Translation requests/WMF/Donations FAQ/fa

پرسش‌های متداول در مورد کمک مالی

edit

Template:DonationsFAQLang

چرا باید به بنیاد ویکی‌مدیا کمک مالی کنم؟

edit

کار بنیاد ویکی‌مدیا آن است که برای تمام مردم جهان دسترسی آسان به اطلاعات را به صورت رایگان و عاری از تبلیغات فراهم سازد. به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی، بنیاد برای انجام این کار وابسته به کمک شما است. کمک‌های مالی شما مستقیماً صرف برخی از محبوب‌ترین پروژه‌های منبعی که توسط همگان ویرایش می‌شوند، نظیر ویکی‌پدیا که یکی از ده وب‌گاه با بیشترین بازدیدکننده در جهان و بزرگترین دانش‌نامهٔ گردآوری شده در تاریخ بشر است، می‌شود.

شما قصد دارید با کمک مالی من چه بکنید؟

edit

ما برای برخط نگاه داشتن پروژه‌هایمان به کمک شما نیاز داریم: تا بتوانیم هزینهٔ سرورها، پهنای باند، حقوق کارکنان، هزینهٔ فضای اداری، و دیگر نیازها را بپردازیم. برای آن که بدانید کمک‌های مالی شما چگونه خرج می‌شوند، شما می‌توانید برنامهٔ سالانهٔ ما را برای سال مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ ببینید.

ما هم‌چنین می‌خواهیم به خصوص در جوامعی که به منابع آموزشی دسترسی ندارند یا دسترسی اندکی دارند توجه بیشتری صرف توسعهٔ برنامه‌ها بکنیم. در ادامه تنها چند روشی که کمک‌های مالی شما را صرف کارهای خوب می‌کنم می‌بینید:

