This page is a translated version of the page Cunningham's Law and the translation is 60% complete.
Outdated translations are marked like this.

Prawo Cunninghama brzmi: "najlepszą metodą otrzymania właściwej odpowiedzi w Internecie jest nie zadanie pytania, ale podanie błędnej odpowiedzi."

Nazwa prawa wywodzi się od Ward Cunningham, ojca wiki. Steven McGeady,[1] autor tego prawa, uważa że Wikipedia może być najbardziej znaną jego demonstracją.[2]

Prawo Cunninghama może być uważane jako odpowiednik Francuskiego powiedzenia "prêcher le faux pour savoir le vrai" (głoś kłamstwo by znać prawdę). Sherlock Holmes był znany z tego, że czasami posługiwał się tą zasadą (na przykład w powieści „Znak czterech”.[3])

W "Duty Calls," xkcd odwołuje się do podobnej koncepcji.[4]

Przypisy

  1. "Weekend Competition, reader comment 119". Schott's Blog. The New York Times. 2010-05-28. Retrieved 2014-03-08. Cunningham's Law: The best way to get the right answer on the Internet is not to ask a question, it's to post the wrong answer. N.b. named after Ward Cunningham, a colleague of mine at Tektronix. This was his advice to me in the early 1980s with reference to what was later dubbed USENET, but since generalized to the Web and the Internet as a whole. Ward is now famous as the inventor of the Wiki. Ironically, Wikipedia is now perhaps the most widely-known proof of Cunningham's Law. 
  2. "Fritinancy: Word of the Week: Cunningham’s Law". Nancyfriedman.typepad.com. 2010-05-31. Retrieved 2014-03-08. 
  3. „Najważniejszą rzeczą w rozmowie z takimi ludźmi — powiedział Holmes, gdy zasiedliśmy już w łodzi — jest nie dać im poznać, że informacje od nich otrzymane posiadają najmniejsze znaczenie. W przeciwnym bowiem razie zamkną się od razu w sobie jak ostryga. A jeżeli udasz, że słuchasz tylko z musu, to najprawdopodobniej dowiesz się, czegoś chciał." (fragment przekładu Krystyny Jurasz–Dąmbskiej)
  4. "xkcd 386: Duty Calls". xkcd. 2008-02-20. Retrieved 2014-03-08.