Talk:Universal Code of Conduct/Draft review/cs

Add topic
Active discussions

0 - ÚvodEdit

1 - Proč máme UCoCEdit

2 - Očekávané chováníEdit

2.1 - RespektEdit

2.2 - Zdvořilost, kolegiálnost, solidarita a dobré účastenstvíEdit

3 - Nepřijatelné chováníEdit

3.1 - ObtěžováníEdit

3.2 - Zneužití moci, privilegií či vlivuEdit

3.3 - Vandalizování obsahu a zneužívání projektůEdit

Bod odsuzující „systematickou manipulaci obsahu s cílem nadržovat konkrétním interpretacím faktů či úhlům pohledu“ je v rámci navrhované směrnice rozporný. Pokud nechceme dávat prostor například nenávistným projevům, musíme nutně systematicky manipulovat obsah s cílem nadržovat konkrétním interpretacím faktů či úhlům pohledu, které nejsou nenávistné (a takováto manipulace je pak správná a pozitivní). Jiné body této směrnice přece jasně stanoví, že chceme nadržovat interpretacím a hlediskům ohleduplným, empatickým atd. na úkor těch bezohledných, bezcitných atd.

Chápu, kterým směrem navrhovatelé tohoto bodu míří, ale domnívám se, že nyní navržená formulace je z výše uvedeného důvodu logicky rozporná, pročež napadnutelná, potažmo nevhodná. Zatím ale nevím, jak naformulovat tento bod jasně, nerozporně a nenapadnutelně. --Mmh (talk) 23:00, 11 September 2020 (UTC)

Souhlasím. Každý normální editor systematicky manipuluje obsah s cílem nadržovat konkrétním interpretacím faktů či úhlům pohledu. Žádoucí pouze je, aby to byly ty interpretace faktů a úhly pohledu, které odpovídají aktuálním kvalitním zdrojům. Nelze přece trestat někoho za to, že tvrdošíjně prosazuje POV, že Země je kulatá a obíhá kolem Slunce, a že bojuje proti teorii ploché Země nesené na hřbetě mohutné želvy.--Ioannes Pragensis (talk) 13:39, 16 September 2020 (UTC)
On může být problém ve vnímání tohoto přístupu v různých projektech. Někdo třeba může systematicky vkládat na Wikizdroje historické texty, které můžou například černoši chápat jako urážlivé - a přitom půjde o známá díla známých autorů (např. Mark Twain). JAn Dudík (talk) 08:07, 17 September 2020 (UTC)
Return to "Universal Code of Conduct/Draft review/cs" page.