  • آکادمی ویکی‌پدیا: سال گذشته ما دو آکادمی ویکی‌پدیا در آفریقای جنوبی برگذار کردیمبا این امید که تعداد ویکی‌نویسان به زبان‌های افریقایی را افزایش دهیم. آکادمی‌ها رخدادهایی عمومی هستند که برای تشویق مردم به نوشتن در ویکی‌پدیا طراحی شده‌اند. آکادمی‌ها معمولاً به یک موضوع (به عنوان نمونه، ریاضیات) یا یک زبان که در ویکی‌پدیا کمتر نمایش یافته باشد اختصاص داده می‌شوند. امسال آکادمی‌ها با کمک شعبه‌های محلی ما در برلین آلمان (۲۰-۲۱ ژوئن)، ورتسواف لهستان (سپتامبر) و لوند سوئد (۱۲-۱۳ نوامبر) برگزار خواهند شد. اطلاعات بیشتر
  • آغازه‌های کیفی: بنیاد ویکی‌مدیا و جامعه‌های تمام پروژه‌های ویکی‌مدیا عمیقاً عزم دارند که به تولید محتوای آموزشی با بالاترین کیفیت و اطمینان‌پذیری بپردازند. ما از توسعهٔ فن‌آوری‌های تضمین کیفیت و محک‌زنی، و توسعهٔ رابط فنی و اجتماعی با جوامع متخصص حمایت می‌کنیم. اطلاعات بیشتر
  • بهبود کاربر-دوستی. ویکی‌پدیا و پروژه‌های خواهرش نتیجهٔ کار هزاران داوطلب در سراسر دنیا هستند. با کاهش محدودیت‌ها برای همکاری، ما توانسته‌ایم برخی از بزرگترین مخازن دانش در تاریخ را ایجاد کنینم. اما مشارکت در ویکی‌پدیا هنوز از آن چه باید دشوارتر است: محدودیت‌های فنی مانع قسمت‌های بزرگی از جامعه می‌شوند که دانشی برای به اشتراک گذاردن دارند. ما با بهبود منظم کاربری پروژه‌هایمان و گسترش دادن راه‌هایی که مردم می‌توانند از طریق آن‌ها مشارکت کنند، می‌خواهیم ویکی‌پدیا به همان آسانی قابل ویرایش باشد که قابل خواندن است.
  • آموزش در کشورهای در حال توسعه: برنامه‌های آموزشی در کشورهای در حال توسعه از محتوای ما به روش‌های شگفت‌انگیزی استفاده می‌کنند. محتوای ما در تمام دنیا به صورت دی‌وی‌دی و کتاب در دسترس است و روی رایانه‌های ارزان قیمت توسط برنامهٔ یک رایانه برای هر کودک نصب شده‌است (پروژهٔ ویکی‌مرور را ببینید). به عنوان یک سازمان، ما نیازمند ظرفیت های لازم برای همکاری با دیگران در راستای توصعه و توزیع نسخه‌های غیر برخط از محتوای آموزشی هستیم. ما هم‌چنین نسخه‌های غیر برخط قابل بارگیری و بایگانی‌های پایگاه دادهٔ محتوای ویکی‌مدیا را فراهم می‌کنیم.
  • محایت از تنوع زبانی: نسخه‌های ویکی‌پدیا در بیش از ۲۵۰ زبان وجود دارند. در بسیاری از آن‌ها تنها چند منبع قابل ارجاع وجود دارند، نظیر مائوری (یک زبان پلی‌نزی شرقی که در زلاندنو صحبت می‌شود)، سواحیلی (یک زبان از خانواده بانتو که در آفریقای زیر صحرا به کار می‌رود)، سربی بالا (یک زبان اسلاوی که در آلمان شرقی صحبت می‌شود) و باسک (که در شمال و مرکز اسپانیا و جنوب غربی فرانسه صحبت می‌شود). ما می‌خواهیم به تمامی جوامع زبانی روی زمین فرصتی بدهیم تا دانش‌نامهٔ خودشان را ایجاد کنند، و قصد داریم تا تلاش‌های توسعه و محلی‌سازی نرم‌افزار برای مردمی که به هر زبانی صحبت می‌کنند را حمایت کنیم.
  • ایجاد یک حرکت جهانی برای دانش آزاد: جامعهٔ بین‌المللی ویکی‌مدیا، با حمایت شعبه‌های محلی در بیش از ۱۵ کشور، متحد شده تا محتوای آزاد آموزشی برای جهان فراهم آورد. تا امروز هیچ حرکت اجتماعی مشابهی در دنیا وجود ندارد، و کمک‌های شما به ما امکان رشد و بقا می‌دهد.

برای با خبر ماندن از پیشرفت‌های ما، لطفاً به وب‌نوشت رسمی بنیاد ویکی‌مدیا نگاه کنید. برای آزمایش آخرین فن‌آوری‌های آزمایشگاه‌های منبع باز ما، لطفاً آزمایشگاه‌های ویکی‌مدیا را ببینید.

چگونه می‌توانم کمک مالی کنم؟

edit

برای کمک مالی، لطفاً صفحهٔ جمع‌آوری کمک ما را ببینید. شما می‌توانید با استفاده از هر یک از کارت‌های اعتباری معروف (شامل VISA،‏ Mastercard،‏ Discover یا American Express) و یا از طریق PayPal،‏ Moneybookers،‏ انتقال وجه بانکی، یا ارسال چک به بنیاد ویکی‌مدیا کمک کنید. امکان کمک مالی با بیشتر ارزها (البته نه همهٔ آن‌ها) وجود دارد.

چک‌ها را به کجا ارسال کنم؟

edit

چک‌ها را به این نشانی ارسال کنید:

Wikimedia Foundation, Inc.
P.O. Box 98204
Washington, DC 20090-8204
USA
Note: donations by check are processed directly at our centralized lockbox location which is in Washington, DC.

ترجیح ما این است که چک‌ها به دلار آمریکا باشند و در بانک‌های آمریکایی کشیده شده باشند. چک‌هایی که در ارزهای غیر از دلار آمریکا یا از حساب‌های بانکی خارج از آمریکا کشیده شده باشند، ممکن است برای ما در تبدیل گران تمام شوند، که از ارزش هدیهٔ شما می‌کاهد. اگر شما حساب بانکی در بانک‌های آمریکایی ندارید، می توانید ارزش کمک مالی خود را با پرداخت از طریق Paypal یا انتقال وجه الکترونیکی بالا ببرید.

