Community Capacity Development/Wiki teknik becerileri

This page is a translated version of the page Community Capacity Development/On-wiki technical skills and the translation is 82% complete.
Outdated translations are marked like this.


Bu sayfanın kısa özeti:Wiki teknik becerileri ile ilgili olarak topluluk kapasitesi oluşturmak için zorlukların ve olası yaklaşımların tartışılması


Kapsam

Wiki teknik becerileri, wiki ile ilişkili teknik konularda (örneğin bot oluşturma/güncelleme, grafikler, şablonlar, Lua programlama, wiki markup) eldeki kaynaklara, wiki alanlarına ve akranlar arası (peer-to-peer) koçluğa odaklanır.

Zorluklar

 • Teknik beceriler: Wikimedia projelerine temel düzeyde katkı wiki biçem diline aşina olmayı gerektirse de temel katkı, genellikle ileri düzeyde teknik beceri gerektirmez. Fakat projeler geniş bir araç ve gadget yelpazesi ile desteklenir ve belli türde katkılar projelerin nasıl çalıştığını ve etkileşimde bulunduğunu anlamayı gerektirir. Toplulukların hepsi değilse de çoğunda bu becerilere sahip en azından bir-iki kişi bulunur fakat genellikle birbirlerinden bağımsız çalışırlar ve kimi zaman topluluğum geri kalanının onlardan istekte bulunması için kolay veya açık bir yol bulunmaz. Üstelik, bazı becerilerin yaygınlığı daha azdır ve öğrenmesi daha zordur (örneğin, Lua komut dosyası yazımı; Vikiveri ile yaygın kullanılanların ötesinde daha derin bir aşinalık).
 • Farkındalık: Her ay gerek Vakıf tarafından gerekse hareketin içindeki kurumlar ve kişisel gönüllüler tarafından bir çok teknik gelişme üretilir. Hareket içindeki teknik gelişmenin merkezî olmayan yapısı ile zaman ve bazen de dile ilişkin kısıtlılıklar nedeniyle genellikle topluluklar için gelişmeleri sindirmek zordur.
 • Yeniliklerin yavaşlaması: Bir wiki'de teknik konuları tartışacak veya teknik isteklerde bulunacak belirgin yerler yoksa yenilikler yavaşlayabilir. Bu yerlerin veya kanalların olmaması teknik gereksinimleri ve fikirleri olan yazarlarla, çözümleri uygulayabilecek olanlar arasında bir uçuruma neden olur.

Olası yaklaşımlar

 • Halihazırda mevcut ıolmayan yerlerde wiki teknik koordinasyon alanları yaratılması
 • Wikimedia Vakfı'nın (ve genel hareketin) Teknik haberlerini yerel dile düzenli olarak çevirmek ve/veya özetlemek için yerel bir ekip oluşturulması
 • Teknik becerilerini genişletmek isteyen gönüllüleri belirlemek ve onları global teknik alanlar ve kanallara daha iyi entegre etmek üzere Wikimedia Vakfı'ndan veya diğer topluluklardan mentorlar ile eşleştirmek.
 • İlgilenen topluluklarla mevcut teknik uygulamalar ve teknik gereksinimler üzerine wiki-ler arası izleme listesi gibi istenen temel özelliklerden ziyade otomasyon, izleme ve değerlendirme gereksinimlerine vurgu yapan derinlemesine görüşme yapmak.
  • Eğer bu gereksinimler mevcut çözümlerle halledilebilecekse, uygun mevcut çözümleri görüşmek, dökümante etmek, çevirmek veya öğretmeye odaklanmak.
  • Makul bir çaba ile karşılanması mümkün olan yeterince etkin gereksinimler için Wikimedia Vakıf ekibinin mevcut bir çalışma planı ile (özellikle yeni Topluluk Teknik Ekibi ile) çalışılabilir mi diye bakınız. Eğer mümkün değilse alternatifler şunlar olabilir: hareket içinden ilgilenen bir gönüllü yazılımcı ile bir Bireysel Telvik yoluyla işbirliği.

Olası bir kapasite geliştirme projesi taslağı

Zorluk

[Bazı teknolojilere] (Örneğin Mediawiki API'si; Vikiveri mimarisi, bot çerçeveleri, Lua şablonu oluşturma) aşina gönüllülerin eksikliği

Hedefler
Topluluğun [bir teknoloji] ile aşina bir miktar kişiye sahip olduğuna emin olmak.
Ana Adımlar
 1. Ek beceriler için eğitim almaya istekli, teknik birikimi olan gönüllüleri bir araya getirmek
 2. Çevrimiçi veya birebir eğitim veya koçluk düzenlemek
 3. Yeni gönüllüleri mevcut teknoloji topluluklarına entegre etmek
 4. [Bir teknoloji için] yerel dilde tartışma ve istek koordinasyon alanını oluşturma
Zaman dilimi
3-4 ay
Araçlar ve kaynaklar
1. Eğitim veya koçluk düzenlemede Wikimedia Vakfı desteği; 2. Eğer olursa birebir eğitimde seyahat için Wikimedia Vakfı fonları.
Değerlendirme
 1. [Bir teknolojinin] kullanımına dair topluluk algısı ve güvenine ilişkin önce ve sonra anketleri
 2. Yeni bilginin kullanım derecesini ve yerel alanın verimliliğini ölçmek için 9 ay sonrası takip

Kaynaklar

Aşağıda sınırlı bir kaynak listesi bulunmaktadır. Lütfen faydalı bulduğunuz kaynakları ekleyiniz ya da listeyi zenginleştirmeye yardımcı olunuz!

Öğrenme Desenleri

Aşağıda bu konudaki bir öğrenme deseni örneği bulunur. Konuya ilişkin başka öğrenme desenleri için Öğrenme deseni kütüphanesine bakınız.

Vaka çalışmaları

 • (none yet)

Fikirlerinizi ekleyin

Kaynaklar


Interested communities

The Wikimedia Foundation is interested in assisting interested communities in building on-wiki technical skills, for instance through training, mentorship, help integrating with existing developer communities, and funding for technical events.


Sign up below if you are interested in implementing this in your local community: