Purpose of the report

edit

This form is for organizations receiving Annual Plan Grants to report on their progress after completing the first 6 months of their grants. The time period covered in this form will be the first 6 months of each grant (e.g. 1 January - 30 June of the current year). This form includes four sections, addressing grant metrics, program stories, financial information, and compliance. Please contact APG/FDC staff if you have questions about this form, or concerns submitting it by the deadline. After submitting the form, organizations will also meet with APG staff to discuss their progress.

Metrics and results overview - all programs

edit

We are trying to understand the overall outcomes of the work being funded across our grantees' programs. Please use the table below to let us know how your programs contributed to the Grant Metrics. We understand not all Grant or grantee-defined Metrics will be relevant for all programs, so feel free to put "0" where necessary. For each program include the following table and

  1. Next to each required metric, list the outcome/results achieved for all of your programs included in your proposal.
  2. Where necessary, explain the context behind your outcome.
  3. In addition to the Global Metrics as measures of success for your programs, there is another table format in which you may report on any OTHER relevant measures of your programs success

For more information and a sample, see Grant Metrics. Објашњење додатних метрика:

  • Број нових датотека искоришћених у Википедијиним чланцима/странама - број мултимедијалних датотека које су искоришћене за илустровање Википедијиних чланака.
  • Број партнерстава - под овом метриком се подразумева број остварених сарадњи са образовним институцијама и институцијама културе, као и невладиним организацијама у оквиру пројеката и активности Викимедије Србије. Сарадња може значити спровођење различитих пројеката у овим институцијама, организовање уређивачких маратона, радионица, предавања, као и изложби. Сматрамо да је метрика важна јер показује раст програма и ширење мреже сарадника, а самим тим утиче на већу видљивост организације и пројеката.

ОБРАЗОВНИ ПРОГРАМ

edit
Metric Achieved outcome Explanation
1. number of total participants 854 1670 планирано за целу годину
2. number of newly registered users 825 1360 планирано за целу годину
3. number of content pages created or improved, across all Wikimedia projects 769 1160 планирано за целу годину
4. number new files used on Wikipedia 147 300 планирано за целу годину
5. number of partnerships 29 35 планирано за целу годину


ГЛАМ ПРОГРАМ

edit
Metric Achieved outcome Explanation
1. number of total participants 311 208 планирано за целу годину
2. number of newly registered users 139 143 планирано за целу годину
3. number of content pages created or improved, across all Wikimedia projects 1138 3590 планирано за целу годину
4. number new files used on Wikipedia 527 300 планирано за целу годину
5. number of partnerships 10 16 планирано за целу годину


ПОДРШКА ЗАЈЕДНИЦИ

edit
Metric Achieved outcome Explanation
1. number of total participants 202 116 планирано за целу годину
2. number of newly registered users 35 35 планирано за целу годину
3. number of content pages created or improved, across all Wikimedia projects 7885 9550 планирано за целу годину
4. number new files used on Wikipedia 1863 2400 планирано за целу годину
5. number of partnerships 18 5 планирано за целу годину


|}


Telling your program stories - all programs

edit

Please tell the story of each of your programs included in your proposal. This is your chance to tell your story by using any additional metrics (beyond global metrics) that are relevant to your context, beyond the global metrics above. You should be reporting against the targets you set at the beginning of the year throughout the year. We have provided a template here below for you to report against your targets, but you are welcome to include this information in another way. Also, if you decided not to do a program that was included in your proposal or added a program not in the proposal, please explain this change. More resources for storytelling are at the end of this form. Here are some ways to tell your story.

  • We encourage you to share your successes and failures and what you are learning. Please also share why are these successes, failures, or learnings are important in your context. Reference learning patterns or other documentation.
  • Make clear connections between your offline activities and online results, as applicable. For example, explain how your education program activities is leading to quality content on Wikipedia.
  • We encourage you to tell your story in different ways by using videos, sound files, images (photos and infographics, e.g.), compelling quotes, and by linking directly to work you produce. You may highlight outcomes, learning, or metrics this way.
  • We encourage you to continue using dashboards, progress bars, and scorecards that you have used to illustrate your progress in the past, and to report consistently over time.
  • You are welcome to use the table below to report on any metrics or measures relevant to your program. These may or may not include the global metrics you put in the overview section above. You can also share your progress in another way if you do not find a table like this useful.
Target Last year (if applicable) Progress (at end of Q2) Projected (end of year) Comments
Example Example Example Example Example

ОБРАЗОВНИ ПРОГРАМ

edit
Wikipedia in schools

Циљ: Увођење Вики пројеката у академско окружење.

Опис: Ученици и студенти пишу семинарске радове на Википедији или неком другом Вики пројекту и за то добијају поене у оквиру предмета/испита у школи или на факултету.

Акредитован семинар

Циљ: Осамостаљивање наставника у погледу спровођења Вики пројекта у њиховој институцији.

Опис: Пројекат подразумева организацију акредитованих семинара „Примена онлајн вики алата као дидактичких средстава у настави и учењу” у средњим школама широм Србије. Семинари су акредитовани од стране Завода за унапређивање образовања и васпитања (државно акредитационо тело за стручно усавршавање наставника) и наставници стичу 8 бодова за професионални развој похађајући га. У питању су целодневне радионице уређивања Википедије и истицања како имплементирати Вики пројекте у настави и учењу. Семинари су намењени искључиво наставницима.

Еду Вики камп

Циљ: Привући нове Вики амбасадоре и Еду волонтере и ојачати везе између њих.

Опис: Ово је камп који се организује у оквиру Еду програма и који служи за додатну едукацију постојећих, привлачење нових Вики амбасадора и јачање мреже Еду волонтера. Програм кампа је разноврстан и укључује едукацију у погледу уређивања Википедије, у погледу сарадње са образовним институцијама, техничких ствари потребних за реализацију Еду програма и сл.

Резиме

edit

Током прве половине 2018. Викимедија Србије је обновила сарадњу са основним школама на пројекту Вики школарац, започела је израду видео-туторијала за уређивање Википедије на српском језику и израдила приручник за Вики амбасадоре, којих у Викимедији Србије тренутно има 11. Остварили смо сарадњу и са неколико невладиних организација које раде на едукацији деце и омладине. У оквиру пројекта Википедија у школама одржане су 34 радионице и унето је 12.300.000 бајтова. Ове радионице су одржане у 24 образовне институције са којима смо остварили сарадњу у првој половини ове године.

Настављен је рад на Вики подацима, а интересовање да се укључе рад са Вики подацима је показало још више партнера ове године. Два партнерства са образовним институцијама су остварена и у оквиру програма Подршке заједници, пошто су аплицирали за годишње грантове са образовним активностима.

Викимедија Србије је такође добила нову акредитацију за програм стручног усавршавања наставника. Нова акредитација за програм „Примена вики алата у настави и учењу” важиће за наредне три школске године, до 31. августа 2021. У оквиру текуће акредитације је у првих шест месеци ове године одржано 6 семинара за наставнике, којима је присуствовало 134 наставника, а они су на Википедију унели 130 чланака.

Ови резултати су представљени на конференцији Нове технологије у образовању 2018. у Београду, Викимедијиној конференцији у Берлину, конференцији Wikipedia and Academia у Даблину и на Викилајв конференцији, у оквиру које је одржан врло посећен округли сто на тему Образовног програма Викимедије Србије. Остали резултати се могу видети на аутрич страници.

Успешне приче

edit

Успешна прича: Акредитовани семинари донели сарадњу са основним школама

На позив за сарадњу, који су упутили предавачи током семинара, одазвала се наставница Сања Јечменица. Она је била једна од учесница акредитованог семинара одржаног у основној школи „Јован Стерија Поповић” крајем 2017. године која је одлучила да своја стечена знања усмери на ученике. Пројекат се затим проширио и на друге школе, па је зато договорена сарадња и са ОШ „Свети Сава” из Кикинде и Регионалним центром за таленте из Београда.

„Уједно желемо да мотивишемо ученике да сами истражују, обогаћују и постављају странице на Википедији, али и да стичу функционално знање”, рекла је Драгана Виденов, наставница која је овај пројекат реализовала у ОШ „Свети Сава” у Кикинди и такође једна од учесница акредитованог семинара Викимедије Србије.

Успешна прича: Завод за унапређивање образовања и васпитања и ове године препознао значај акредитованих семинара

Викимедија Србије је добила нову акредитацију за семинар „Примена вики алата у настави и учењу” за наредне три школске године. Акредитацију издаје Завод за унапређивање образовања и васпитања, који представља службено тело Владе Републике Србије, основано ради праћења, обезбеђивања и побољшања квалитета и развоја образовног система. Циљ семинара је промовисање Вики алата у едукативне сврхе и подизање компетенција наставника за њихову употребу у настави. Ово је трећа акредитација коју је добила Викимедија Србије.

Изазови и научене лекције

edit

Изазов: Децентрализација програма

Децентрализација активности Образовног програма је један од изазова са којима се сусрећемо у раду, пре свега у контексту разгранатости пројектних активности које већ реализујемо и њиховом планирању. Циљ децентрализације програма је да Викимедија Србије стратешки позиционира активности Образовног програма као активности од значаја за образовање које су доступне образовним институцијама и ван Београда. У претходном периоду смо посетили многе градове широм Србије што нам је било организационо врло изазовно, нарочито имајући у виду техничку опремљеност институција у мањим градовима. Кроз ове активности смо увидели да постоји веома снажна мотивација наставника из мањих градова у Србији да се укључе у пројекат Википедија у школама, али и да Викимедија Србије мора да пружи већу техничку и организациону подршку у њиховој реализацији.

Научена лекција:Округли сто о Образовном програму током Викилајва може учврстити мрежу сарадника

Током локалне конференције Википедијанаца смо организовали округли сто о Образовном програму са циљем да на једном месту окупимо наставнике, професоре и асистенте са којима сарађујемо ради размене искуства и стварања чвршће мреже сарадника. Посећеност округлом столу је била већа него што је било очекивано, а учешће су узели сарадници од основних школа до факултета. Овај догађај нас је подсетио да је веома битно редовно окупљати сараднике и организовати сличне догађаје, јер је очигледно да се најбоље учи из искуства других. Након овог округлог стола, током ког је постављен и велики број питања од стране публике, приметно је порасла мотивација учесника за наставком или обнављањем сарадње. Дакле, овакве и сличне догађаје ћемо организовати и у будућности пошто смо увидели да представљају темељ за даље активности које доприносе ширењу Образовног програма.

Шта је следеће?

edit

У плану нам је да до краја године завршимо са израдом дела туторијала за уређивање Википедије који радимо у сарадњи са Високом школом електротехнике и рачунарства струковних студија. У плану нам је да те туторијале касније користимо у едукативне сврхе. Наредних недеља ћемо радити на припреми ЕдуВики кампа који ће имати разноврстан програм. Један од циљева нам је да тим путем добијемо нове Вики амбасадоре који ће ширити Вики идеју и који ће нам помоћи у остваривању нових партнерстава и ширењу целокупног програма. План нам је да истражимо могућност да Вики амбасадоре наградимо додатним ЕСПБ поенима за њихов волонтерски рад.

