Vandalbot/tr

Dil:
Walnut.svg
This page in a nutshell: Bir vandalbot görürseniz, bir hesabı veya ilgili hesapları engellemelerini sağlamak için en kısa zamanda bir yöneticiye veya bir görevliye başvurun. Panik yapmayın ama hızlı hareket edin. Unutmayın, vandalbotlar yasaktır!

Vandalbot nedir?Edit

Bir vandalbot, bir vikide yüksek oranda otomatik olarak bir tür kötü amaçlı düzenleme veya benzer işlem gerçekleştiren bir komut dosyasıdır. Birini gördüğünüzde ne yapacağınızı bilmelisiniz. Bu sayfayı okuyun şimdi açılana kadar bırakmayın!

Yönetici olmayan Wikimedianlar için, vandalizm raporlarında vandal botlar rapor edilebilir.

Herhangi bir Wikimedia Vakfı projesinde vandalbotların işletilmesi yasaktır (ayrıntılar için ilgili bölüme bakın).

SpambotlarıEdit

Ana madde: Spambots

Belki de bunlar hakkında hiçbir şey duymamış veya onlar hakkında çok az şey duymuş olabilirsiniz. Temel olarak bir spambot, vandalbot gibi, wiki sayfalarına spam ekleyerek veya çok sayıda spam sayfası oluşturarak vikiyi vandalize edecek otomatik bir süreçtir (bot). Onlarla baş etmenin yolu vandalbotlarla aynıdır, bu yüzden lütfen okumaya devam edin.

Yöneticilerden gelen yanıtEdit

Bir vandalbot'a temel yanıt, ilk önce hesabı engellemek ve geri alma kullanarak işlemlerini geri döndürmektir. Geri alma hakkı olmadan düzenlemeleri geri alabilirsiniz, ancak bu yavaş ve sıkıcıdır. Bir yönetici bulmanız daha iyi olur. Etrafta yönetici yoksa, Görevliler size yardımcı olabilir. Kahyaların tam bir listesini burada bulabilirsiniz. Ayrıca geri alma haklarınız yoksa bir küresel geri döndürücü ile de iletişime geçebilirsiniz.

Yöneticiyseniz ve mevcut sayfaları düzenleyen bir vandalbot görürseniz, aşağıdakileri yapmanız önerilir:

 1. Engelle. Otomatik kilitleme ayarladığınızdan ve hesap oluşturma işlemlerini engellediğinizden emin olun.
 2. Vandalbot'un katkılar sayfasına gidin.
 3. Vandalbot'un katkılar sayfası URL'sinin sonuna ?bot=1 ekleyin ve bu sayfayı yükleyin. Örneğin:

  https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:Contributions/Example?bot=1.

  Bu bot'un düzenlemelerini ve geri almalarınızı son değişiklikler sayfasından gizler.

 4. Tüm geri alma bağlantılarını tıklayın.
 5. Lütfen küresel olarak kilitle ve/veya global olarak engellemek için bir görevli ile iletişime geçin. Lütfen ilgili bölümün altındaki Steward requests/Global üzerine yayın yapın.
 6. Ayrıca, lütfen Meta-Wiki'de Talk:Spam blacklist'te küresel URL kara listesi isteyin.
 •   İpucu: Tümünü yeni bir sekmede açarsanız tüm geri alma bağlantılarını tıklamanın daha kolay olduğunu unutmayın. Hepsi olmasa da çoğu modern tarayıcı sekmeleri destekler.
 •   Vandalbot da bir yığın sayfa oluşturduysa, bunlar genellikle Special:Nuke sayfasına erişen ve talimatları izleyen herhangi bir yönetici tarafından toplu olarak silinebilir. Formda doğru kullanıcı adını girmek için Dikkatli Olun.
 • Ayrıca, olayın topluluğun dikkatine sunulması da yararlı olabilir, böylece diğerleri kısa süre sonra benzer saldırılara dikkat çekebilir.

Kahya yanıtıEdit

Ana makale: Stewards.

Etrafta yönetici yoksa, acil bir durumdur, daha fazla ele ihtiyaç vardır veya birden fazla projeyi etkileyen bir saldırıdır, Wikimedia Stewards size yardımcı olmak için oradadır. #wikimedia-stewardsbağlan IRC kanalında veya vandalizm raporları panosuna bir mesaj göndererek onlarla hızlı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Görevliler, tüm Wikimedia projelerindeki wiki arabirimine ve işlevlerine ve saldırıyı durdurmak için kullanılabilecek güçlü küresel araçlara tam erişime sahiptir.

Yerel yönetici yardımınız olsa bile, vandalizm raporları panosunda görevlilere bildirmek her zaman yardımcı olur, böylece konuyu inceleyebilir ve ilgili kötü amaçlı hesapları sonlandırma gibi diğer önlemleri alabilirler.

AraçlarEdit

 • Extension:AbuseFilter "Special:AbuseFilter" adresindeki tüm Wikimedia vikilerinde, çeşitli vandalizmi önlemek için yerel olarak yapılandırılabilen filtrelere dayalı düzenlemeler gibi kullanıcıların eylemlerine sezgisel tarama uygulayan bir araçtır. Filtrelerin yapılandırması kolay değildir, bu nedenle önce sor aracını kullanmadıysanız veya yasal düzenlemeleri engellemeyi sonlandırabilirsiniz.
 • Extension:SpamBlacklist belirli bir URL içeren sayfaları kaydetmesini engelleyecek bir araçtır. «MediaWiki:Spam-blacklist» adresindeki her vikide yerel bir spam kara listesi var ve tüm projeler için çalışan global bir tane Spam blacklist'te bulunuyor. Düzenli ifade hakkında temel bir anlayış olmadan SpamBlacklist veya AbuseFilter kullanmayın.
 • CheckUser vandalizmle mücadele etmek ve projelere kötüye kullanımı önlemek için kullanılacak 'checkuser' iznine sahip kullanıcılar için mevcut bir araçtır. Aletin hassas doğası nedeniyle sadece zor durumlarda son çare olarak kullanılır.

Ayrıca bakınızEdit