdrożone, głównie dlatego, że chcemy uniknąć sytuacji, w której użytkownicy edytora wizualnego będą mieli zupełnie inne doświadczenia niż użytkownicy edytora wikikodu. Obsługa edytora wizualnego jest wciąż w fazie rozwoju.   Nadal możesz przetestować prototyp i dać nam znać, jak działa.

Korzyści dla edytora kodu

  • Rozwiązanie opiera się na istniejącym i znanym rozwiązaniu nazywania przypisów.
  • Nie wymaga znajomości szablonów.
  • Prawie zduplikowane przypisy można usunąć w wikikodzie, co sprawia, że tekst jest czytelniejszy i łatwiejszy do edytowania.

 


 

Krok po kroku

1) Potrzebny jest przypis główny z podstawowymi informacjami bibliograficznymi. Ten przypis potrzebuje nazwy:

<ref name="Miller">E. Miller, ''The Sun''. New York: Academic Press, 2005.</ref>

Powinien on być umieszczony w sekcji przypisów, w przeciwnym razie w artykule będzie przypis, który nie pokazuje żadnych szczegółów, takich jak numery stron.

2) Następnie tworzy się podprzypis, używając nazwy przypisu głównego z atrybutem extends. Szczegóły dodajesz pomiędzy tagami <ref>:

<ref extends="Miller">Page 23.</ref>

Wygląda to tak:

According to scientists, the Sun is pretty big.<ref extends="Miller">Page 23.</ref> In fact, it is very big. Take their word for it.<ref extends="Miller">Page 48.</ref> Don't look directly at the sun!<ref extends="Miller">Page 23.</ref>

==References==
<references>
<ref name="Miller">E. Miller, ''The Sun''. New York: Academic Press, 2005.</ref>
</references>

 

 
Pamiętaj, że:

Aby odwołać się do nowego źródła, używając podprzypisów w wikikodzie, należy upewnić się, że w sekcji przypisów utworzony jest przypis główny.

Jednak w wielu przypadkach prawdopodobnie będziesz używać podprzypisu z przypisem, który już istnieje w artykule. Wówczas:

  1. przekształć oryginalny przypis w przypis główny, używając <ref name>,
  2. przenieś go do sekcji przypisów,
  3. utwórz podprzypis w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się oryginalny przypis w tekście artykułu,
  4. przenieś szczegóły przypisu głównego (numery stron itp.) do podprzypisu. Upewnij się, że nie pozostają one w przypisie głównym, w przeciwnym razie będą one wyświetlane podwójnie.
  5. utwórz podprzypisy wszędzie tam, gdzie chcesz cytować źródło z różnymi szczegółami w artykule.

Możesz również ponownie użyć samego podprzypisu, nadając mu nazwę:

According to scientists, the Sun is pretty big.<ref extends="Miller" name="Miller, 23">Page 23.</ref> In fact, it is very big. Take their word for it.<ref extends="Miller">Page 48.</ref> Don't look directly at the sun!<ref name="Miller, 23" />

==References==
<references>
<ref name="Miller">E. Miller, ''The Sun''. New York: Academic Press, 2005.</ref>
</references>

 

Uwagi

  • Konwersja przypisów na główne i podprzypisy wymaga pewnych poprawek; przypis główny zazwyczaj musi znajdować się w sekcji przypisów (jak opisano powyżej).
  • Możesz używać podprzypisów z szablonami cytatów. Testowaliśmy najczęściej używane szablony, ale pamiętaj, że używany przez Ciebie szablon może wymagać aktualizacji, aby działał z naszym rozwiązaniem.
  • Niektóre gadżety/skrypty związane z przypisami mogą również wymagać aktualizacji, aby poprawnie współpracować z nową funkcją podprzypisów.
  • Nie jest możliwe stworzenie podprzypisu z podprzypisu.
  • Jeśli używany jest <ref group>, przypis główny oraz podprzypis muszą znajdować się w tej samej grupie.