С обзиром на добијену нову акредитацију за семинар стручног усавршавања, радићемо на осмишљавању новог семинара, његовој организацији, презентацији и начину рада током семинара. Осим тога, радићемо на бољем праћењу уноса чланака од стране студената, њиховом евидентирању и квалитету. Поред тога, циљ нам је да у наредној школској години у Образовни програм, поред Википедије, још више укључимо и друге Вики пројекте.

ГЛАМ ПРОГРАМ

edit
Вики воли ГЛАМере

Циљ: Остваривање двосмерне сарадње са институцијама културе у циљу повећања корпуса слободног знања.

Опис: Ослобађање садржаја од стране ГЛАМ институција, организовање семинара о примени вики пројеката у култури, реализовање радионица уређивања Википедије и Викимедијине оставе, спровођење уређивачких маратона.

Википедијанац стажиста

Циљ: Успостављање различитих облика сарадње са институцијaма културе, дигитализација одређених дела, ослобађање истих и едукација запослених о примени вики пројеката у култури.

Опис: Ангажовање уредника Википедије у институцији културе који обавља дигитализацију, поставља ослобођене материјале на одговарајуће вики пројекте, креира садржај на Википедији на основу доступних извора у институцији, организује обуке уређивања Википедије и др.

Викимедијанци у децентрализацији

Циљ: Проширење ГЛАМ активности на делове земље који нису покривени у ГЛАМ сарадњама.

Опис: Један запослени и један волонтер проводе краће време у институцији културе обављајући посао стажисте у мањем обиму.

Резиме

edit

У оквиру ГЛАМ програма у првој половини године настављена је успешна сарадња са Министарством културе и информисања Републике Србије, у оквиру чега су добијена и новчана средства за реализацију три програма стажирања.

Под покровитељством Министарства одржана су два ГЛАМ семинара, један дводневни и један тродневни, за представнике музеја, архива, библиотека и других установа, од чега је један реализован у сарадњи са Музејом Војводине, који је надлежан за све музеје у овој покрајини.

Први пут је реализована кампања #1Lib1Ref. Са укупно 786 додатих референци, Србија се пласирала на 4. место у свету, а и јубиларна 10-хиљадита референца у целој кампањи додата је управо на Википедији на српском језику.

У оквиру пројекта Вики-библиотекар одржано је осам радионица са укупно 49 учесника и 383 креиране стране на вики пројекатима. Дигитализовано је и осам публикација на 2.035 страна.

Редовни годишњи уређивачки маратон на тему пантомиме одржан је у оквиру Прве светске конференције о пантомими и донео је 27 чланака на Википедији на српском и осам чланака на Википедији на македонском језику. Поред тога први пут су за Викимедијину оставу фотографисани знаменити светски пантомимичари.

Расписан је за ангажовање Википедијанаца стажиста на који се пријавило 206 кандидата а интервјуи су обављени са њих 24. Седам особа је изабрано за реализацију ових програма до краја године.

Започето је двомесечно стажирање у Музеју Југославије, од средстава добијених на конкурсу Министарства културе. Написан је и интерни приручник за стажисте, како би им се олакшао будући рад.

Одржана је главна активност пројекта Вики-тим Трстеник - тродневни камп. Ученици средњих школа из Трстеника, Врњачке бање, Краљева, Крушевца и Рековца прошли су обуку уређивања Википедије и Викимедијине оставе, а потом писали и допуњавали чланке на тему културног наслеђа овог краја и постављали фотографије које је ослободио Завичајни музеј у Трстенику (Народни универзитет).

О свим ГЛАМ активностима редовно је извештавана глобална вики заједница путем месечника This month in GLAM.

Успешне приче

edit

Успешна прича: Ширење ГЛАМ програма доноси разноврсне активности Сарадња са Министарством културе и информисања Републике Србије донела је Викимедији Србије и званичну подршку државе за реализацију ГЛАМ програма у нашој земљи. Самим тим перцепција ГЛАМ установа према ослобађању материјала и сарадњи са Викимедијом је значајно унапређена. Након одржаних семинара у Министарству културе и Музеју Војводине бројне установе су изразиле спремност, али и потребу да сарађују и повећају видљивост колекција и самих установа на Википедији и другим вики пројектима. Семинару су присуствовали представници 21 институције културе у Војводини, односно око 40 културних радника у музејима, галеријама и другим културним установама ове покрајине, укључујући и саме директоре и руководиоце. Напредну радионицу уређивања Википедије похађало је 40 полазника, који су оценили семинар највишим оценама.

Учесница акције #1Lib1Ref

Један од резултата сарадње са Министарством је и предлог ове институције да Викимедија Србије буде носилац дигитализације завичајних збирки, заједно са Народном библиотеком Србије. Одобравање средстава за реализацију програма стажирања од стране Министарства културе омогућило је да се спроведу додатна три стажирања, поред планирана три, али овога пута у трајању од по два месеца.

Тако је за прво стажирање у овој години поново одабран Музеј Југославије. Ова институција се показала као изузетан партнер, схватајући потребу двосмерне сарадње и доказаним учинком у ослобађању материјала. Ово партнерство је важно јер се одвија у складу са стратегијом Викимедије Србије - тежити ка стабилним и дугорочним партнерствима. Стажирање је замишљено као наставак овог програма из 2017, како би се допунили подаци и ослободили додатни материјали који недостају на Википедији. Зарад још квалитетнијих резултата, пројекту се придружио и Музеј науке и технике, који је донирао додатне фотографије за илустрацију чланака.

