Gizlilik politikası/Katılım çağrısı (2013)

This page is a translated version of the page Privacy policy/Call for input (2013) and the translation is 84% complete.
Outdated translations are marked like this.

Yeni Vikimedya Vakfı gizlilik politikası için katılım çağrısı

2001 yılında Vikipedi'nin hizmete girmesinden bu yana, dünya genelindeki yerel vakıflar ve kullanıcı gruplarının da yardımıyla topluluk birkaç ilham kaynağı kişi olmaktan çıkıp on binlerce gönüllüye ulaştı, on iki resmî Vikimedya projesi oluştu, yüzlerce dile çevirildi. Bu hareketin beş dakikalık bir üyesi de olsanız beş yıllık bir üyesi de olsanız, bizleri bağlayan bağlayan ortak bir nokta var, o da özgür bilginin dünya genelinde ulaşabilir olmasını sağlama misyonumuz.

Vikimedya Vakfı, bu derinden bağlı topluluğun kâhyaları olarak bizim dünyanın dört bir yanındaki Vikimedistlerin çalışmalarının korunması ve teşvik edilmesindeki rolümüze önemli ölçüde değer veriyor. Siz, Vikimedya projelerinin dünyayı eğitmesinin ve bilgilendirmesinin devamlılığını sağlıyorsunuz ve biz de sizin önemli olduğunu düşündüğünüz konulara değer veriyoruz.

Şu an neredeyiz

Özellikle de gelişen son olayların etkisiyle görüyoruz ki, gizlilik sizin için gerçekten önemli. Biz diğer büyük internet sitelerinden çok daha az veri toplayacağımız, araştırma ve istatistikler ile Vikimedya tecrübenizi geliştirmekte kullanacağımız bilgilerinizi sınırlandıracağımız ve sizin bilgilerinizi ticarî amaçlı olarak satmayacağımız konusundaki sözümüzde durmaya devam edeceğiz.

Ayrıca farkettik ki değişen hukuksal ve teknolojik gelişmeler ışığında politikalarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Geçerli gizlilik politikamız 2008 yılından beri değiştirilmedi ve inanıyoruz ki şu an günün şartlarına uygun yeni bir tanesini hazırlamanın tam da vakti. Böylece, size daha iyi hizmet edecek ve verilerinizin nasıl toplandığı, kullanıldığı ve paylaşıldığı konusunda daha açıklayıcı yeni bir gizlilik politikası oluşturma sürecine girdik.

Siz; terimleri açık ve anlaşılır olan, hangi bilgileri topladığımızın ve o bilgilerle ne yaptığımızın açıkça belirtildiği, topluluğun değerlerini ve geri bildirimlerini yansıtan bir gizlilik politikasını hak ediyorsunuz.

Bunu yapmak için katılımınızı istiyoruz ve buna ihtiyacımız var

Bu amaçla hedeflerimizden ilki, politikaların yazım sürecindeki ve politikalarda kullanılan ifadelerdeki şeffaflık. Gelecek ay çerezler (yenilebilenler hariç), veri güvenliği (yaşasın!) ve üçüncü parti reklamcılık (sağol, almayayım) gibi önemli gizlilik meseleleri üzerinde tartışmak üzere topluluk üyeleri ile bir diyalog başlatmak istiyoruz.

Bu ilk danışma süreci 18 Temmuz 2013'e kadar devam edecek. Yeni gizlilik politikasının ile taslağı tamamlandığında da, taslağın gözden geçirilebilmesine ve daha fazla yorum yapılabilemesine olanak sağlayacak daha uzun bir danışma sürecini başlatacağız.

Topluluğun bir üyesi olarak, katkılarınız paha biçilemez. Şimdi bir açık tartışma başlatılmasının sebebi de bu. Böylece yeni bir gizlilik politikası taslağı oluştururken sesiniz duyulabilecek ve geri bildirimleriniz taslağa dahil edilebilecek.

Soru, yorum ve endişelerinizi bizimle paylaşın

Şimdiki politikada beğendiğiniz ve beğenmediğiniz bölümler neler? Yeni politikada nelerin olması veya olmaması gerektiğini düşünüyorsunuz? Yeni politika topluluğun hangi değerlerini dikkate almalıdır? Vikimedya Vakfı'nın geçmiş veya güncel gizlilik politikaları hakkında herhangi bir konuda endişeniz var mı? A.B.D. veya uluslararası gizlilik trendlerinden dikkate alınması gerektiğini düşündükleriniz var mı?

Lütfen yorum, soru ve tavsiyelerinizi buradaki tartışma sayfasında paylaşarak katkıda bulunun

Vikimedya Vakfı topluluk üyelerine değer veriyor ve umuyoruz ki iş birliği ve danışmanın da yardımıyla Vikimedya projelerini denemeye, öğrenmeye ve geliştirmeye devam ederken gizliliğimize olan bağlılığımızı da koruyabilmek için hepimize özgürlük sunacak yeni bir gizlilik politikası oluşturabiliriz.