W edytorze wizualnym (w fazie rozwoju):

W tym momencie nie wiemy dokładnie, jak będzie wyglądać funkcja podprzypisów w edytorze wizualnym. Jak dotąd mamy opracowane bardzo podstawowe rozwiązanie, które nie jest jeszcze gotowe do wdrożenia. W nadchodzących tygodniach rozwiązanie to najprawdopodobniej ulegnie zmianie.   Możesz także testować prototyp z aktualnym stanem tej funkcjonalności w edytorze wizualnym. Należy pamiętać, że prawdopodobnie ulegnie to zmianie. Zaktualizujemy tę stronę, gdy będzie można przetestować nowe aspekty.

Korzyści dla edytora wizualnego

  • Aby zacytować to samo źródło z innymi szczegółami, nie trzeba już tworzyć nowego przypisu.
  • Podprzypisy są w pełni kompatybilne z edytorem wizualnym (w przeciwieństwie do obejść opartych na szablonach): można je tworzyć za pomocą okna dialogowego i edytować z poziomu sekcji przypisów.

 


 

Workflows in the current prototype (likely to change)

Tworzenie podprzypisu

  • Tworzenie podprzypisu odbywa się obecnie za pośrednictwem okna dialogowego istniejącego przypisu.
  • W zakładce „extends” wybierz przypis, który chcesz ponownie użyć. Ta zakładka zostanie prawdopodobnie ulepszona po fazie testów.
     
  • Wpisz szczegóły danego podprzypisu i kliknij wstaw.
     
  • Wyskakujące okienko w edytorze wizualnym pokazuje, że jest to podprzypis, a także ile razy jest on użyty.
     

Edycja istniejącego podprzypisu

  • Kliknij na symbol podprzypisu w tekście artykułu, aby go edytować.
  • Możesz zmienić jego szczegóły. Widzisz także informację, że jest to podprzypis.
     
  • Nie można jeszcze edytować podprzypisów z poziomu listy przypisów.
  • Aby edytować przypis główny, kliknij na niego w sekcji przypisów.

Ponowne użycie istniejącego podprzypisu

  • Możesz ponownie użyć podprzypisu za pomocą odpowiedniej zakładki w oknie dialogowym.
     

Uwagi

  • Istniejący problem z automatycznymi nazwami przypisów w edytorze wizualnym występuje również w przypadku podprzypisów.
  • W edytorze wizualnym można obecnie utworzyć podprzypis z podprzypisu. Jest to działanie niezamierzone i powoduje błąd podczas zapisywania. W wersji końcowej nie powinno to działać w ten sposób, nie działa także w edytorze wikikodu.
  • Musimy jeszcze popracować nad tym, co dzieje się po usunięciu przypisu, który jest ponownie użyty.
  • Rozwiązanie dotyczące przekształcania istniejącego przypisu w przypis główny i podrzędny nie jest jeszcze rozwijane.
  • Po ponownym użyciu podprzypisu w edytorze wizualnym, a następnie przełączeniu się na edytor wikikodu okaże się, że w wikikodzie pojawia się <ref extends="main-reference" name="sub-reference" />. Jest to błąd, który zostanie naprawiony w ramach T367749.
  • <ref name="sub-reference name"/> obecnie nie wyświetla poprawnie podglądu dla podprzypisów w trybie edytora wizualnego. W wyskakującym okienku będą widoczne tylko szczegóły podprzypisu, a nie informacje z przypisu głównego. Aby zobaczyć również informacje o przypisie głównym w wyskakującym okienku, należy póki co użyć składni <ref extends="main" name="sub-reference name" />.

 Przetestuj nasz prototyp

Potrzebujemy Twojej opinii, aby upewnić się, że działamy dobrze. Opinie i pytania są zawsze mile widziane na stronie dyskusji tego projektu.