ГЛАМ панел дискусија на конференцији Викилајв 2018

Прво прикључивање Србије глобалној кампањи додавања референци #1Lib1Ref било је више него успешно. Универзитетска библиотека „Светозар Марковић” (скр. УНИЛИБ), носилац пројекта „Вики-библиотекар”, и Библиотека града Београда били су главни актери ове кампање. У УНИЛИБ-у је одржана обука и радионица уређивања Википедије, приликом које је окупљеним библиотекарима презентована ова глобална акција. Од 15. јануара до 3. фебруара библиотекари, али и други уредници Википедије, неуморно су додавали референце у чланке на Википедији на српском језику. Са укупно 786 додатих референци, Србија се пласирала на 4. место у свету, а и јубиларна 10-хиљадита референца у целој кампањи додата је управо на Википедији на српском језику. Три библиотекара који су додали највише референци Викимедија Србије наградила је ваучерима од по 1.000 и 2.000 динара, као и захвалницама за допринос кампањи, које су им уручене на прослави 15. рођендана Википедије на српском језику.

У оквиру конференције Викилајв 2018 одржана је и панел дискусија са партнерима из институција културе. Представници Универзитетске библиотеке, Народне библиотеке, Института техничких наука САНУ, Музеја Југославије, Завичајног музеја Трстеник, Историјског архива Панчева, као и ГЛАМ волотери и бивши стажисти, помогли су дискусијом да се уоче најчешће тегобе, али и предности у раду са институцијама културе. Слична дискусија је организована и са бившим Википедијанцима стажистима, како би они поделили своја искуства са новим кандидатима за ову позицију.

Изазови и научене лекције

edit

Изазов: Однос капацитета организације и потенцијала на ГЛАМ пољу

С обзиром на подршку Министарства културе и њихову отворену препоруку упућену институцијама културе да се укључе у ГЛАМ програм, интересовање установа непрекидно расте и то за сарадњу на готово свим моделима, од ослобађања, преко семинара и додатних радионица, до програма стажирања. Поред тога, Министарство жели да укључи Викимедију и у друге активности дигитализације, конкретно на пројекту дигитализације завичајних збирки (са акцентом на употребу грађе). У том смислу се сада организација суочава са проблемом капацитета за реализовање свих ГЛАМ потражњи. Ово потенцијално може да доведе до успореног одвијања сарадњи, али и до могућег губитка интересовања од стране институција, с обзиром на немогућност брзог деловања.

Изазов: Баријере у спољним пројектима и како их превазићи

Пројекат Вики-тим Трстеник није испунио очекивања, посебно у смислу правовремене организације тродневног кампа за 30 ученика, али и неиспуњеним препорукама упућеним пројектном тиму да се обуче за рад на Википедији, како би могли да пруже обуку и помоћ ученицима на самом кампу, и испунили друге сличне пројектом предвиђене активности. Викимедији Србије сада предстоји изазов да помогне завршавање овог пројекта, улажући капацитете запослених и волонтера.

Пројекат Вики воли локале музеје носио је идеју да се ГЛАМ програм представи музејима у Војводини. Међутим, ово је већински урађено кроз семинар одржан у Музеју Војводине. Сада се разматра најбољи модел преобликовања овог пројекта у подршку и помоћ реализацији постојећих и потенцијалних ГЛАМ сарадњи са музејима у Војводини.

Научена лекција: Преусмеравање пројеката може добро утицати на побољшање програма

Услед великог интересовања институција културе за пројекат Википедијанац стажиста, донета је одлука да се средства намењена пројекту Викимедијанци у децентрализацији преусмере на реализацију стажирања. ГЛАМ децентрализација је потребна, али се растућим интересовањем установа културе и подршком Министарства успешно покривају и институције ван Београда, те је процењено да је ангажовање запослених и волотера потребније у овом тренутку на реализацији програма стажирања, у односу на њихов планирани седмодневни боравак у установама широм Србије.

Шта је следеће?

edit

Викимедији Србије до краја године предстоји реализација седам програма стажирања. Два програма ће трајати по два месеца и њих финансира Министарство културе, док ће још пет једномесечних програма бити финансирано средствима Викимедије Србије (три програма су предвиђена годишњим планом, док ће се два реализовати преусмеравањем средстава са пројекта Викимедијанци у децентрализацији). Крајем године предвиђена је медијска промоција резултата, са посебним акцентом на резултате стажирања под покровитељством Министарства.

Нови семинари у организацији Министарства културе планирани су за септембар, али се очекује и реализација додатних, у сарадњи са установама које су похађале претходне радионице и предложиле реализацију ових активности у својим институцијама. Семинари подразумевају презентациони део о могућностима примене вики пројеката у култури, што олакшава упознавање установа са ГЛАМ програмом и даље успостављање сарадње.

Министарство културе и информисања Републике Србије, Викимедија Србије и Народна библиотека Србије планирају дигитализацију завичајних збирки. Улога Викимедије у овом процесу је фокусирана на употребу дигитализоване грађе на вики пројектима, а тиме на повећање видљивости оваквих колекција, као и ширење знања о културном наслеђу.

Део полазника ГЛАМ семинара изразио је интересовање и потребу да стекну додатну сигурност у раду на Википедији, као и да се за ту активност обуче и други запослени у институцијама. Стога се планирају и додатне обуке уређивања у таквим институцијама, са идејом да их већински реализују доказани ГЛАМ волонтери, односно вође оних пројеката који ће се преобликовати у складу са реалним потребама организације.

ГЛАМ-у у Србији предстоји и остваривање сарадњи на моделима за које су институције културе на семинарима и путем других видова комуникације изразили интересовање. Радиће се на успостављању стабилне сарадње када је у питању ослобађање садржаја, организовање уређивачких маратона, постављање QR кодова...

