Meta:Ders/Eğitmenler için/Mevcut maddeler için deneme tahtası kullanımı

This page is a translated version of the page Meta:Training/For educators/Sandbox edits for existing articles and the translation is 100% complete.

  Wikimedia Ders Sayfa düzenleme Menü · Resources Page 13 of 21

Mevcut maddeleri düzenlemede deneme tahtası kullanımı

Öğrenciler için bir tavsiye

Halihazırda mevcut bir Vikipedi maddesini düzenlemek için öncelikle maddeye ilişkin ilk önemli düzenlemelerinizi (örneğin maddeye yeni bir bölüm eklemek veya maddenin bir bölümünü büyük ölçüde değiştirmek) deneme tahtasında yapmayı öneririz. Bu, deneme tahtasına mevcut maddeyi tamamen yazıp makaleyi bir seferde değiştirmekten hem daha etkilidir hem de diğer editörleri daha az kızdırır!

Eğer deneme tahtası kullanıyorsanız maddenin tartışma sayfasına deneme tahtasına bağlantı veren bir uyarı koymalısınız. Böylelikle ilgili editörler çalışma başlamadan önce tartışma sayfasına öneriler ekleyebilir. Sizi hoşnut eden bir taslak meydana geldiğinde, maddenin kendisini değiştirmeden evvel, maddenin tartışma sayfasına yine deneme tahtasına bağlantı veren bir başka uyarı ekleyerek yorumları almak isteyebilirsiniz.

Uzman olarak rolünüz

Deneme tahtası, belli başlı sorunlara dikkat çekme ve bunları düzeltmek için öğrencileri doğru yönlendirme açısından eğitmenleri olarak sizin için iyi bir fırsattır. Öğrencilerin kullandıkları kaynakların kaliteli olmasına ve bilgiyi kaynaklardan aynen kopyalama veya çok yakın başka sözcüklerle açıklama yoluyla aşırmacılık yapmadıklarına dikkat ediniz.

önceki sayfa   sonraki sayfa