Stratégia/Wikimédia-mozgalom/2018–20/2019-es közösségi megbeszélések/Tanácsadás

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2018-20/2019 Community Conversations/Advocacy and the translation is 79% complete.

Template loop detected: Template:Strategy/Wikimedia movement/2018-20/WGmenu/hu

Felmérési formátum

Mely területhez szólnál hozzá?

A tanácsadói munkacsoport víziója:

2030-ban bárki hozzáférhet a Wikimédia-projektekhez és azt felhasználhatja a jogi és funkcionaliásbeli környezeteken belül, ezáltal megoszthatja és szabadon kifejezheti a tudást. A szabad tudást támogató környezetek a mozgalom belül és kívül is működnek.

A stratégiai irányzat alapján kialakított víziónkban azt vizsgáljuk, hogy a tanácsadás hogyan támogatja a stratégiát. Mivel a mozgalmunk számos kontextusban működik, jelenleg a tanácsadás pontos fogalma nincs meghatározva, így a folyamat célja a mozgalmunk taktikáinak és megközelítéseinek felismerése és támogatása. A koncepció teljes kialakításához a közösség segítségére is szükség van.

A tanácsadás az egyes emberek számára különböző dolgokat jelent, így továbbra is dolgozunk a fogalom meghatározásán.

Talk

Hol tart a projekt?

Úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi helyzetet legjobban egy SWOT-analízis (erősségek, gyengeségek, lehetőségek, fenyegetések) formájában írhatjuk le, amelyet alább részleteztünk, teljes szövege pedig a függelékben érhető el. Az elemzés saját tapaszalatainkon és megfigyeléseinken alapszik, így jelenleg csak piszkozat formájában létezik, amely a kutatásaink folytatódásával fejlődni fog.

Erősségek: A tanácadás erősíti a Wikimédia és a közösség megítésélést is, mivel az a mozgalmat a „szabad kultúra lobbistái” közé helyezi, ezáltal számos kontextusban használható eszközök és taktikák alakíthatóak ki.

Gyengeségek: A tanácsadással kapcsolatos ellenállás; a munkánk kirekesztőnek és a semlegességet elutasíthatónak tűnhet.

Lehetőségek: A Wikimédia-tanácsadás a digitális- és emberi jogokkal kapcsolatos érdeklődés növekedésének környezetében működik (egyéni és szervezeti skálán is); továbbá az elérés javulásával a Wikimédia-mozgalom és más online szolgáltatások sokszínűsége is bővül.

Fenyegetések: A mozgalmi tanácsadást a negatív vélemények (például technikai részről), a technológiai megoldások félreértelmezése, a valósággal és a médiával szembeni ellenséges fellépések, valamint a belső- és külső cenzúra is fenyegeti, továbbá az erőforrások és a segítség hiánya belülről és kívülről is fenyegei a tanácsadási lehetőségeinket. Végül a tanácsadás természetének változása miatt a továbbhaladás helyett gyakran a korábbi vélemények megvédésével kell foglalkoznunk.

Talk

Mi a felmérés célja?

For extraction of scoping questions we used Theory of Change methodology. We defined conditions inside and outside our movement that need to emerge for achieving of advocacy vision. We grounded those conditions on a presumption that Wikimedia projects are run in ways that ensure representation and diversity. In order to reach 2030 strategic goals, advocacy is a necessary action to be taken by the movement.

Szükséges feltételek:

  • Advocates have tools and support from Wikimedia movement to work.
  • Practices of using free knowledge exist and expand in as many contexts/geographies as possible.
  • Frameworks promote & support access to information and knowledge.
  • Integrated open movement advocacy toolkits, training packages, strategies etc. developed and shared.
  • The pervasive use of and contribution to Wikimedia projects expands reach and value of free knowledge.
  • Wikimedia projects are accessible across formats, technology, languages, modalities (visual, verbal etc.).
  • The Wikimedia community is inspired to drive advocacy through understanding and collective passion.
Talk

Felmérő kérdések

Mik a munkacsoport területével kapcsolatos legfontosabb kérdések?

  1. How do we ensure that our community’s various contexts are represented through advocacy?
  2. How do we advocate so that all people who want to access Wikimedia projects can do so, in the languages and ways the want?
  3. How do we use advocacy to turn “adverse” or “unaware” environments into enabling environments?
  4. How can we ensure that the movement's advocacy efforts are not harming the neutrality of the Wikimedia project's content?
  5. What is needed to encourage and inspire advocates for the Wikimedia movement?
  6. What sort of material, conceptual, resource and expert support do movement advocates need and where does it come from?
  7. How do we safeguard and protect the efforts of advocates (and contributors) within “adverse” or “unaware” environments?
  8. What external frameworks should we support and/or change to further ground contribution and access in free speech and free knowledge (e.g. legal frameworks or government departments)?
  9. How do we incorporate existing and future aligned partners in our advocacy efforts?
Talk