ПОДРШКА ЗАЈЕДНИЦИ

edit
Викилајв

Циљ: Међусобно упознавање чланова заједнице, умрежавање и јачање веза између њих.

Опис: Викилајв је локална годишња конференција Википедијанаца, која је осмишљена са идејом јачања духа заједништва, међусобног умрежавања учесника и укључивања истих у програме ВМРС. Конференција се састоји од дводневног програма који покривају разне теме са Википедије.

Анимирање заједнице

Циљ: Пројекат је имао за циљ успостављање боље комуникације са заједницом и смањење јаза између Википедијанаца и Викимедијанаца.

Опис: У оквиру пројекта се реализују активности попут окупљања заједнице, доделе микрогрантова, организовања Вики штанда на јавним догађајима, прослава рођендана, подржавање појединаца у погледу реализације активности и обавештавање заједнице о разним догађајима путем разних комуникационих канала.

Такмичења на Википедији

Циљ: Циљ пројекта је повећање мотивације и активног учешћа заједнице у раду на Вики пројектима.

Опис: Такмичења на Википедији организују се неколико пута годишње. Најчешће трају месец дана (осим ЦЕЕ Пролећа) током којих учесници пишу и допуњавају чланке на одређену тему. Чланови жирија оцењују чланке, након чега се проглашавају и награђују победници. Такмичења су добар начин да се смањи јаз измеђи Викимедијанаца и Википедијанаца.

Резиме

edit

У оквиру програма Подршка заједници у првом кварталу најзначајније реализоване ствари су локална конференција Википедијанаца (Викилајв), такмичење ЦЕЕ Пролеће и неколико организованих окупљања и рођендана.

Како је волонтерска заједница Викимедије Србије разноврсна, програм Подршке заједнице има различите циљне групе и сходно томе се спроводе разноврсне активности. Једна од најважнијих ствари које су се десиле током прве половине године свакако је Викилајв конференција. Викилајв је локална конференција Википедијанаца који уређују Википедију на српском језику. Окупљање је организовано у циљу умрежавања уредника, јачања заједнице и едукације у погледу актуелних питања и проблема на Википедији. Ове године конференција је окупила преко око сто уредника Википедије, онлајн и офлајн волонтера који су желели да поделе своје знање и чују нешто занимљиво од сарадника. Једна од новина био је и позив уредницима да пријаве тему коју желе да представе на конференцији. Сама конференција имала је формални део који је трајао два дана и био је пун разноврсних предавања и радионица. Поред типичних презентација, програм је обогаћен радионицама како би се учесници више активирали. За разлику од прошлих година, ове године је било више паралелних сесија, па су учесници имали већи избор. Сесије које су чиниле програм конференције имала су два циља. Један је да пруже што више информација публици како о актуелним стварима на Википедији, тако и о активностима Викимедије Србије. Други циљ тиче се укључивања учесника у актуелне пројекте и добијање повратне информације. У првом тромесечју израђена је награда Бранислав Јовановић. Кандидати су предложени, а победу је однео дугогодишњи уредник Википедије Дражен Дражета. На крају конференције, све је пренето у блог пост који је подељен са заједницом.

Викилајв 2018, групна фотографија

Први део године био је одвојен и за веома важно такмичење на Википедији - ЦЕЕ Пролеће 2018. Ове године ЦЕЕ Пролеће било је најуспешније до сада. Организовано је у сарадњи са Викимедијанцима из Републике Српске. Као и до сада, одабране су награде као мотивација, а примењен је и проактивни приступ у виду слања индивидуалних позива Википедијанцима да учествују на такмичењу. На крају такмичења имали смо 740 допуњених и написаних чланака, чиме је Википедија на спрском језику заузела треће место на глобалном такмичењу. Похвално је приметити веома добру сарадњу између чланова жирија и њихову респонзивност када је оцењивање у питању, имајући у виду велики број чланака.

Поред конференције и такмичења, важна ствар у оквиру анимирања заједнице су рођендани, окупљања и друге акције које се спроводе у циљу повећања мотивације заједнице:

