OfEdit

Sevgili Rapsar, yine aynı şeyin benzeri yaşandı, konuşmamın içeriği ve endişemin kaynağı siliniyor trol gerekçesi ile, ve tam da orda yazdığım ve korktuğum biçimde engellendim. Şu an için ben engeli veren hizmetli Eldarion ile ve engelin uygunsuzluğu ile ilgili bürokrat Superyetkin ile iletişime geçmeye çalşıyorum burası üzerinden. (Eğer niyetlenecek olursan) Vikipedi'de bunu gündeme getirmeni istemem elbette lütfen şimdilik dahil olma ortalığı karıştırmak istemiyorum, hem konu hassas (zaten elinden ne gelir bilmiyorum); ama haberdar olmanı ve bana geri bildirim yapmanı isterim. Son katkılarımı inceleyerek engelin haklılığını değerlendirebilirsin. Haksız mıyım sence? Yine aynı biçimde birkaç hizmetlinin kendi doğruları kuralsız bir biçimde dayatılmıyor mu? Üstelik yazdıklarımı incelediğinde kendimle ilgili olmadığını ve konuyu, endişelendiğim için, bu sefer uzatmadığımı göreceksin. Meta'da Eldarion ve Superyetkin'in mesaj sayfalarını inceleyerek onlara yazdıklarımı da görebilirsin. Bana yine meta'da cevap yazıp fikirlerini belirtirsen sevinirim. Çünkü bir yandan da ben bir trolsem ve kendim bunun farkında değilsem, Vikipedi'Ye de faydadan çok zararım dokunuyorsa, sen ve sana benzer tecrübeli kullanıcılar da bu fikri paylaşıyorsa, gerçekten de belki de devam etmemeliyim. Teşekkür. --Stultiwikiatext me 21:25, 26 May 2015 (UTC)

Selam. Engel aldıktan sonra Vikipedi'de geçirdiğim zaman boyunca daha da tecrübelendim, bilgilendim. Bulunduğumuz ortamın amacı, orada bulunma sebeplerimiz daha da oturdu. Ve bulunma sebeplerimiz (en azından benim sebebim diyeyim) boş tartışmalara girmek değil, ansiklopediye katkı yapmak. Hakarete varmadığı ve zarar verici olmadığı takdirde kimin ne yaptığıyla pek ilgilenmiyorum artık. Az buz değil, yıllarca birlikte zaman geçirdiğimiz kullanıcılar var ve çoğunu artık tanıdım (gösterdikleri yanlarını tanıdım elbet). Kimin neye nasıl tepki vereceğini, ne yapacağını az çok kestirebiliyorum. Engel veren hizmetlinin çoğu hareketini onaylamıyorum, desteklemiyorum, yanlışlar yaptığını düşünüyorum. Siteye katkı vermeyi minimum seviyede tutmak, bunun yanında sürekli başka işlerle uğraşmak trollük mü bilemiyorum. Trollükse, sen de trolsün, bir hizmetlimiz de trol (adı geçmiyor bu konuda), 2006'dan beri "katkı" yapan biri de trol. Diyeceğim o ki böyle mevzularla uğraşmak yerine ansiklopediye katkı vermeye çalışalım.--Rapsar (talk) 12:17, 28 May 2015 (UTC)
Şu ana kadar ne burada ne de buranın dışındaki ortamlarda fikrimi söylemekten çekindim çok şükür. Çok önceleri de dediğim gibi trollük göreceli bir kavram olduğundan bir(kaç) kişinin trol demesi o kullanıcıyı trol yapmaz, bu bir. İkincisi, bu kullanıcı troldür denerek birisi şak diye engellenmez, bu iki. Vikipedi'nin geliştirilmesini ikinci plana atan kullanıcılar ise "bana göre" trolümsüdür, bu da üç. Sana dönersem, sen Vikipedi'nin gelişimi için bir şeyler yapıyorsun elbet; ancak bunlar birinci planda mı tartışılır. "Benim trol yorumuma göre" "ansiklopedi" ile alakasız işlerle fazlaca ulaşmak trollüğe girer. Burada olma sebebimiz bu değil mi zaten, ansiklopedi yazmak? Ansiklopedi yazmıyorsan Vikipedi'de ne yapıyorsun? Bunları senin tekelinde söylemiyorum. Bak mesela bu konuşma bile benim ansiklopedi oluşturmak için ayırdığım zamanı harcıyor. Anlatabildim mi? Sürekli saçma sapan tartışmalardan, laf sokulmaya çalışılmasından sıkıldım, madde yazmak istiyorum.
Tekrar tekrar belirtiyorum, adını verdiğim hizmetli dahil birkaç kişi buraya "zarar veriyor". Yaptıklarının yarar sağladığını düşünüyorlar belki ama yarardan çok zarar veriliyor.
Bir de kendimi hizmetli yerine koyuyorum, sürekli yaptıklarımı birileri sorgulasa diye düşünüyorum. Mantıklı sorgulamalar, tartışmalar kesinlikle olmalı. Ancak en basit konuda bile muhabbetler uzadıkça çileden çıkarıcı bir durum oluyor. Hizmetli diye her şeyi de alttan alması beklenmemeli o kişilerin.
İngilizce Vikipedi olmamız için daha çok yol var dahi demiyorum, "mümkün değil". İmkânsız. Önümüzdeki yüzyıl boyunca hiçbir Vikipedi İngilizce Vikipedi gibi olamaz. Bizim karşılaştırılma yapmamız gereken Vikipediler Hırvatça, Arnavutça, Ukraynaca gibi Vikipediler. Dünyanın her yerinden katkı yapan, her kültürde insanın toplandığı İngilizce Vikipedi ile yalnızca Türkçe bilenlerin katkı yaptığı Türkçe Vikipedi hiçbir zaman eş olamaz. En basitinden, hiçbir politikamız özgün değil, onlarınkinin kopyası. Oradaki tecrübeye, oradaki çeşitliliğe ulaşabilmemiz söz konusu değil. Dolayısıyla sitenin yürümesi ve işlemesi, tecrübeli üç-beş kullanıcının fikirlerine katılan tecrübesiz ve bilgisiz onlarca kullanıcı sayesinde oluyor. En basitinden, "KD değil" gerekçesiyle silinmeye aday gösterilen sayfaya kinaye amacıyla "KD" diyerek kalsın dedim, altta "Rapsar'a katılıyorum" şeklinde 4-5 imza gördüm. Anlatabildim mi? Konumuzla alakalı olarak, "bu karar yanlıştır" desem bana katılanlar olacak, çoğu da bilgisiz ve tecrübesiz bir kitle olacak. Kararı savunan tecrübeli biriyle girişilecek bir tartışma ise tamamen alakasız yerlere kayacak, laf sokmalara dönecek iş. O laf sokanı uyaracak kimse de olmayacak, zaten uyarmakla yükümlü kişi kendisi.
Yıllardır hizmetlilik işlerini yürüten kullanıcıların, geçen zaman göz önüne alındığında sinirleri çok yıprandı. Bazıları "benden tecrübelisi, bilgilisi yok" havalarına girdi (zaman zaman bana da oluyor). İnsan olmanın getirdiği bir durum. Suriye sınırlarından (bu neden belirtilmiş?), olayları takip etmeden yapılan aksiyonları ise doğru bulmuyorum.--Rapsar (talk) 15:22, 30 May 2015 (UTC)