Training modules/Dealing with online harassment/slides/blocking-users/pl
Pierwsze działania: Blokowanie użytkowników
Gdy dowiesz się o wystąpieniu nękania lub gróźb, możesz od razu podjąć działania, które nie wymagają dokładnego zbadania sytuacji. Być może jesteś już z nimi zaznajomiony, gdyż dość często wykorzystują je lokalni administratorzy i użytkownicy z dodatkowymi uprawnieniami.
Jeśli masz już doświadczenie w nakładaniu blokad, możesz pominąć tę sekcję.
Blokada to jedno z głównych narzędzi dostępnych dla administratorów i użytkowników z dodatkowymi uprawnieniami. Uniemożliwia zarejestrowanym użytkownikom edytowanie, a niezarejestrowanym edytowanie z konkretnego adresu IP. Zasady blokowania różnią się na poszczególnych projektach. Więcej informacji o nakładaniu blokad, oraz kiedy nalży to robić, można znaleźć na stronach danego projektu.
Blokada zakresu
Blokada zakresu adresów IP umożliwia zablokowanie całej grupy adresów na raz, przez co jest potężną bronią przeciwko użytkownikom korzystającym z wielu adresów IP. Może to jednak dotknąć innych, niewinnych użytkowników. Jeśli robisz to po raz pierwszy, przed nałożeniem blokady na zakres warto skontaktować się z innym administratorem mającym w tym doświadczenie. Upewnij się też, że znasz i przestrzegasz lokalnych zasad dotyczących ich stosowania.