Prototyp jest dostępny na beta wiki. Obecnie zapraszamy do przetestowania tej funkcjonalności dla edytora wikikodu: Testuj na beta wiki Opinie

 
Pamiętaj, że beta wiki różni się nieco od zwykłej wiki:
  • Może wyglądać inaczej (np. nie używać ustawionej przez Ciebie skórki).
  • Może zawierać nowe funkcje, które są aktualnie testowane.
  • Zawiera tylko kilka stron testowych i szablonów, nie posiada wszystkich modułów, gadżetów itp.
  • Używany przez Ciebie w projektach Wikimedia login nie działa na beta wiki. Możesz albo zarejestrować konto (upewnij się, że używasz innego hasła niż to z konta Wikimedia), albo przetestować funkcję bez konta, co doprowadzi do utworzenia konta tymczasowego (na de-betawiki) lub wyświetlenia Twojego adresu IP (na en-betawiki).

Problem, nad którym pracujemy

W artykułach na Wikipedii powszechne jest wielokrotne odwoływanie się do tego samego źródła. Ale chociaż można ponownie użyć przypisu poprzez „kopiuj-wklej”, to nie jest możliwe ponowne użycie go z „różnymi szczegółami” (np. różnymi numerami stron). Jedyną opcją jest utworzenie zupełnie nowego przypisu lub skorzystanie z jakiegoś obejścia.

Status quo: ponowne użycie przypisu w edytorze wikikodu i edytorze wizualnym

Jeśli chcesz ponownie użyć przypisu w edytorze wikikodu, możesz przekształcić go w nazwany przypis i odwołać się do tej nazwy w innym miejscu artykułu. Nazwany przypis może być umieszczony w tekście artykułu lub w sekcji przypisów. W edytorze wizualnym można użyć opcji „użyj ponownie” w oknie dialogowym cytowania. W sekcji przypisów przypisy o tej samej nazwie są grupowane razem.

Status quo: ponowne użycie przypisu z różnymi szczegółami w edytorze wikikodu

Obecnie, jeśli chcesz ponownie użyć istniejącego przypisu z innymi szczegółami w edytorze wikikodu, musisz skopiować i wkleić istniejące przypisy i zmienić szczegóły drugiego lub utworzyć nowy (prawie identyczny) przypis. Niektóre projekty stosują obejścia, takie jak krótkie cytaty lub rozwiązania oparte na szablonach, takie jak skrócone przypisy. W sekcji przypisów, oryginalny przypis i nowy, który został utworzony, nie są zgrupowane razem.

Status quo: ponowne użycie przypisu z różnymi szczegółami w edytorze wikikodu

Jeśli chcesz ponownie użyć istniejącego przypisu z innymi szczegółami w edytorze wizualnym, ani opcja „re-use” w oknie dialogowym cytowania, ani metoda kopiuj-wklej nie zadziałają, ponieważ obie prowadzą do „identycznych” efektów, a zmiana szczegółów ponownie używanego/kopiowanego przypisu zmienia „obie” instancje tego przypisu. Zamiast tego należy utworzyć nowy (prawie identyczny) przypis. W sekcji przypisów oryginalny i nowy nie są zgrupowane razem.

Przypisy stworzone przez rozwiązania oparte na szablonie, takie jak {{sfn}}, nie mogą być edytowane w sekcji przypisów i nie pojawiają się w zakładce ponownego użycia; można je edytować ręcznie w tekście artykułu.

Obejście z {{sfn}}:

Problemy dla czytelników

Obejścia oparte na szablonach nie są poprawnie wyświetlane w Reference Previews, Reference Tooltips i wyskakujących okienkach mobilnych.

Obejście z użyciem {{sfn}} przy podglądzie przypisów:

Najważniejsze problemy ze statusem quo

  • Doświadczenia użytkowników edytora wizualnego i edytora wikikodu są bardzo różne.
  • Większość rozwiązań dla ponownego użycia przypisów z różnymi szczegółami nie działa prawidłowo w edytorze wizualnym.
  • Stworzenie wielu prawie identycznych przypisów z różnymi szczegółami sprawia, że wikikod strony jest dłuższy i potencjalnie trudniejszy do czytania.
  • Rozwiązania oparte na szablonach nie są akceptowane przez wszystkie społeczności, a zatem nie są dostępne we wszystkich wersjach językowych.
  • Niektórzy użytkownicy próbują uniknąć tego problemu, umieszczając źródła w sekcji bibliografii bez użycia ich jako przypisu, co utrudnia weryfikację treści w poszczególnych akapitach artykułu.

