Training modules/Dealing with online harassment/slides/wikimedia-commons-versus-local-projects/hu

Képalapú problémák: Wikimédia Commons versus helyi projektek

A projektjeink képeinek többsége a Wikimédia Commonson található; ezt úgy ellenőrizheted, hogy a fájl leírólapján megkeresed a „Megtekintés a Commonson” hivatkozást, továbbá a kép alatt egy erre utaló feliratot is láthatsz.

A Wikimédia Commonson a felismerhető emberekről szóló útmutató ilyen helyzetekben is használható: „általában szükséges a szereplő engedélye a róla szóló, magánterületen készült kép közzétételére még akkor is, ha a helyi törvények ezt nem követelik meg”.

A Wikimédia-események általában magánterületnek számítanak; ez egyes esetekben nem egyértelmű, például ha a helyszín egy könyvtár vagy egyetem. Egy jól megszervezett eseményen írásban nyilatkoznod kell arról, hogy hozzájárulsz a rólad szóló képek közzétételéhez, esetleg matricákkal vagy kitűzőkkel jelezheted, hogy nem szeretnéd, ha fotók készülnének rólad.

Az országspecifikus szabályok a nyílvános helyeken is érvényesek; ezek összetettek lehetnek és nem mindegyikük kötelező érvényű. Ellenőrizd, hogy a problémás fénykép elkészültének helyén létezik-e ilyen rendelet.

A szelfik vagy más, a szerkesztők által önmagukról feltöltött képek gyakoriak a Wikimédia Commonson; ugyan ezek feltölthetőek, azonban gondolni kell az esetleges rosszindulatú felhasználásra is.

A helyi projektekre feltöltött képek külön elbírálás alá esnek; az irányelvek wikinként változnak. A mást ábrázoló fényképek engedély nélküli feltöltése általában személyi jogok megsértésének minősül.