  • Петнаест година Википедије на српском - ове године Википедија на српском језику напунила је 15 година. У циљу прославе овог јубилеја, Викимедија Србије је покренула низ промо активности пре и након рођендана. Пријатељима из огранцима из целог света послат је позив како би заједници са Википедије на српском пожелели срећан рођендан. Тако смо добили честитке из света које су подељене на друштвеним мрежама и представљене на догађају. Прослава је одржана у Српско корејском Информатичко приступном центру, а у оквиру ње обратили су се представници Викимедије Србије и аутор првог чланка на Википедији на српском. Прослави је присуствовало преко 30 гостију међу којима су били сарадници и волонтери Викимедије Србије. Слике са догађаја се могу видети у овој категорији.
  • У првих шест месеци 2018. написано је 30 блог постова у циљу позивања заједнице да се укључи у постојеће активности, али и обавештавања о актуелним дешавањима.
  • У фебруару је одржана деветнаеста редовна седница Скупштине на којој су предложене, а потом и усвојене измене у оквиру важних аката организације (Статут и Финансијска политика).
  • На самом почетку године је објављен конкурс за доделу микрогрантова. Најпре је креиран план и временски оквир, а затим је формирана Комисија за одлучивање. На конкурс је пристигло 14 предлога. Иако бројка није велика, можемо рећи да смо остварили циљ у погледу квалитета. Сваки пројекат имао је сличне или исте циљеве као и Викимедија Србије. Након два круга селекције одлучено је да укупно финасирамо 6 пројеката са чијим смо подносиоцима потписали уговоре:
    • Југоисток кроз објектив 2 - идеја пројекта је анимирање већег броја појединаца и институција у Нишу кроз активности попут фото-тура, изложби, трибина, што представља наставак сарадње од прошле године. У циљеве пројекта поред масовног прикупљања фотографија под слободном лиценцом, спада и увећање слободног садржаја у виду чланака на Википедији.
    • Вилинска школа јахања - циљ овог пројекта је обогаћивање Викимедијине оставе фотографијама разноврсног живог света Србије, као и писање нових и допуњавање постојећих чланака, што је један од начина подизања свести јавности о значају биодиверзитета и очувању природе. Примарно ће бити фотографисани вилини коњици (ред Odonata) и васкуларне биљке. Биодиверзитет подразумева разноврсност живог света на различитим нивоима, па би поред фотографија појединачних организама била фотографисана и њихова станишта, као и предели у којима се та станишта налазе.
    • Београдски библиотекари о Београду (БГБ о БГД) - пројекат се реализује у сарадњи са Библиотеком града Београда. Идеја је да се сарадња са започне са писањем и допуном чланака о Београду и то о општинским библиотекама, манифестацијама, културном наслеђу Београда и слично.
    • Живи свет водених станишта и инвазивне врсте Србије - овим пројектом група студената из Новог Сада ће настојати да обогати слободне информације о врстама водених станишта, као и инвазивним врстама Србије. У оквиру пројекта планиран је обилазак значајних водених и других типова станишта у Србији, где ће бити истраживане различите врсте организама о којима ће накнадно бити писани чланци, поткрепљени великим бројем слободних фотографија.
    • Дивљи Вики паркови 3 - планирано је да се у току реализације овог пројекта пишу чланци за најмање 100 врста дневних лептира и тиме олакша доступност ових информација на интернету и додатно допринесе развоју Викимедијиног пројекта Викиврсте. Паралелно са овом активношћу, тим ће реализовати фото-конкурс у сарадњи са гљиварским друштвом из Ниша.
    • Упознајмо геоморфологију Србије - овим пројектом ће бити повећано и проширено слободно знање из области геоморфологије на Википедији, а уз то ће чланци бити илустровани фотографијама које се односе на ту област. Уз ове активности, волонтери ће радити на повећању интересовања ученика и студената за уређивање.

Један пројекат је прихваћен ван микрогрантова и биће део пројекта Подршка заједници. То је Мала школа уређивања Википедије.

  • Поред наведених активности, у току су пројекти појединаца који значајно доприносе Википедији и Викимедијиној остави. Упознајмо Фрушку Гору, На граници Паноније и Динарида и Надгробни споменици и крајпуташи су подржани од Викимедије Србије, а на следећим линковима се могу наћи резултати досадашњег рада:
    • Упознајмо Фрушку Гору - пројекат је замишљен да у сарадњи са УГ „Фрушкаћ“ из Новог Сада, фотографишу и обраде теме и појмови везани за Фрушку гору, који би кроз нове и допуном постојећих страница биле објављене на Википедији на српском језику (градови и насеља, манастири и цркве, излетишта и туристичке дестинације, језера и пећине, флора и фауна, споменици културе и природе и сл) - страна на Википедији са списком чланака, категорија на Остави, искоришћеност фотографија
    • На граници Паноније и Динарида - по својој природи пројекат обухвата креирање мултимедијалног материјала који представља простор између реке Колубаре и ваљевских планина. Ово се ради кроз неколико различитих тематских целина које по својој природи чине важан сегмент у стицању нових сазнања и образовања - категорија на Остави, искоришћеност фотографија у чланцима.
    • Надгробни споменици и крајпуташи Моравичког округа - циљеви пројекта састоје се у опсежном презентовању теме старих сеоских надгробника и крајпуташа на Википедији на српском и Викимедијиној остави - категорија на Остави, списак чланака.

Успешне приче

edit

Успешна прича: Повратна информација од учесника ВикиЛајва може значајно повећати квалитет конференције

Током три године организовања конференције прикупљали смо повратне информације од учесника и организационог тима у циљу побољшања квалитета конференције. На основу документа у коме су унете добре и лоше стране конференције и евалуационих упитника, увели смо следеће новине:

  • Имали смо проактивнији приступ када је привлачење Википедијанаца у питању. Слати су појединачни позиви волонтерима, позив је објављен на посећеним порталима, креирани су гифови учесника са претходних конференција у којима су позивали људе да се пријаве и подељен је блог пост са искуствима ранијих учесника.
  • Уредницима Википедије и волонтерима послат је позив за подношење тема за конференцију. Одзив није био велики, а предлози који су стигли уврштени су у програм.
  • Увели смо округле столове за Еду и ГЛАМ партнере. Ове сесије показале су се као врло успешне. Окупљање сарадника на једном месту омогућило је и нама и њима да сагледамо све предности, али и проблеме са којима се суочавамо. Постоји иницијатива да се овакви састанци организују и ван конференције.
  • У оквиру програма конференције уведени су енерџајзери односно игрице који су служили да се учесници боље упознају и забаве.
  • Поред стандардне презентације уређивања Википедије, у програму се нашла и обука преко Визуелног уређивача. Искуство је показало да је Визуелни уређивач у великој мери једноставнији за нове кориснике.
  • Увели смо и радионицу писања пројеката за оне људе који су заинтересовани за наше грантове, а имају идеју и жељу да је реализују.
  • Организован је друштвени догађај - тура Подземни Београд који је учеснике инспирисао да допринесу Википедији кроз чланке и фотографије.