Ostatnie zmiany i następne kroki

Our team has worked on this problem on and off for some time now. Here is an overview of this project’s history, including our research.
Thank you to everyone who participated in tests and interviews and who showed interest, as well as everyone who took the time to comment on our talk pages over the years. It is deeply appreciated. If you have further feedback, please share it on the talk page.

  •  Y A prototype is available on beta wiki. It covers the wikitext solution and some of the basic features of the Visual Editor solution. You can continuously test the prototype and give feedback.
  •  Y We have sent out announcements across all wikis to let communities know about this upcoming feature, and have invited them to test and give feedback.
  •  Y Our team presented sub-referencing at Wikimania 2024 and discussed with participants. (YouTube)
  •  Y Moderated users tests took place across different projects in 2024.
  • As of October/November 2024, we are currently exploring possible changes to our wikitext approach, based on the community feedback we've received. We'll reach out to communities soon to get more feedback on possible changes to the sub-referencing feature.
  • Pilot wiki deployment is stalled, pending discussions and potential changes to our feature.
  • We are planning to deploy the sub-referencing feature to other Wikimedia wikis in 2025.
  • We will continue to collect feedback to improve the solution after deployment.

We are aware of other problems in the focus area "reusing references", and we will try to address them along the way. Our focus, however, remains on creating a solution for sub-referencing.

Najczęściej zadawane pytania


How can I find articles that use sub-referencing?

A tracking category called Category:Pages that use extended references is added to any page where sub-referencing is used, allowing you to explore or fix pages using the new feature. The name of this category might change.

Can I use this feature with citation templates/tools?

Yes, you can use sub-referencing with citation templates. We’ve tested the most common citation templates (e.g. cite book or cite web) and don’t expect any issues. But your favorite template might need some updates in order to work with our solution. Some gadgets/scripts related to references might also need an update in order to properly work with the new sub-referencing solution. Because templates, gadgets and scripts are in the hands of the wiki communities, we are unable to adapt them.

Please let us know, on the talk page, if you discover any problems or need some help updating citation templates to make them work with the new feature.

What will the name of the sub-reference attribute be?

We don’t know yet. Currently, the attribute name for creating sub-references in wikitext is extends. We decided on this name some years ago after discussing with communities and stakeholders at the Wikimedia Foundation. However, we have received some feedback that this name might not be the best option. Before we will deploy this feature to the wikis, we want to get more feedback on the attribute name and are planning to put some alternatives up for discussion. We’ll let you know when that happens.

Why did you choose this wikitext syntax?

When we first started working on the wikitext implementation of this feature, we discussed different options. Adding a new tag (e.g. <subref>) was discussed carefully, but we wanted to stick to the existing <ref> approach, to minimize the amount of new syntax users have to learn. Besides, introducing a new tag would require many updates to existing community software (tools, gadgets, bots etc.) for referencing.

One proposal (from 2008) was to specify the subreference’s details within the <ref> tag: <ref page="page 2" name="Miller"> or later <ref detail="page 2" name="Miller"> using the name attribute to refer to the main reference. This is similar to what users know from working with templates like {{cite book}}.

The main issue with this approach is, however, that it causes problems with templates and is very likely to cause errors. Another problem with this syntax is that it does not allow to re-use a sub-reference, because the name attribute has already been used to refer to the main reference and cannot be used a second time.

A way to avoid both these issues is to create a new reference attribute and put the sub-reference’s details in the area between the opening and closing <ref> tags, the same way it is already done for the content of references. This is what our approach does.

Why did it take so long to find a solution?

The Technical Wishes team has worked on this feature on and off for many years. If you want to know more, here’s an overview of the history and complexity of this problem.