Translation requests/WMF/Home/Tr:


Öyle bir dünya düşleyin ki, üzerinde yaşayan herkes, insanlığın sahip olduğu tüm bilgiye bedava ulaşabilsin. İşte bizim yapmaya çalıştığımız bu.
Ve yardımınıza ihtiyacımız var.

Wikimedia Vakfı (Orijinal adı ile Wikimedia Foundation Inc.), uluslararası, kar amacı gütmeyen ve çok dilde özgür içeriğin toplanmasını, düzenlenmesini ve dağıtımını teşvik eden ve tüm bu içeriği halka bedava olarak sunan bir kuruluştur. Wikimedia Vakfı, Vikipedi (Wikipedia) gibi tüm dünya genelinde ziyaret edilme sıralamasında 20. olan, ortak katılımla geliştirilen dünyanın en büyük kaynak niteliğinde projeleri yürütmektedir.

Biliyor muydunuz...?

... Vikikaynak nedir? Gerçekten nedir?

Wikimedia Vakfı'ndan Danny Wool'un makalesi

Diğer bir proje olan ve son aylarda oldukça eykileyici işler yapan İngilizce Vikikaynak'tan bahsetmenin iyi olacağını düşündüm. Tüm yazarlara ve destek verenlere teşekkürler.

İlk olarak biraz yapısına bakalım: Vikikaynak, artık telif hakkı kalmamış, kamuya ait eski metinlerin olduğu bir kütüphanedir. İdaresini yürüttüğümüz diğer projelere kaynak desteği verebilir ve vermelidir.

Makalenin tamamı... (İngilizce).

Bize yardım edin

Vakıf çoğunlukla bireysel destekler ile ayaktadır. Lütfen sizde ister zaman ayırarak, ister para ya da donanım bağışlayarak destek olun. Yardım severler sayfası, şirketler ya da bireyler tarafından, Wikimedia projelerinin ayakta kalması için yapılmış büyük bağış yapanlara ayrıldı. Wikimedia Vakfı, ortaklık içindeki yardımseverlerin isimlerini yazmayabilir.

Wikimedia Vakfı, ABD'de 501(c)(3) vergiden muhaf statüsüne sahiptir. Diğer ülkelerden gelen bağışlar da vergiden muhaf olabilir. Detaylar için bağışların vergi iadesi sayfasına bakınız. PayPal, MoneyBookers or veya posta yoluyla bağış yapmak isterseniz, lütfen bağışlar sayfamıza gidiniz. Tüm diğer bağış metotları için, lütfen board at wikimedia.org adresinden kontağa geçiniz.

~ ~ ~

Vakıftan bilgiler

Wikimedia onursal başkanı, Jimmy Wales.

Wikimedia Mütevelli Heyeti'nin Wikimedia Vakfı üzerinde son kararı verme yetkisi ve Vakfın aktivilerini idare etme gücü vardır. Vakfın tüzüğüne, Wikimedia Vakfı tüzüğü sayfasından ulaşabilirsiniz. Heyet tarafından belirlenmiş ilkeler ise, ilkeler sayfasındadır.

Bütçeyi vakıf idare eder ve harcamalar çoğunlukla bilgisayar donanımı ve sunucuları barındırma ve hat masraflarına ayrılır. Diğer giderler ise, Wikimedia projelerini yürütmek için gerekli olan personel için ayrılmıştır. Çoğu işi gönüllüler yapar. Heyetin yaptığı toplantıların özetlerini de görebilirsiniz.

Heyetin son kararlarına, kararlar (İngilizce) sayfasından ulaşabilirsiniz.

~ ~ ~

Ayın sözü

"Martta ofisi ziyaret ettiğimde, duvarlar çıplak, mobilyalar yıpranmıştı. Ölmüş bitkiyi de eklediğinizde, yükses lisans öğrenci dinlenme odasını andırıyordu." -- Gazeteci Stacy Schiff'in WMF merkezini ziyaretindeki izlenimi.

Son gelişmeler

Template:News-tr


Ayrıca gelişmeler sayfasında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.


Wikimedia Kurumu'nun Projeleri (fazlası...)Gizlilik ilkesi: Wikimedia projelerinde gezdiğinizde, sizinle ilgili tipik sunucu kayıtlarından başka kayıt tutulmaz. Eğer bir ekleme yaparsanız, yazdığınız her kelimeyi açık olarak yayımlamaktasanız. Yazdığınız herhangi bir yazının sonsuza kadar kaybolmayacağını varsayarak ekleme yapınız. Buna maddeler, kullanıcı sayfaları, mesaj sayfaları ve diğer geri kalan tüm sayfalar dahil.