آیا کمک‌های مالی من از معافیت مالیاتی برخوردار هستند؟

edit

کمک‌های مالی به بنیاد ویکی‌مدیا در ایالات متحده شامل معافیت مالیاتی هستند. شهروندان کانادایی نیز ممکن است که بتوانند کمک‌های مالی را از درآمدی که در ایالات متحده به دست می‌آورند کم کنند. اگر شما خارج از ایالات متحده زندگی می‌کنید، شما می‌توانید درخواست یک رسید برای کمک مالی بکنید، اما ما نمی‌توانیم تضمین کنیم که کمک مالی در کشور شما از مالیات معاف خواهد بود.

اگر من یک کمک مالی بفرستم، چگونه می‌توانم رسید مالیاتی دریافت کنم؟

edit

هر کس که ۱۰۰ دلار یا بیشتر کمک مالی انجام دهد، یک رسید مالیاتی دریافت می‌کند به شرط آن که اطلاعات تماس وی به کمک مالی ضمیمه شده باشد. شما می‌توانید برای کمک‌های مالی کمتر از این مقدار با ارسال پست الکترونیکی به donate(at)wikimedia(dot)org درخواست رسید کنید (لطفاً اطلاعات تماس خود، روش ارسال کمک مالی و مقداری که کمک مالی کردید را بنویسید).

آیا من می‌توانم یک کمک مالی هدف‌دار یا محدود برای یک کاربر خیلی خاص انجام دهم؟

edit

موسسه‌های خیریهٔ واقع در ایالات متحده، از جمله بنیاد ویکی‌مدیا، ملزم هستند که به کمک‌کنندگان امکان تعیین محدودیت بدهند. معنای آن این است که اگر شما تعیین کنید که کمک‌تان باید برای یک استفادهٔ خاص محدود شود، ما یا به درخواست شما عمل خواهیم کرد و یا کمک‌تان را باز پس می‌فرستیم. اما قبل از این که این کار را انجام دهید، لطفاً در نظر داشته باشید که کمک بدون محدودیت برای ما خیلی کاربردی‌تر است. هر محدودیتی باعث تحمیل هزینه‌های مدیریت و برنامه‌ریزی می‌شود، و پیچیدگی داخلی را زیاد می‌کند.

اگر توان مالی برای کمک به ویکی‌پدیا را نداشته باشم، یا نخواهم کمک مالی کنم، به چه روش دیگری می‌توانم به بنیاد ویکی‌مدیا کمک کنم؟

edit

راه‌های زیادی برای این که کمک‌تان را نشان دهید وجود دارد. زمان شما همان‌قدر مهم است که کمک مالی شما. برای نمونه، شما می‌توانید به یک دوست یاد بدهید که ویکی‌پدیا را ویرایش کند، یا چند تا از عکس‌هایتان را در ویکی‌انبار با یک اجازه‌نامهٔ محتوای آزاد بارگذاری کنید.

چگونه می‌توانم به شما کمک کنم تا خبر را به گوش دیگران برسانید؟

edit

خبر را به هر روشی که می‌توانید به گوش دیگران برسانید! به دوستان و بستگان خود بگویید. دکمه‌ها و نشان‌های ما را در وب‌نوشت خود بگذارید. این متن را برای امضا کردن نامه‌های خود به کار ببرید:

کمک‌های شما باعث می‌شود ویکی‌مدیا سرپا بماند! امروز به بنیاد ویکی‌مدیا کمک کنید:
http://www.wikimediafoundation.org/wiki/Donate/fa

بنیاد ویکی‌مدیا چگونه اطمینان حاصل می‌کند که اطلاعات خصوصی من محفوظ باقی خواهد ماند؟

edit

ما در رعایت حق حفظ اسرار کسانی که به ما کمک می‌کنند جدی هستیم. لطفاً سیاست حفظ اسرار کمک‌کنندگان را ببینید.