Успешна прича: Смањење родног јаза кроз активности програма Подршке заједници Викимедија Србије се у марту прикључила глобалној акцији WikiGap која је имала за циљ повећање свести о женама. Кроз организацију уређивачких маратона у више од 40 земаља, амбасаде Шведске и Викимедијини огранци радили су на повећању видљивости знаменитих жена. У Србије је уређивачки маратон одржан у Српско-корејском Информатичко приступном центру, 7. марта. На догађају је учествовало 25 учесника који су написали и допунили 45 чланака. У догађај су били укључени и студенти са катедре за шведски језик Филолошког факултета у Београду. Маратон је био медијски пропраћен, а на самом догађају обратили су се амбасадрор Шведске и министар државне управе и локалне самоуправе. Након догађаја, утисци су сумирани у виду блог поста. Након маратона организован је коктел на који су позване жене о којима су учесници писали. Тако су прикупљани и фото материјали којима су илустровани чланци. Фотографије су доступне у категорији на Остави.

Успешна прича: ЦЕЕ Пролеће остварило најбоље резултате до сада

ЦЕЕ Пролеће 2018 је на Википедији на српском реализовано од 21. марта до 31. маја, а организатори су били Викимедија Србије и Заједница Викимедијанаца Републике Српске. Резултати су премашили прошлогодишње имајући у виду да је написано 608, а допуњено 132 чланка. Када упоредимо метрике током година, видимо значајан пораст како у броју учесника, тако и у броју чланака и бајтова.

Изазови и научене лекције

edit

Научена лекција: Проактивност и добар одабир кандидата за доделу микрогрантова

Приликом објављивања конкурса за доделу микрогрантова, постоји изазов у погледу видљивости самог позива, али и појединаца и организација које подносе пројекте. Овог пута желели смо да избегнемо ситуације у којима добијемо много пројекта који често немају исте циљеве као наша организација или немају додирних тачака са Вики пројектима. Због тога смо се ове године фокусирали на квалитет. Позив за подношење пројеката прослеђен је кроз више канала комуникације заједнице, као и кроз портале чији корисници спадају у нашу циљну групу. Поред тога, позив је послат неким од досадашњих сарадника. Због оваквог приступа добили смо 14 квалитетних предлога, од којих је прихваћено шест у оквиру микрогрантова и један у оквиру подршке заједници.

Шта је следеће?

edit

У наредном периоду у оквиру програма Подршке заједници очекују нас још два такмичења на Википедији. Приликом одабира тема, узећемо у обзир оне које је предложила заједница. Наставићемо да подржавамо пројекте појединаца који значајно доприносе Википедији и Викимедијиној остави, као и оне којима су додељени микрогрантови. До краја године ће бити организована окупљања једном месечно, а у плану је да имамо и представника на састанку Volunteer Supporters Meeting који ће се одржати у новембру, у Бечу. Поред ових регуларних активности, идеја је и да успоставимо регионалне сарадње са Викимедијанцима и Википедијанцима из региона. Одабрани модели сарадње могу бити кампови, уређивачки маратони и слично.

Рад Управног и Академског одбора

edit

Управни одбор

edit

У току прве половине године, Управни одбор одржао је 6 редовних састанака, на коме је донето 8 одлука. Одлуке су се углавном тицале текућих ствари попут доделе награда победницима такмичења, али и слања делегата на међународне конференције. Управни одбор водио је рачуна како о финансијским питањима, тако и о управљању пројектима и кадровима. Поред интерних организацијских ствари, Борд је пратио и међународна дешавања у Викимедијином покрету.

Чланови Управног одбора учествовали су и у другим сегментима деловања организације:

  • Део Управног одбора учествовао је у Комисији за микрогрантове. У оквиру овог конкурса рађено је на прегледу пристиглих пројеката, рангирању и одабиру оних којима су одобрена средства.
  • Неки од чланова Управног одбора били су део Комисије која је спровела конкурс за Википедијанце стажисте у виду рангирања и два круга селекције. Почетком јула је донета одлуку о изабраним кандидатима.
  • Чланови Управног одбора били су уједно и делегати на међународним конференцијама и догађајима на које су били позвани (Викимедијина конференција у Берлину, камп у Мађарској).
  • Један члан Управног одбора био је члан жирија у оквиру такмичења ЦЕЕ Пролеће.

Академски одбор

edit

У току прве половине године, Академски одбор је одржао један састанак на коме су разматране бројне теме. Поред прегледа извештаја о раду Академског одбор и рада на Образовном програму, на састанку је разматрано регрутовање нових Вики амбасадора и чланова Академског одбора. Такође су помињани могући нови модели сарадње у оквиру Образовног програма.

Састанак Академског одбора

Медији

edit
ГЛАМ презентација у Музеју Војводине
15. рођендан Википедије на српском

Медијска година традиционално је започела објавама о рођендану Википедије на енглеском језику који се обележава у јануару. Овога пута је забележено 26 објава на ову тему, али се у медијима говорило и о податку да је Србија прва по уређивању Википедије. Фебруар је донео објаве о јубилеју Википедије на српском језику. Петнаест година од настанка ове језичке верзије Википедије медији су обележили са 30 објава.

Уређивачки маратон Вики Геп је такође изазвао велику медијску пажњу и забележене су чак 22 објаве, а у истом месецу се писало и о уређивачком маратону на тему пантомиме.

И о Образовном програму се говорило четири пута, а посебно се издваја гостовање на ТВ Н1 овим поводом.

Остали пројекти, попут Језичке лабораторије (из 2017. године), Упознајмо Фрушку Гору, Дивљи вики паркови, Рашка у долини векова прошли су кроз медије 12 пута.

О редовној годишњој конференцији Википедијанаца Викилајв медији су извештавали осам пута, од чега се посебно издваја извештај Радио-телевизије Србије.

Сарадња са Министарством културе и информисања у организацији радионица за установе културе скренула је пажњу војвођанских, али и других медија, а ГЛАМ је био у медијском фокусу и када је реализован ученички камп у Завичајном музеју Трстеника.

Свеукупно, у првој половини године забележено је 187 објава, а у додатних 280 објава се Википедија поменула само успутно.

Посебно би могло бити издвојено:

Revenues received during this six-month period

edit

Please use the exchange rate in your APG proposal.

Table 2 Please report all spending in the currency of your grant unless US$ is requested.

  • Please also include any in-kind contributions or resources that you have received in this revenues table. This might include donated office space, services, prizes, food, etc. If you are to provide a monetary equivalent (e.g. $500 for food from Organization X for service Y), please include it in this table. Otherwise, please highlight the contribution, as well as the name of the partner, in the notes section.
Revenue source Currency Anticipated Q1 Q2 Q3 Q4 Cumulative Anticipated ($US)* Cumulative ($US)* Explanation of variances from plan
WMF Grant EUR 60,572.00 60,572.00 0 60,572.00 71,973.47 71,973.47
Republic of Serbia Ministry of Culture and Information EUR 4,231.02 0 4,231.02 4,231.02 5,027.42 5,027.42
Revenues from other donations EUR 91.34 2.53 88.81 91.34 108.53 108.53
Membership fees EUR 10.14 10.14 0 10.14 12.05 12.05
TOTAL EUR 64,904.50 60,584.67 4,319.83 64,904.50' 77,121.47 77,121.47

* Provide estimates in US Dollars

In-kind donations

edit
Donator In-kind donation Value (in EUR)
Interglider Hosting and server administration service 1,440.00 (120.00 monthly)
Serbia-Korea Information Access Center Space for the celebration of the 15th birthday of Serbian Wikipedia 300.00
Elementary School "Moma Stanojlović", Kragujevac Space and catering for accredited seminar for teachers 300.00
Serbia-Korea Information Access Center Space and equipment for the #WikiGap edit-a-thon 500.00
Embassy of Sweden in Belgrade Catering for the #WikiGap edit-a-thon 100.00
Railway Technical School Space for accredited seminar for teachers 200.00
Elementary School "Jovan Jovanović Zmaj", Obrenovac Space and refreshment for accredited seminar for teachers 250.00
Serbia-Korea Information Access Center Space for the World Mime Day edit-a-thon 300.00
Elementary School "Vuk Karadžić", Donji Milanovac Space and catering for accredited seminar for teachers 300.00
Serbia-Korea Information Access Center Space for the Wiki Live 2018 conference 1,000.00
University Library "Svetozar Marković" Space for the Earth Day edit-a-thon 300.00
Museum of Vojvodina Space and catering for the two-day GLAM workshop 600.00
Secondary Medical School, Zrenjanin Space for accredited seminar for teachers 200.00
Serbia-Korea Information Access Center Space for the three-day GLAM workshop 600.00
Republic of Serbia Ministry of Culture and Information Refreshment for the three-day GLAM workshop 150.00
Institute for Contemporary Education Space for accredited seminar for teachers 250.00
TOTAL 6,790.00

Spending during this six-month period

edit

Please use the exchange rate in your APG proposal.

Table 3 Please report all spending in the currency of your grant unless US$ is requested.

(The "budgeted" amount is the total planned for the year as submitted in your proposal form or your revised plan, and the "cumulative" column refers to the total spent to date this year. The "percentage spent to date" is the ratio of the cumulative amount spent over the budgeted amount.)
Expense Currency Budgeted Q1 Q2 Q3 Q4 Cumulative Budgeted ($US)* Cumulative ($US)* Percentage spent to date Explanation of variances from plan
Office EUR 11,134.00 2,618.00 3.047.80 5,665.80 13,229.75 6,732.27 50.89
Staff EUR 48,840.00 12,292.67 12,304.29 24,596.96 58,033.15 29,226.85 50.36%
Services EUR 2,826.00 741.14 616.81 1,357.95 3,357.94 1,613.56 48.05%
Contingency and Board budget EUR 3,000.00 256.71 535.55 792.26 3,564.69 941.39 26.41%
Participation in Events EUR 4,000.00 626.74 2,391.07 3,017.81 2,675.16 3,585.85 75.45%
Educational Program EUR 6,200.00 3,178.29 1,030.11 4,208.40 7,367.03 5,000.55 67.88%
Free Content: GLAM EUR 11,600.00 2,642.45 1,237.35 3,879.80 13,783.47 4,610.09 33.45%
Community Support EUR 11,900.00 2,886.73 4,999.87 7,886.60 14,139.94 9,371.09 66.27%
TOTAL EUR 99,500.00 25,242.73 26,162.853 51,405.58 118,228.89 61,081.65 51.66%

* Provide estimates in US Dollars


Преведени извештај

edit

Извештај је доступан на српском и енглеском.

Compliance

edit

Is your organization compliant with the terms outlined in the grant agreement?

edit

As required in the grant agreement, please report any deviations from your grant proposal here. Note that, among other things, any changes must be consistent with our WMF mission, must be for charitable purposes as defined in the grant agreement, and must otherwise comply with the grant agreement.

  • There were no noteworthy deviations.

Are you in compliance with all applicable laws and regulations as outlined in the grant agreement? Please answer "Yes" or "No".

  • Yes

Are you in compliance with provisions of the United States Internal Revenue Code (“Code”), and with relevant tax laws and regulations restricting the use of the Grant funds as outlined in the grant agreement? Please answer "Yes" or "No".

  • Yes

Signature

edit
Once complete, please sign below with the usual four tildes.


Resources

edit

Resources to plan for measurement

edit

Resources for storytelling

edit